Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Řešení dotazu:
libreoffice --headless --convert-to out.pdf --outdir /tmp/ in.xls
a to pdf mít trvale otevřené v pdf prohlížeči s refresh-on-change podporou (xreader např.)
co tohleto js předělávadlo *.xlsx na *.json hele a pak si to už jako nějak malovat ve firefoxu :O :O
Nekonečný skript, který bude periodicky zjišťovat poslední datum/čas modifikace požadovaného souboru (.xls),Alebo pouzit libnotify
DISPLAY=:0 xdotool key F5
<meta http-equiv="refresh" content="5">
, který to po 5 sekundách reloadne celé (a funguje to i při zobrazení souborů, nikoliv jen webu).
soffice --headless --convert-to html --outdir c:\output c:\output\test.xlsx
Pak ještě vymyslet, jak do toho html kódu vpravit meta tag pro reload. To už nějakým skriptem půjde.
http-equiv
je nejjednodušší, nejspolehlivější a nejčistější. Psát na to plugin do prohlížeče, provozovat vlastní obskurně nakonfigurovaný HTTP server nebo psát nějakou JS appku, která provádí manipulaci s DOMem místo jednoduchého refreshe, jsou naprosto nesmyslné a kontraproduktivní rady.
<meta …>
se do HTML souboru přidá <script> … setTimeout … XMLHttpRequest … document.body.innerHtml = … </script>
.
meta
tag zdaleka postačuje a hledat cokoliv sofistikovanějšího by byla ztráta času.
Aby fungoval XMLHTTPRequest, musíš to celé nastěhovat na HTTP server (jinak si ten soubor prostě nestáhneš… – kdysi jsem to řešil), a to bych ještě úplně nespoléhal na to, že to bude zcela bez lagů (zvlášť, pokud to bude větší stránka).Neviem. Co viem, tak Firefox je volnejsi v tom. Ze povoluje zo stranky tahat cez protokol file://. Co viem, tak Chromium to ma osetrene, ze nie.
To už nějakým skriptem půjde.Jednoduchý trik je nahradit
"</head>"
za "<meta...>" + "</head>"
.
sed -i -e 's/<\/head>/<meta...><\/head>/' test.html
c:\
to je asi jedno a bude rád, když to vůbec bude fungovat.
Tiskni
Sdílej: