OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Od SFP+ (optiky)Ne, do SFP+ by sis dal metalický transceiver, náhodně první z Googlu.
Bavíme sa o dĺžke káblov v rámci racku, cca 1 meter.A druhá strana má povinně 10GBase-T? Protože pokud ne a taky má SFP, tak mi přijde mnohem přirozenější natahat tam direct attach káble.
V tom případě bych volil optiku.Pro použití uvnitř racku? Jaké to má výhody proti Direct Attach Copper?
Existuje ještě CRS312-4C+8XG-RM, který má 8 metalických 10Gbit a 4 combo SFP+.Zaujímavý, páči sa mi.
Pokud se to CRS používá jen jako switch, tak to všechno řeší dedikovaný procesor, který má HW akcelerace a opravdu to vše zvládá v desítkách Gbit. Problém nastává, pokud by člověk po tom Mikrotiku chtěl routovat nebo nějaký NAT, zkrátka cokoliv, co by muselo řešit systémové CPU, tam je to výkonově problém.L2 je náš prípad, takže žiadny problém.
Metalika nebo SFP+ DAC kabely mají výhodu v tom, že spíš fungují ve stavu jedou/nejedou, kdežto u 10GBASE-T to vybízí k tomu, že se tam budou cpát nějaký starý nebo paštikový UTP patchcordy, které ten 10Gbit parametrově nemusí dávat a pak se dějou divný věci. Pokud už třeba existují nějaké propoje mezi vzdálenými racky a je problém to předělat na optiku, má pak smysl metaliku použít a případné horší kabely se dají třeba řešit i tím, že místo 10Gbit se to nastaví jen na 2.5/5Gbit...Patchkordy máme kvalitné, lisované. Samo-domo káble z komponentov obstaraných metódou najnižšej ceny občas zlostili už aj na jednom gigabite. To už sme sa poučili.
Pozor u SFP a DAC na to, že bývají vendor lock-in. Intel karty berou jen Intel moduly nebo se musí dávat kernel modulu parametr, ať to ignoruje. Samozřejmě lze používat i činský klony SFP, které mají vhodou EEPROM, ale je potřeba na to při nákupu dávat pozor. Existuje i opruz, kdy se musí kombinovat dva vendoři na DAC kabelu..Dúfal som, že takéto obludnosti má už IT svet za sebou. Aký veľký problém je táto zámerná nekompatibilita?
Dúfal som, že takéto obludnosti má už IT svet za sebou. Aký veľký problém je táto zámerná nekompatibilita?Problém to nebývá, jen je třeba na to myslet při nákupu komponent nebo když něco nejde, tak hledat příčinu i na takovýchto místech.
Tiskni
Sdílej: