sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Existuje příkaz, který by periodicky (nebo přes inotify) sledoval měnící se soubor a vypisoval pouze data, která přibyla?
Tzn. něco jako tail -f
, ale vypsalo by to jen nová data, nikoli posledních N řádků či bajtů.
Ve výsledku by se to mělo chovat podobně jako pojmenovaná roura (mkfifo
): jeden proces zapisuje do roury a druhý z ní čte. Akorát ta zapsaná data zároveň zůstanou v souboru.
V případě, který teď zrovna řeším, by se to asi dalo nějak ohackovat, aby první proces zapisoval do skutečné roury a zároveň se nějak data zapisovala na disk a průběžně zpracovávala druhým procesem. Ale přijde mi, že nástroj popsaný výše by mohl být obecně docela užitečný.
Jestli to neexistuje, tak si to napíšu sám, nebude to těžké, jen bych nerad vymýšlel kolo.
Řešení dotazu:
tail -f -n 0
? To vypisuje jenom nová data a data v souboru přeskočí. Otázka je jestli je to, co potřebujete.
Díky. Tohle vypadá, že funguje přesně tak, jak potřebuji.
Zvláštní je, že v manuálové stránce ani dokumentaci jsem to nenašel.
Koukal jsem na verzi GNU coreutils 8.28 a tam je jen:
-n, --lines=[+]NUM output the last NUM lines, instead of the last 10; or use -n +NUM to output starting with line NUM
a v dokumentaci na webu jsem to taky neviděl.
Ale ani u FreeBSD to nemůžu najít.
Kde se tam píše, že -n 0
má zvláštní význam?
-n
je parametr určující počet vypsaných řádků. No a 0 vypíše přesně 0 řádků. V normálním režimu to sice nemá žádný smysl ale udělá to přesně to, co se od toho očekává, tj vypíše to prázdný řádek. S follow režimem to vypíše nula stávajících řádků a začne to vypisovat další řádky. Tj chová se to podle očekávání.
To je vlastně pravda. :-) To -n
se vztahuje jen k historii, na vypisování nových řádků nemá vliv.
tail -0f
funguje stejně.
tail -f
(alespoň ten z GNU coreutils) umí detekovat a oznámit i smazání obsahu souboru nebo souboru samotného a potom pokračovat novým souborem ve stejné cestě. To je celkem praktické pro sledování logů v reálném čase.
tail
(stejně jako head
) má ještě jednu celkem praktickou funkci – když mu dáte víc názvů souborů, před každým vypíše hlavičku s názvem souboru. Pokud spustíte tail -f
s více soubory, sleduje všechny soubory zároveň a před změnou každého souboru vypíše hlavičku.
Konkrétně to potřebuji k tomuto: screen se připojí na sériový port a zobrazuje, co z něj přichází, případně umožňuje zadávat zařízení příkazy. Screen zároveň loguje do souboru – a z něj to chci číst (parsovat) průběžně jiným nástrojem. Zároveň se od toho screenu můžu odpojit a on zůstane běžet na pozadí a stále loguje.
Ten druhý nástroj si pustím, jen když to chci parsovat v reálném čase. A s tím dobře pomůže ten tail -f -n0
.
Původně jsem chtěl ten nástroj napsat tak, aby se připojoval přímo na sériový port a zároveň logoval, ale vypadá to, že to nebude nutné a že to půjde poskládat z již hotových nástrojů (screen
a tail
).
Tiskni
Sdílej: