plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Prostě musím natvrdo držet tlčítko vypínáni aby exnul a poté ho znovu zapnout, pak samozřejmě kontroluje disk atd.
snad jen z dmesg výpisu "[ 29.019066] systemd-journald[197]: File /var/log/journal/527ad589d1db4c888e68a6ebb9ec77f8/user-1000.journal corrupted or uncleanly shut down, renaming and replacing." ale důvod nevidím.Dôvod prečo bol poškodený žurnál je to popísané tvrdé vypnutie. Dmesg po štarte neukáže chyby z pred štartu. Odporučil by som buď pozrieť sa na klávesu SysRQ, alebo by som odporučil vyskúšať OS dodaný s tým NB. Ak by to robilo problém aj na Mac OS BSD, tak je to nepriestrelná závada HW.
alespoň co mi řekl bývalý majitel...Tak by sme mu mali všetci svorne veriť, a vyskúšať je to tým pádom zbytočné.
Popravde ani netusim zda bezim na integrovane nebo dedikovane, jde to nejak zjistit ci jak to prepinat?
Máš tam jenom jednu, Nvidia. (Tyhle staré systémy nemají možnost přepínání, i když CPU může nějakej grafickej křemík obsahovat)
co s tim mam tedy udelat?
Reálně? Se stim smiř... Nebo to za něco vyměň. Můžeš zkusit nahodit "nvidia" driver, ale tam budeš mít zase jinou sadu problémů, jako nefunkční OpenGL, protože ty OpenGL knihovny jsou staré a dneska s tím spousta věcí nechodí. A to se týká i věcí, kde by si OpenGL vůbec neočekával - třeba ti nepoběží sddm. Jsem ve stejné situaci - Thinkpad T410 a Archlinux a vybrat driver je jako vybírat si mezi morem a cholerou...
Pak je tu teda ještě "opravdová linuxová cesta (TM)", kdy nastuduješ kernel a investuješ několik stovek hodin práce do nalezení/opravení toho problému...
Jednou na to kvůli těm driverům asi dojde, ale prozatim jsem zvolil taktiku "se stim smiř" .
K tomu stroji mám skoro citový vztah, NB s takovou klávesnicí už dneska nekoupíš a navíc si z důvodu vývoje stejně nemůžu dovolit mít průměrně, nebo dokonce nadprůměrně výkonný stroj. Když se nastaví mitigations=off
, je to výkonově na úrovni 5 let starého NB, což je tak akorát, aby se na tom dalo rozumně psát v C++ a člověk měl odezvu jako průměrný uživatel.
Teoreticky ano, ale prakticky je to k ničemu. Protože to budeš dělat jednou za Uherskej rok a ještě to vždy zhodnotíš jako "neni to tak hrozný". Když ale to "neni to tak hrozný" budeš mít neustále na očích, začne ti to vadit a budeš mít motivaci s tím něco dělat...
Ešte by si mohol pozrieť čo je adresári /var/log
a čo zostalo v tvojom domovskom adresári v súbore .xsession-errors
a .session-errors.old
.
Ja som síce MAC nikdy nevlastnil ale ani by som sa nezaoberal rozbehnutím linuxu na danom hw. Keďže niektoré osoby to považujú za elitný hw, tak nech na tom beží elitný systém za elitnú cenu. Problém je v tom, že nie je dostupná dokumentácia a zrejme bude nejaký špecialný kód v MacOS aby ich MAC hw nemohol správne fungovať s iným systémom.
Oprava .xsession-errors.old
Obávam sa, že Mac je špecifický hw. A vzhľadom na to akú ma politiku Apple je podľa mňa kúpiť iný hw a tento nechať zrecyklovať.
Tiskni
Sdílej: