OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
cpu: Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1.80GHz, 1794 MHz Memory Size: 2 GB
jen kdyz spustim prazdnej browser (palemoon, a ten je jeste hodne uspornej) tak sezere 200MB. Po otevreni prvni stranky je to dalsich +150MB navrch. Behem dne se vpohode dostane i pres 2GBKdo psal neco o behem dne?
Tzn., asi chceš Ubuntu s XFCETo XFCE jen osekane ale neni nenarocne, proc ho furt cpete?
2GB na youtube je opravdu málo.kdybys to napsal o 1GB tak budiz, ale s 2GB nemuze byt problem, samozrejme pokud si neotevre hromadu dalsich tabu a/nebo programu, ale to by platilo i pro 64GB jen ve vetsim poctu
youtube-dl
a samostatný přehrávač. Místo mplayeru bych doporučil spíš modernější mpv. Pokud je v tom stroji aspoň trochu rozumné GPU, nějaká videa by to mohlo zvládnout i s HW akcelerací.
Přeinstaloval jsem na 16.04., ale už je to pomalé a nefunguje plynule video z youtube.
Je otázka, které video má jít plynule. Moje NVidia Quadro P5000 s 16 GB RAM taky některá videa nedá plynule. Sněžné opice v 5k60 sice dává bravurně plynule, ale videa v 8k rozlišení a vyšším mi dost škubou.
U toho zmiňovaného stroje (s procesorem z roku ~2006, říká ark.intel.com) bych byl dost překvapený, kdyby se dalo plynule přehrát Full HD…
Další problém taky je, že ten procesor nemá AES-NI. Takže všechna šifrovaná komunikace (třeba s YouTube) si vybere svou daň v podobě velkého vytížení procesoru, stejně jako LUKS (pokud se na tom stroji používá) atd. (Můj Westmere z roku 2009 dá v LUKS jenom 180 MB/s (při 100% vytížení všech procesorů), což je z dnešního pohledu smutné.)
Jako distro bych doporučoval Arch. (Je to 64-bitový procesor, takže by to mohlo fungovat s normálním Archem, nikoliv Arch32.) Dál je to spíš o volbě grafického prostředí, které nepotřebuje 3 GB paměti, když tam jsou jenom 2, a dá se omezit jen na to nejnutnější a nakonfigurovat podle konkrétních potřeb.
Kdyby tam náhodou byla modernější grafická karta, s videem může malinko pomoct chromium-vaapi, ale asi bych na to nesázel u YouTube. Ono je totiž YouTube ve VP8 nebo VP9, což jsou kodeky, jejichž dekompresi (zatím) většina grafických driverů neumí akcelerovat. (Tedy, přinejmenším já jsem zatím na Intelu, AMD ani NVidi neviděl, že by mi to akcelerovalo YouTube.)
Můj Westmere z roku 2009 dá v LUKS jenom 180 MB/s (při 100% vytížení všech procesorů), což je z dnešního pohledu smutné.Což je fakt strašná limitace, při bitrate videa 14Mb/s (a to je na youtube fakt hodně) sežere TLS celé procento procesoru.
Můj Westmere z roku 2009 dá v LUKS jenom 180 MB/s (při 100% vytížení všech procesorů), což je z dnešního pohledu smutné.Což je fakt strašná limitace, při bitrate videa 14Mb/s (a to je na youtube fakt hodně) sežere TLS celé procento procesoru.
Souhlasím, že TLS nebude hlavní příčina vytížení procesoru. (To jsem neměl v úmyslu tvrdit.)
Úvaha o jednom procentu by možná seděla, kdyby můj Westmere nebyl 8-procesor (4 HT jádra) a kdyby nebyl o 3 roky novější než tazatelův procesor. Plus kdyby se video z YouTube stahovalo a cachovalo zcela plynule, což taky není vždy reálné.
Hrůza pomyslet, kdyby tam tazatel měl LUKS, jak by se to video zapisovalo do / četlo z cache prohlížeče, kvůli malé RAM by se stále sahalo do LUKS atd… Uf uf.
Zkrátka, v situaci, kdy se FullHD možná ani s celým výkonem obou procesorů nestihne dost rychle dekomprimovat, bude přece jen i absence AES-NI hrát roli.
Ten procesor je prostě strarý.
To právě nevím. Vždyť taky právě proto ten LUKS zmiňuju, abych ho tam tazatel případně nedával, není-li to nezbytně nutné. (Což se doporučuje těžko; bez LUKS pak ukradení počítače znamená ukradení dat.)
Můj Asus M2N z roku 2003 s 32-bitovým Pentiem-M taky dával YouTube na 720p bez výpadku snímku (no, skoro). (Samozřejmě 30 fps, ne 60.) Ale naposledy jsem to zkoušel v roce 2017; těžko říct, jak by to dopadlo s dnešním softwarem. Už jsem tam ten Arch32 dlouho neaktualizoval [málo času na záliby].
Záleží na tom, jak si tazatel cení svého času. Když člověk věnuje, dejme tomu, čas v hodnotě 20 litrů dočasnému zprovoznění nějaké staré popelnice, zatímco za stejných 20 litrů by se dala koupit nová popelnice, která 5 let bude spolehlivě sloužit a přehrávat plynule 4k, já osobně bych volil tu novou popelnici.
Na tom Asusu M2N mám 768 MB RAM. Ale zase tam nemám LUKS.
"mám pro mámu starší počítač na kterém doteď běželo Ubuntu 14.04"mi ale opravdu prijde irelevantni, resit 4k a mozna i FullHD, tazatel se v podstate uz davno neukazal, takze jake ma presne predstavi se mozna nedovime, ale logicky to 4k nebude
[...]Když člověk věnuje, dejme tomu, čas v hodnotě 20 litrů dočasnému zprovoznění nějaké staré popelnice[...]co je to za nesmysl? nainstalovat Xubuntu, k Firefox pridat Chromium, do obou nainstalovat doplnky uBlockOrigin+PrivacyBadger+h264ify a vyzkouset oba prohlizece jestli 720p jeden z nich da, zabere misto 30m na vykonem stroji, 2h na pomalem, nemyslim ze by tazatel (ani ty) mel 13000Kc/hodinu
To už můžeme slovíčkařit, jestli to ty dvě hodiny (ohledně půlhodiny bych byl opravdu skeptický) zabere někomu, kdo instalaci systému na takových starých strojích dělá pravidelně, jako víceméně rutinní úkon, nebo někomu, kdo neinstaluje systémy a neladí výkon denně (a do této kategorie bych směle zařadil i sám sebe; taky neinstaluju systém každý den, natož na staré stroje).
Pak se k tomu času ještě musí připočíst, že tam možná každých pár měsíců vznikne nějaký další problém, něco přestane být podporované, nové verzi browseru už nebude stačit paměť atd. Ne že bych měl deset litrů na hodinu , ale byl bych celkem skeptický k velkým časovým investicím do stroje, u kterého nemám naději (neříkám, že jistotu, ale aspoň naději), že za 5 let ještě pořád bude sloužit.
Tak KDE by měl být všude default. (Jinak Linux zůstane pod 1% na desktopu.)
Ale prdlajs. K nule klesá Linux právě teď, především kvůli Gnome a jiným zoufalstvím, která vypadají a fungují jako Windows 98 + kompozitor. Jak už jsem mnohokrát psal, když nový uživatel něco takového uvidí (ať už na live ISO nebo hned po dokončení instalace s implicitním nastavením), řekne si „sorry jako, Windows 98 jsem už měl, tak tohle znova zkusím nejdřív za 10 let“.
Být všude implicitně KDE, obrovská spousta uživatelů by se z fáze nabootování live ISO nebo z fáze „první instalace, na kterou se zapomene“ mohla propracovat k běžnému aktivnímu používání Linuxu jako primární platformy.
Jenže kdepak, někdo měl ten úžasně „chytrý“ nápad ovládat uživatele počítačem, místo aby uživatel ovládal počítač. Jo, pak se Linux na desktopu zase propadl pod 1%.
navic schvalne zapominas na dlouuuhe obdobi kdy KDE >3 melo spoustu bugu ktere NEfanousek uzivatel nemohl prekousnost a pokud novacek v te dobe zkusil KDE tak jak pises rychle utekl nekam zpatky.
Ty zase asi zapomínáš na dobu 2010 až 2012, kdy Gnome 3 existovalo jenom teoreticky, protože v praxi se nedalo použít. Buď to rovnou skončilo černou obrazovkou, nebo to celé odletělo při pokusu použít ten úžasný widget pro přepínání mezi dynamicky se měnícím počtem ploch, který povinně a zbytečně zabíral místo vpravo, nebo nebo se tomu prostě neobjevil ten povinný a zároveň nezbytný a zároveň otravný horní pruh, což potom sice nebylo tolik otravné, ale ani tolik použitelné.
Já přece netvrdím, že třeba KDE 4 z roku 2008 nemělo bugy. A že jich mělo! Gnome tomu ale fakt nemá co vyčítat. No a zatímco z KDE po odladění bugů vzniklo použitelné a konfigurovatelné prostředí, z Gnome po odladění bugů vzniklo nepoužitelné a nekonfigurovatelné prostředí.
ale rozhodne nejsem tak zaslepenej abych tvrdil blbosti jako ty...
No, ptákoviny rozhodně tvrdíš. Jestli jsi zaslepený, to si netroufám posoudit.
fakticky Gnome2 a nasledne Unity vychozi prostredi v Ubuntu pritahlo mnohem vice uzivatelu nez vsechny ostatni distra s vsema ostatnima DE dohromady
No jasně. Tak proto podíl Linuxu na desktopu za posledních 5 let tolik klesnul? To se to Gnome ani Unity asi moc nesnažilo, že?
Nemůže to být náhodou tak, že mnohem víc uživatelů za poslední dobu přitáhlo (jestli se o přitahování dá mluvit) Manjaro se svým KDE a Xfce?
to uz za Win98+Kompozitor+Plasmoidy lze povazovat spise KDE...
Jako v implicitní konfiguraci? Dobře. No a? Po pěti minutách klikání ho ovšem lze taky považovat za Windows 10. A za Gnome. A za OS X. A za cokoliv, co si uživatel usmyslí a nakonfiguruje.
Gnome lze považovat … jenom za Gnome, za nic jiného. Neříkám, že vypadá přesně jako Windows 98 s kompozitorem, nicméně pokud jde o možnosti konfigurace uživatelského rozhraní, nijak zásadně Windows 98 nepředčí. Vlastně je možná Gnome hůř konfigurovatelné než Windows 98 — třeba způsob, jak si dát „horní“ panel doprava, tam prostě nevymyslíš. (Nemluvě o automatickém skrývání dekorací u maximalizovaných oken, o zobrazení vybraných oken (IM programů, dejme tomu) na všech plochách atd. Tedy o samozřejmostech, které má KDE už asi tak od verze −7 z roku 1965.)
ty tam snad lezes na KDE@Arch?
Rozhodně ne! Každá minuta, kterou bych strávil hledáním něčeho, je ztracená příležitost k trollování na ABCLinuxu.
Jednou za půl roku se naloguju do Gnome. Spadne to (trochu, aspoň částečně) skoro pokaždé. KDE používám denně. Žádný zásadní problém tam nevidím. Nevím, co přesně má být „stabilita“, ale prostě to funguje. A to nemám nijak triviální nastavení; řešil jsem tuhle třeba toto.
Můžeš mít okenní manažery, nebo desktopy vymazlené jak chceš, ale uživatele nezískáš, pokud mu bude chybět aplikace (nebo alespoň její alternativa), kterou vyžaduje.
No tak tady naprosto souhlasím! Bylo by úžasné přesvědčit třeba Adobe a Autodesk ohledně vydání jejich softwaru pro Linux. (Když to mají pro OS X, nevěřím, že by to bylo pro nějaký jiný skoro-UNIX (no dobře, OS X tu certifikaci má) až tak nemožné portovat.) Jenže jedna z těchto firem se nedávno nechala slyšet (a už si nevzpomínám, která to byla), že uživatelé Linuxu by prý za její software nechtěli platit. Jo. Jasně. Bezva. S takovou „logikou“ pracují. To se potom nedá nic dělat. Velká spousta profesionálních a poloprofesionálních closed-source programů pak na Linuxu prostě není. Tohle ale není „vina Linuxu“. Spíš je to jenom jakási podivná hluboce zakořeněná pověra nebo předvěra, která sama sebe udržuje při životě (na Linuxu není profesionální closed-source —> Linux NE —> na Linuxu není profesionální closed-source).
A zkoušel jsi někdy Cinnamon? Pokud ne, tak zkus, jestli chceš. IMHO je lepší zkusit jej s Mintem, než jej rvát jinam.
Uf. Ufuf. Ufufuf. Ano, ten jsem zkoušel (nedobrovolně) hodněkrát. Bezpočet hádek kvůli tomu (v undisclosed situacích a prostředích, kde chtěl někdo tohle vynucovat). Asi takhle: Proč by Gnome 2 s kompozitorem mělo být lepší než Gnome 3? Mně to lepší nepřípadá. Děsí mě obojí. Nic tam nejde nastavit. Nechci to.
Dobře, v době, kdy balíčkovací systémy byly jediné řešení a jediná možnost, bych to chápal. Ale proč to nemůžou vydat třeba pro snap
?
Samozřejmě je těžké si představit balíčkovací systém, který by uživateli dokázal říct něco jako „teď bych chtěl aktualizovat tenhle {CAD,videostříhací program,{bitmaový,vektorový} editor}, ale ono to napřed chce, abys za tu aktualizaci něco zaplatil (nebo zůstal u starší veze, dokud bude podporovaná)“. Něco takového, pokud je mi známo, zatím neexistuje. Nicméně nevěřím, že kdyby si nějaké velké „konsorcium“ usmyslelo, že by to nemohlo existovat ve formě podobné jako snap
.
[...] A souhlasím že někdo zvykly na Win7 či Win10 do XFCE nepude.racionalni duvod? xfwm4 nabizi to same co a mnohem vice... snad jen z W10 pro nahledy pridat skippy-xd (coz uznavam nebude vedet, ale u Win7 nahledy take nemel)
Myslím, že většinu lidí hlavně zajímá, jak to vypadá. Pokud je někdo zvyklý na Windows, bude chtít, aby to prostředí vypadalo moderně. Myslím, že tady je problém obecně se všemi prostředími, která jsem viděl a podle mě Xfce je na tom po této stránce dost špatně. Několikrát jsem si je zkusil přizpůsobit a elegance, kterou vidím u Windows 10 jsem tam nikdy nedosáhl ani omylem. Ani mi Xfce nikdy 100% nefungovalo. Té elegance jsem nikdy nedosáhl ani v Cinnamonu, který používám. Po dizajnové stránce jsou na tom Windows prostě dobře a tím je bohužel ovlivněna většina lidí. I když je fakt, že by ten vzhled mohli v MS sjednotit a předělat např. "Ovládací panely" tak, aby vypadaly stejně jako "Start". Nebo ještě lépe, mohly by je zrušit úplně a dát vše do "Start", aby vše bylo na jednom místě a mělo jednotný vzhled. A nebo ještě mě teď napadlo vizuální srovnání MS Office vs LibreOffice. Pro mě osobně nesrovnatelné. Lidé mají na Windows LibreOffice jen kvůli finanční stránce. Míním tím Woknaře. Kdyby ale byly MS Office zdarma, moc lidí, co by si raději nainstalovali LibreOffice by se asi nenašlo.
Ty používáš OS úplně jinak, než většina běžných Woknařů. Pokud je někdo jen běžný user, který chodí na FB a YT, tak asi neřeší více ploch a "Vždy dole". Stačí jim to tak. To si nemyslím, ale vím to z praxe. A taky už jsem párkrát slyšel: "Mě se ten Linux nelíbí.". A myslím, že tohle je věc většiny běžných Woknařů. Něchtějí, neumí a nepotřebují nic ladit. Windows jim vyhovují a na rozdíl od Linuxu se jim vzhledově líbí. Ale na druhou stranu znám třeba člověka, kterému se propracovaný desktop nelíbí a čím je to jednodušší a vypadá to primitivněji, tím lépe.
S LibreOffice zatím nic neudělám. Mám verzi 6.0.7.3. Nechápu, proč v repozitáři není nic novějšího. Verze 6.2 je venku více jak rok.
Tou elegancí jsem nemyslel fce, ale čistě vzhled. Mě osobně se třeba líbí, jak je udělaný ten "Start". Co mi s tím ale neladí jak už jsem psal je, že některá dialogová okna, většinou z ovládacích panelů mají vzhled ještě z XP.
A Fakt už jsem se setkal s názorem, že Linux oproti Windows hezký není. Zrovna třeba mému bráchovi se Mint nelíbí a to je docela elegantní prostředí a vzhledově se mu líbí Windows.
Fakt je, že Woknaři na Windows zvyklí jsou. Ale taky je fakt, že dizajnově Xfce prostě úplně to pravé ořechové není. Alespoň pro mě ne. A i tady na abc už jsem četl, že se někomu nelíbí a chápu to. Ale jestli se tobě líbí, nebo jsi na něj zvyklý, tak OK, ne? Ale nemusí se líbit všem, že ne?
Na LO mrknu, dík.
Napsal jsem to špatně. Nemyslel jsem přímo "Start", ale "Start" > "Nastavení". To nastavení se mi líbí. Jinak úplně první věc, kterou dělám po instalaci Windows 10 je,. že všechny kostičky ve "Start" co jdou odinstaluji a ty co nejdou alespoň odepnu. Dávám si tam jen Windows Update. Samotný "Start" se mi taky nelíbí. A taky vypínám upozornění na nově nainstalované aplikace atp. Takže jsem vlastně myslel nastavení. Líbí se mi, jak je to roztříděno, dále pak seřazeno a dizajn celého toho nastavení se mi taky líbí.
Souhlasím. Začneš nastavovat v nastavení a pak tě to přesměruje do ovládacích panelů. Je to zmatek, není to dodělané a nechápu, proč to v MS nesjednotí. Výše jsem o tom už psal. Já ale řešil jen ten vzhled a kdyby to bylo dodělané a přehledné, tak by to bylo super. Ten vzhled se mi prostě líbí. Připadá mi moderní na rozdíl např. od zmiňovaného Xfce. To mi přijde tak na úrovni XP. Teď nemyslím fce, ale čistě vzhled.
Taky jsem si toho všiml, že to postupně předělávají, ale pokud s tím nějak zásadněji nepohnou, tak to bude fakt trvat dlouho. Jinak ve Windows je užitečné naučit se nějaké ty příkazy. Např. když chceš odstranit zadávání hesla při přihlašování, protože máš OS šifrován a při jeho startu už jedno heslo zadáváš, tak je lepší stisknout "Super" a napsat "netplwiz", než se k tomu proklikávat v ovládacích panelech. Takhle se dá trochu usnadnit život.
To s tou aktualizací už není pravda. Poslední velká aktualizace už neprobíhala jako ty před tím. Tzn., že se starý OS nezabalil do windows.old a neudělala se nová instalace, která by zahrnovala uživatelovi programy a osobním nastavením, ale byla to v podstatě běžná aktualizace. Někde jsem čelt, že MS chce jít do budoucna tímto směrem.
Radku, já samozřejmě myslím jen to, co je ve "Start" > "Nastavení". Vždyť jsem přece psal, že některá nastavení tě přesměrují např. do ovládacích panelů a že to se mi nelíbí a měli by to sjednotit.
Co se týká černého panelu a bílých ikon, tak to se mi právě líbí. Pořád nějak nechápeš, že to co se líbí tobě se nemusí líbit druhému a naopak. Co se tobě nelíbí se může druhému líbit hodně. Já mám ve Windows nastaven opačný kontrast a pro mě je to paráda. Černá je opravdu černá. Toho se mi v Mintu nikdy nepodařilo dosáhnout. Místo černé je to všechno šedé. I když bych si dal ten motiv, na který jsi odkázal, tak to jako Windows vypadat prostě nebude. Co se týká ohraničení oken, tak to mám bílé a proti černému pozadí (plocha, jiná okna) je to vidět perfektně. Vlastně jsem si ve Windows vyladil vlastní motiv, takže vybrané položky mají barvu jakou chci, pruhy navrchu oken mají barvu jakou chci atd. Prostě to mám vyladěno přesně tak, jak chci. To v Mintu neudělám.
Jinak věřím, že je ti jasné, že já mám rád Linux a ne Windows. Řeším tu jen čistě vzhled. Ani Windows nejsou po stránce vzhledu dokonalé, ale líbí se mi více.
Dívej, já už jsem se párkrát setkal u Woknařů s názorem, že se jim Linux vzhledově nelíbí. To je prostě fakt. Samozřejmě, že strach ze změny mají také, protože pro ně Linux = příkazový řádek = těžké na ovládání = muset se něco učit a to nechtějí. Ale stále zůstává faktem, že jsem v životě potkal lidi, kterým se Linux vzhledově nelíbil (škaredé ikony, okna atd.) a myslím si, že takových lidí by se na světě hromada našla.
Udělal jsem ti pár snímků obrazovky ve Windows. Kvůli zraku jsem nucen používat tmavý motiv. Za ty roky jsem si na něj zvykl a myslím, že i kdybych viděl dobře, tak bych jej používal. On je rozdíl koukat 10 hodin do černého a bílého monitoru. Všude v systému až na jednu výjimku mám zvětšené písmo z 12 na 20 a celý systém mám zvětšený na 175%. Proto skrývám hlavní panel, nebo třeba ve Wordu panel nástrojů. Napsal jsem ti ve Wordu pár řádků aby to bylo jasné. Chápu, že tento vzhled se většině lidí líbit nebude, protože to na ně bude působit tmavě a giganticky, ale pro mě je to naprosto super a v Mintu toho nedosáhnu ani za nic. A třeba to "Start" > "Nastavení" se mi tady takhle fakt jako líbí (dizajn).
Asi bude dobré zmáčknout teď F11.
Je to pro mě praktické, ale i hezké. Prostě se mi to fakt líbí.
Numix znám. Kdysi jsem jej zkoušel. Černý ale není. Je šedý. Když někde vyvoláš kontextové menu, tak je tmavě šedé. Pozadí oken je ještě světlejší. Už jsem strávil hledáním černého motivu na netu celkem dost času a nikdy jsem nic, co by bylo černé, nenašel. Je to pro mě absolutně nepochopitelné.
A tohle nefunguje a dobré by to nebylo. Klasické ikony potřebuji mít barevně. Pokud nemám, pletou se mi složky např. s disky atp.
Chápu. Mě to ale nefunguje. Ty ikony na stránce, na kterou jsi odkázal mě zmátly. Je tam nastaven pro ikony "High contrast". Tenhle motiv ikon mám i v Mintu. Budeš je mít i v Xubuntu.
Compatibility
- Gnome
Nevím, jak jsi to zkoušel, ale já to dělal tak, že jsem to rozbalil a zkopíroval do /usr/share/themes. Pak jsem klikl na "Nastavení" > "Motivy vzhledu" > "Ovládání" a vidět to tam nebylo. Tak jsem to ještě zkusil dát do ~/.themes, ale nepomohlo to.
Co se týká startu, tak ten mám včetně panelu vyřešen díky "Eleganse Dark" - "Nastavení" > "Motivy vzhledu" > "Přidat/Odstranit" a přidáš "Elegance Dark". To je pro mě super.
Pomohlo nastavit práva pro ten adresář v /usr/share/themes na 755. Je to ale nějaké divné. Některé aplikace jsou naprosto čistě černé, což je super, ale např. Nemo, nebo kontextové menu jsou bílé.
Díky moc! Není to ideální, ale je to hodně dobré a mnohem lepší, než cokoliv, co jsem doposud našel/používal.
Šlo ti zobrazit ty obrázky? Mě to teď hází chyby.
Už to neřeš. Smazal jsem to ze serveru. Kdyby tě to zajímalo, můžu ti ty obrázky poslat.
Nechápu, jak se to stalo. Když jsem totiž poté, co jsem zjistil, že to nefunguje zmáčkl ctrl+u a podíval se do html, tak tam ty linky byly správně.
... aby to prostředí vypadalo moderně.
Tohle je dle mého silně individuální. Moc jsem tedy na internetu nehledal, ale docela rád bych si v tomto kontextu někde přečetl definici vypadalo moderně nebo alespoň moderně. Uživatel podle mě totiž používá, to co má a aby se "pachtil" s instalací něčeho jiného, co mu vlastně nic nového nepřinese je nelogické. Vždy záleží na tom, kde má člověk priority. Když budu Don Juan, tak pro mě bude u auta podstatné, jak se líbí ženám, abych měl i jeho prostřednictvím u nich úspěch, zatímco když budu vlk samotář se sklony šťourat se v technice, tak bude šťěstím bez sebe, že mi to i bez karoserie jede, hlavně, že jsem si od toho "zašpinil ruce". To samé je i u Linuxu - když mě to vlastně nezajímá, proč bych si měl zkoušel dávat na počítač nějaký jiný operační systém, když ten co tam mám, mi funguje? Musel bych mít nějakou jinou silnou motivaci. Jasně, vzhled mezi to může patřit, ale myslím, že je hodně ale opravdu hodně individuální, jaký vzhled se mi bude líbit. To je jako v životě - třeba využití volného času - někdo preferuje tuhle muziku, někdo raději knížky, jiný má zase potřebu chodit mezi lidi s nějakou vírou, která spasí svět, další potřebuje nikotin atd. A tady už by změna vyžadovala hodně silnou motivaci - proč bych měl vyměnit knihu za hudbu, když raději preferuji ticho, proč bych měl poslouchat nějakého pomatence, který pro samé rozvícení světla mezi lidmi, snad ani nikdy nemá šanci přijít na to, že láska k Bohu je především pokora a že nikdo nemá patent na pravdu, proč bych si měl zapalovat cigaretu, když nahromaděný stres daleko lépe umím uvolnit sportem apod. Člověk musí mít nějaký zájem tu změnu provést a přechod od Windows k Linuxu znamená především ten zájem. A jestli ho odradí "nemoderní" prostředí, tak je to vlastně správně, protože dříve nebo později narazí na závažnější problém a bez zájmu ho nevyřeší.
MS Office a LibreOffice je kapitola sama pro sebe - osobně si myslím, že dost lidí si kupuje MS Office proto, že si myslí, že ho prostě musí mít. Ale že by to byl nějaký skvělý software, to nejspíše ne. Vždycky v této souvislosti se mi vybaví scéna z naší domovní schůze, kdy se zástupkyně správcovské firmy a několik diskutujích dohadovalo, jak se v té verzi Wordu, co tam má vlastně, dělají komentáře. Ego stříkalo na všechny strany, protože oni přece mají na to kupovat si "profesionální" soft, takže musí ostatním sdělit, jak ho správně ovládat. Jsem moc rád, že takový software jako MS office se vytváří právě pro tyto lidi - za zbytečně drahé peníze si kupují "hezky" a "moderně" vypadající vzhled. Nic víc. A takovéhle lidi tahat ke svobodnému software je spíše kontraprodutivní - těm totiž více záleží na vzhledu než funkčnosti.
Tak lidé používájí Windows z různých důvodů. Jsou na ně zvyklí z práce a "umí" s nimi. Nebo když dostanou nový nb jako dárek, tak tam jsou a používají je ze zvyku. Mladí kvůli hrám atd. A nemají moc důvod je měnit. Já chtěl open source a svobodu a tak jsem přešel a jsem za to rád. Ale jak píšeš, pro někoho je důležitý i vzhled a já takové lidi znám a mimo jiné by i kvůli tomu na Windows nepřešli. Taky dělá svoje, že by se museli něco učit. Ale není to jen o tom. Lidé jsou často vedeni hlavně očima a ne jen při volbě OS. Znám holku, která si vybírá mobil podle toho, jak vypadá. OS, RAM atd. jí vůbec nezajímá. Nejdůležitější je, aby byl krásný. Že z něj půjde volat a psát sms a půjde na něm brouzdat tak nějak předpokládá a žádné argumenty ohledně HW ji absolutně nezajímají. Hlavně, že vypadá jako frajerka. Takových příkladů by se dalo uvést více a šlo by i o mnohem důležitější oblasti, než o pouhý výběr mobilu.
Jinak já jsem vůbec neřešil kvalitu MS Office vs OpenOffice. Šlo mi jen o vzhled.
Když už jsi nakousl tu pokoru vůči BOHU, co to podle tebe vlastně je? Myslím v praktickém životě.
A pokud jde o tu pokoru - tak to byl jen náhodně napsaný příspěvek do seznamu, abych se pokusil trochu více rozšířit rozpětí všech možností. A co se týče toho praktického života, tak to vidím tak, že člověk by si mohl být vědom toho, že je omylný a že zcela devalvuje své postoje, když dává jakýmkoliv způsobem najevo, že jeho pravda je to jediné, co je správné.
S obojím souhlasím. Prvního je zde strašně moc, druhého strašně málo.
[...]znam lidi co pouzivaji peppermint na 2Gb Ram [...] nastav youtube video na 360p a melo by to slapatjak sem psal vejs, klasicke Xubuntu lze pouzivat s 2GB RAM naprosto v pohode a na CPU s polovisnim vykonem a IDE 4200rpm diskem to dava ve Firefoxu Youtube 720p... takze na 2x vykonejsim CPU co ma tazatel a minimalne 5400rpm HDD to musi slapat take v pohode... tak nevim proc by mel pouzit "exoticke"(nic proti, ale Ubuntu ma, staci zmenit na Xfce) distro, pouzit SSD(samozrejme by bylo lepsi) a natavovat YT na 360p (proc?)
Někdy se dívím, co všichni s tou RAMkou mají? Podle mě to většina lidí přehání. Já používám Mint 19.3 a Cinnamon, což je docela náročné prostředí. Mám teď spuštěný FF a vše mi dohromady zabírá 1,6 GB RAM. Tak snad nikdo není takový hlupák, že když má tak slabý stroj a chce koukat na YT, tak tam pustí video na 1080p, k tomu si otevře 15 dalších tabů a pro jistotu spustí ještě 5 nějakých apps. S takovým strojem spustím pouze prohlížeč s jedním tabem (YT) a video tak na 480p a cajk ne? K čemu potřebuješ víc jak 2 GB RAM tady na tohle?
Ještě jsem teď zkusil otevřít k abc to YT s videem na 480p a jsem pod 2 GB RAM. Přesněji 1,9 GB. A to si může místo FF dát něco úspornějšího, že jo? A místo Cinnamonu taky a přes 1,5 GB nepůjde.
free: total used free shared buff/cache available Mem: 3933428 675204 1813096 167124 1445128 2863828 Swap: 8788988 0 8788988Notebook s externím diskem 1,8 palce v rámečku (ze starého notebooku, který mi odešel), disk strčený do USB. Prostě jsem vytáhl disk z nefunkčního notebooku a strčil jej přes převodník do USB. Disk je nalepený lepící páskou na víko notebooku. Prostě jsem se ještě nedostal k instalaci.
No prosím ...
znam lidi co pouzivaji peppermint na 2Gb RamTomu se dá dost těžko věřit, to by asi ani nenabootovalo. Ostatně na wiki se píše, že 1 GB je minimum.
AntiX ti pobezi i na 512Gb RamTady jsi to zase přehnal na opačnou stranu, na Antix určitě není třeba 64 GB RAM!
Tiskni
Sdílej: