OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
libreoffice --headless --convert-to out.pdf --outdir /tmp/ in.xls
a to pdf mít trvale otevřené v pdf prohlížeči s refresh-on-change podporou (xreader např.)
co tohleto js předělávadlo *.xlsx na *.json hele a pak si to už jako nějak malovat ve firefoxu :O :O
Nekonečný skript, který bude periodicky zjišťovat poslední datum/čas modifikace požadovaného souboru (.xls),Alebo pouzit libnotify
DISPLAY=:0 xdotool key F5
<meta http-equiv="refresh" content="5">
, který to po 5 sekundách reloadne celé (a funguje to i při zobrazení souborů, nikoliv jen webu).
soffice --headless --convert-to html --outdir c:\output c:\output\test.xlsx
Pak ještě vymyslet, jak do toho html kódu vpravit meta tag pro reload. To už nějakým skriptem půjde.
http-equiv
je nejjednodušší, nejspolehlivější a nejčistější. Psát na to plugin do prohlížeče, provozovat vlastní obskurně nakonfigurovaný HTTP server nebo psát nějakou JS appku, která provádí manipulaci s DOMem místo jednoduchého refreshe, jsou naprosto nesmyslné a kontraproduktivní rady.
<meta …>
se do HTML souboru přidá <script> … setTimeout … XMLHttpRequest … document.body.innerHtml = … </script>
.
meta
tag zdaleka postačuje a hledat cokoliv sofistikovanějšího by byla ztráta času.
Aby fungoval XMLHTTPRequest, musíš to celé nastěhovat na HTTP server (jinak si ten soubor prostě nestáhneš… – kdysi jsem to řešil), a to bych ještě úplně nespoléhal na to, že to bude zcela bez lagů (zvlášť, pokud to bude větší stránka).Neviem. Co viem, tak Firefox je volnejsi v tom. Ze povoluje zo stranky tahat cez protokol file://. Co viem, tak Chromium to ma osetrene, ze nie.
To už nějakým skriptem půjde.Jednoduchý trik je nahradit
"</head>"
za "<meta...>" + "</head>"
.
sed -i -e 's/<\/head>/<meta...><\/head>/' test.html
c:\
to je asi jedno a bude rád, když to vůbec bude fungovat.
Tiskni
Sdílej: