Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
pg_dump
, mysqldump
), což pro menší db stačí, tak tento dump potom stačí uložit na zálohovací server a je to. Napsat si na to skript je triviální.
Pokud máte nasazen snad libovolný zálohovací systém (backuppc
nebo tu baculu
), tak snad každý z nich má možnost spustit příkaz před zálohou a tedy tam si lze dát skript na ty dumpy.
Pro větší db už jsou dumpy celkem nevýhodné a je lepší nasadit streaming zálohování binárních logů. Výhodou je možnost obnovení db ke stavu těsně před crashem (tj na poslední potvrzenou transakci). Pro postgresql je to PITR (point in time recovery), nebo prográmek pgBarman, který to nasazení zjednodušuje.
Staci mi denni zalohy, asi nejlepe gzip dumpy, s rekneme max 2.tydenni historii.Tak pak nevím, co řešíš. Já dal před každou noční zálohou spustit příkaz
mysqldump --all-databases | gzip --rsyncable > databaze.gz
(TBH nevím jestli u dumpu DB rsyncable pomůže) a hotovo. Ale 50 GB mi na každodenní dumpování přijde už trošku dost.
u mysql/mariadb je dobré se podívat na význam parametrů --single-transaction a s tím související --skip-lock-tables umožňující backup produkčního stroje (jinak se na zámku zasekne produkční provoz).S tím, že je velmi nutné upozornit na to, že ne všechny mysql engine umí transakce. Takže bez zámků se ta db mění během zálohy a dump tedy není moc konzistentní. Obecná MySQL se dá afaik zálohovat jen s lockem a je tedy během zálohování zaseklá. U PostgreSQL si můžeš vesele dumpovat a máš jak konzistentní zálohu, tak i neustále dostupnout db pro klienty.
Tiskni
Sdílej: