Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
UniFi je (byla) hezká hračka, bylo to fajn pro sítě, kde je třeba rychle pokrýt více AP s roamingem prostor kam sice vedou kabely, ale nedosáhne jedna WiFi.
Jenomže od Gen 2 firmwaru pro jejich Network Controller zavedli povinně registraci účtu v jejich cloudu a ještě ke všemu měli docela nepříjemný bezpečnostní incident, který tutlali celé měsíce. V podstatě se to provalilo 30.3.2021. Právě díky tomu propojení do cloudu hrozila (hrozí?) kompromitace zařízení, které přihlášení skrze UT.com používaly.
https://krebsonsecurity.com/2021/03/whistleblower-ubiquiti-breach-catastrophic/
Používali jste to?
Čím se UniFi chystáte nahradit?
Nějaký protiargument proti TP-Link Omada? Z bláta do louže, nebo se to zatím dá přežít?
Remote administraci předpokládám "lokální" v rámci vlastní OpenVPN. Jako hraniční router to použít nehodlám, "jen" pro WiFi.
Ano, týká se to Cloud Key Gen 2. Ale nemám moc velký přehled, co patří k čemu, jaké verze lze/nelze kombinovat a s jakými důsledky.
Měl jsem možná naivní představu, že síťový prvek (AP, controller, switch, kamera, printserver... cokoli dalšího) prostě jakékoli přihlášení k výrobci požadovat nemá i kdyby hořelo.
V zásadě nemám nic proti tomu, když tam je možnost se někam volitelně připojit a tím získat funkce, které by bez toho nešly.
Ale z té odkazované diskuze i jiných zdrojů mi plyne, že bez připojení ke cloudu nelze zařízení zprovoznit a po zprovoznění nelze propojení s cloudem zablokovat/odstranit, čímž se z toho v mých očích stává zadarmo drahý backdoor.
Ano, vím o možnosti instalovat Network Controller na "PC" ať už reálné, nebo virtuální a tím to prozatím obejít.
Ale, opět asi naivně, jsem se domníval, že dedikovaný hardware, který ta AP řídí a poskytuje nějaké pěkné web GUI s grafíkama, je správnější cesta. Snad i spolehlivější než generické PC?
Slovo cloud v názvu mě samozřejmě varovalo, takže proto jsem před nákupem začal pátrat, co to vlastně znamená a jestli to je povinné. Ukázalo se, že je a že se bez propojení s UI.com (tím jejich cloudovým účtem) nehnu dál a že variantu ke Cloud Key Gen2 bez cloudu nenabízejí.
Tím ztratili mou důvěru i pro "PC instalaci". Plus ten incident, co tutlali.
Ano, týká se to Cloud Key Gen 2.
Tak to mám štěstí, že mám ještě tu původní variantu, kde si lze vybrat, jak ji chci provozovat.
Ale, opět asi naivně, jsem se domníval, že dedikovaný hardware, který ta AP řídí a poskytuje nějaké pěkné web GUI s grafíkama, je správnější cesta. Snad i spolehlivější než generické PC?
Zkoušel jsem ten jejich software na RPi (s Debianem, poté, co jsem se ho nejdřív marně snažil rozběhnout na openSUSE na normálním počítači) a přišlo mi, že je to přesně totéž jako na tom "Unifi Controller, Cloud Key", jen na tom svém zařízení většinou měli trochu novější verzi, než nabízeli pro Debian/Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: