Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.
Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
Společnost Anthropic oznámila Projekt Glasswing a s ní související AI model Claude Mythos Preview. Jedná se o iniciativu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, do které se zapojily velké technologické společnosti Amazon Web Services, Anthropic, Apple, Broadcom, Cisco, CrowdStrike, Google, JPMorganChase, Linux Foundation, Microsoft, NVIDIA a Palo Alto Networks. Anthropic věří, že nový AI model Claude Mythos Preview dokáže
… více »Firma Ojective Development vydala svůj nástroj pro monitorování a řízení odchozích síťových připojení Little Snitch i pro operační systém Linux. Linuxová verze se skládá ze tří komponent: eBPF program pro zachytávání provozu a webové rozhraní jsou uvolněny pod GNU GPLv2 a dostupné na GitHubu (převážně Rust a JavaScript), jádro backendu je proprietární pod vlastní licencí, nicméně zdarma k použití a redistribuci (cena přitom normálně … více »
Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerské skupiny APT28, která je spojovaná s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes slabě zabezpečené routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v ČR i zahraničí. Operaci vedl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně … více »
Zdravím,
chtěl jsem si ověřit, jestli mi v novém PC funguje ECC a tak jsem se podle jednoho návodu na netu snažil přetaktovat 2 ECC RAM moduly 2666MHz tak, aby při testu docházelo k chybám a já mohl pomocí edac-utils sledovat, jestli ECC chyby opravuje, nebo ne. Měl jsem najít hranici, při které selže boot a pak nastavit frekvenci těsně pod touto hranicí, tak aby mi naběhl LiveOS a tam jsem to mohl otestovat. Když jsem to zkoušel s RAM přetaktovanou na 4000MHz, bylo to pořád stabilní a tak jsem musel jít nahoru. Takže jsem nastavil 4600MHz a to už boot selhal. PC se vypnul, znova zapnul, znova vypnul, znova zapnul a BIOS sám nastavil u RAM defaultní frekvenci 2666MHz. Takže jsem šel o něco níže na nějakých ~4500MHz a celé se to opakovalo. Nakonec jsem skončil na 4133MHz, ale pc už teď nenaběhne ani do BIOSu, ani se nerozsvítí klávesnice. Jen svítí power dioda, točí se ventilátory a když na SATA switcheru zapnu HDD, tak slyším, že se roztočí, ale to je vše? Jak bych teď měl postupovat? Mám zkusit vyresetovat BIOS, nebo si někde půjčit RAMky, nebo to raději odnést do servisu, nebo reklamovat?
Díky za případné rady
Řešení dotazu:
Takže jako první bys zkusil tohle, ano? Taky mi to tak přišlo, ale raději jsem se chtěl zeptat zkušenějších.
THX
THX
$dmesg | grep -i edac [ +0.000031] EDAC MC: Ver: 3.0.0 [ +0.000048] EDAC amd64: MCT channel count: 2 [ +0.000105] EDAC MC0: Giving out device to module amd64_edac controller F10h: DEV 0000:00:18.3 (INTERRUPT) [ +0.000004] EDAC amd64: F10h detected (node 0). [ +0.000002] EDAC MC: DCT0 chip selects: [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 0: 4096MB 1: 4096MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 2: 0MB 3: 0MB [ +0.000003] EDAC amd64: MC: 4: 0MB 5: 0MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 6: 0MB 7: 0MB [ +0.000002] EDAC MC: DCT1 chip selects: [ +0.000001] EDAC amd64: MC: 0: 4096MB 1: 4096MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 2: 0MB 3: 0MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 4: 0MB 5: 0MB [ +0.000002] EDAC amd64: MC: 6: 0MB 7: 0MB [ +0.000002] EDAC amd64: using x4 syndromes. [ +0.000015] EDAC PCI0: Giving out device to module amd64_edac controller EDAC PCI controller: DEV 0000:00:18.2 (POLLED) [ +0.000003] AMD64 EDAC driver v3.5.0Pokud jádro nic nevidí, tak se většina chyby opraví na pozadí a edac-utils se nic nedozví. To je bohužel asi taky případ, kdy se pustí memtest a ECC v klidu na pozadí opravuje a chyby tedy vidět nejsou.
Díky za reakci.
Chápu správně, že nejdříve spustím ten test (memtester).
Potom
dmesg | grep -i edac
A potom
edac-util -v
OK?
dmesg | grep -i edac je na zkontrolování zda je modul načtený. Pokud není načtený, tak zde v sekci LOADING se uvádí příkaz pro načtení: modprobe amd76x_edac
Super,
THX
edac-ctl --register-labels.
Třeba máš u tvého distra taky takovou službu, která se ti přidala při instalaci edac-utils.
~$ edac-ctl --register-labels edac-ctl: Error: No dimm labels for ASRock B550 Steel Legend
edac-ctl --register-labels se podívá do souboru labels.db a pokud tam najde MB, tak načte modul jádra pro konkrétní MB.
Tady v 7 let starém článku se píše, že EDAC je pro starší systémy. Pro nové systémy by se měl používat mcelog. Přesně to se píše i na stránce mcelog.
Tam možná, že modul kernelu už není potřeba načítat. Ani v článku, který jsem před tím odkazoval žádný modul nenačítali a přitom po spuštění dmesg | grep -i edac se jim vypsal podobný výpis jako trubicoid2ovi.
Takže co ti to vypíše po příkazu "dmesg | grep -i edac"?
Hele, věnujeme se tomu už v 2 vláknu, které o tom není. Mám na to založit vlákno?
~$ sudo dmesg | grep -i edac [ 0.296013] EDAC MC: Ver: 3.0.0 [ 9.006501] EDAC amd64: MCT channel count: 2 [ 9.006541] EDAC MC0: Giving out device to module amd64_edac controller F19h_M20h: DEV 0000:00:18.3 (INTERRUPT) [ 9.006543] EDAC amd64: F19h_M20h detected (node 0). [ 9.006546] EDAC MC: UMC0 chip selects: [ 9.006546] EDAC amd64: MC: 0: 0MB 1: 0MB [ 9.006547] EDAC amd64: MC: 2: 8192MB 3: 8192MB [ 9.006549] EDAC MC: UMC1 chip selects: [ 9.006550] EDAC amd64: MC: 0: 0MB 1: 0MB [ 9.006550] EDAC amd64: MC: 2: 8192MB 3: 8192MB [ 9.006551] EDAC amd64: using x16 syndromes. [ 9.006557] EDAC PCI0: Giving out device to module amd64_edac controller EDAC PCI controller: DEV 0000:00:18.0 (POLLED) [ 9.006559] AMD64 EDAC driver v3.5.0
. Myslím, že to děláš dobře - dle návodu, a EDAC driver taky máš načtený.
IMHO když RAMku zatížíš stres-testem pomocí memtester a pak budeš v nějakých intervalech spouštět edac-util --v, tak by ti to mělo vypisovat opravené/neopravené chyby, pokud k nim dojde.
No, včera jsem to tak udělal. Přetaktoval jsem RAM na 4GHz, pustil jsem memtester a v druhém terminálu edac-util --v a asi tak 3/4 hodiny jsem pak mačkal šipku nahoru a enter a pořád se objevovalo 0 opravených, 0 neopravitelných, žádné chyby k reportu. Ten člověk v tom návodu píše, že to zřejmě opravuje MB na pozadí a že to dělají Ryzeny. Ještě si přečtu ten článek, co jsi odkazoval, ale vůbec nevím, jak nastavit časování. Navíc tahle položka je v mém BIOSu šedá a nedá se rozkliknout. A taky je otázka, kdy se k tomu vůbec dostanu. Pokud se tedy do toho pustím a na něčem se zadrhnu, tak založím to nové vlákno.
#sledovani vystupu programu obnovovany po X vterinach (ukazuje jen to posledni, bez problikavani) watch -n X prikaz parametry #sledovani vystupu programu obnovovany po X vterinach (ukazuje vse dokud se nezaplni historie terminalu (pokud neni nastavena na nekonecno) while true; do prikaz parametry; sleep X; done # stejne jako predchozi ale zaroven vse uklada do souboru while true; do prikaz parametry | tee -a vystup.txt; sleep X; done
Super, díky. To se určitě bude hodit.
Jasně.
Vím, že jsi myslel Memtes86+, ale já to potřeboval spustit z LiveOS, takže proto ten memtester. Pokud tě to zajímá, tak jsem se snažil o tohle.
Já to potřeboval přetaktovat jen na chvíli, abych mohl otestovat funkčnost ECC a pak bych to vrátil zpět. 2666MHz mi bohatě stačí.
Tiskni
Sdílej: