Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Není většina SSD nativně šifrovaných "FullDiskEncryption" (data jsou do jejich flash pamětí standardně ukládána šifrovaně, bezpečné vymazaní SSD spočívá ve vytvoření nových klíčů/smazání starých)?Myslím, že všechny to nemají, třeba u WD jsem to neviděl, pokud jde o interní SSD. I kdyby to SSD disky měly, tak je rozumné odlehčit CPU a přenechat šifrování na samotném disku?
~$ cryptsetup benchmark # Testy jsou počítány jen z práce s pamětí (žádné I/O úložiště). PBKDF2-sha1 3360820 iterací za sekundu pro 256bitový klíč PBKDF2-sha256 5915802 iterací za sekundu pro 256bitový klíč PBKDF2-sha512 2475976 iterací za sekundu pro 256bitový klíč PBKDF2-ripemd160 1209430 iterací za sekundu pro 256bitový klíč PBKDF2-whirlpool 921420 iterací za sekundu pro 256bitový klíč argon2i 12 iterací, 1048576 paměti, 4 souběžných vláken (procesorů) pro 256bitový klíč (požadován čas 2000 ms) argon2id 12 iterací, 1048576 paměti, 4 souběžných vláken (procesorů) pro 256bitový klíč (požadován čas 2000 ms) # Algoritmus | Klíč | Šifrování | Dešifrování aes-cbc 128b 1561,9 MiB/s 6851,2 MiB/s serpent-cbc 128b 151,7 MiB/s 1075,6 MiB/s twofish-cbc 128b 299,2 MiB/s 548,1 MiB/s aes-cbc 256b 1168,9 MiB/s 5495,8 MiB/s serpent-cbc 256b 151,7 MiB/s 1075,5 MiB/s twofish-cbc 256b 299,0 MiB/s 547,7 MiB/s aes-xts 256b 5469,6 MiB/s 5464,6 MiB/s serpent-xts 256b 971,1 MiB/s 954,9 MiB/s twofish-xts 256b 514,6 MiB/s 523,8 MiB/s aes-xts 512b 4601,7 MiB/s 4625,7 MiB/s serpent-xts 512b 969,0 MiB/s 954,6 MiB/s twofish-xts 512b 514,0 MiB/s 524,3 MiB/s
Audio server, ani šifrované VM's neprovozuji, ale mám tento NVMe šifrovaný pomocí aes-xts 512 b klíč a je to opravdu rychlé. Pokud by tě zajímal nějaký test, tak napiš co a jak a dám ti sem pak výstup.
cryptsetup benchmark
cca poloviční hodnoty u dešifrování aes-xts, ale SSD nemám tak rychlé, aby to mohlo brzdit sekvenční čtení.
rozsynchronizovanú latenciu pri nahrávaníNa latenci disku až tak moc nezáleží, protože není problém udržet data (i hodně dat) v paměti a na disk je zapsat ve chvíli, kdy se mu to hodí. Stejně bys ten systém neškáloval tak, abys rychlost disku využíval kolem 100 % -- budeš tam mít dost velkou rezervu, takže nebude problém data zapisovat v intervalech, dávkách. Pro toho bubeníka bude daleko důležitější, jak je napsaný ten software a co se děje v RAM a na CPU, jestli se tam signál z různých zdrojů správně poskládá... než to, kdy se nakonec výsledek zapíše na disk.
Že je to v prípade zápisu na NVMe (aj s enkrypciou, a diskovou cache v RAM) trošku mimo, to je jasné.Můj dotaz směřoval k tomu jestli šifrování v CPU nemůže na CPU vytvořit nějakou latenci, která by se ve výsledku projevila při zpracování audio dat (při přesunu z CPU do RAM). Jasně, že těch audio dat bude tak málo, že to CPU v pohodě zvládně, ale přece jen je to nějaká úloha na CPU, která neustále probíhá na pozadí (i přesto, že šifrování/dešifrování počítá samostatná část CPU). Audio server byl jen takový náhodný příklad jestli je to zrovna situace kdy člověk dá přednost šifrováním dat přímo na disku (SED), právě proto aby odlehčil CPU a ve výsledku by získal o 1 ms menší latenci při živém nahrávání audia.
To by som si pozrel koľko zvukoviek na trhu má vstupy pre malú kapelu (2x spev, 2x sólovka, 1x basgitara, 1x klávesy (či akordeón alebo iný doplnkový nástroj) a 6x bubon, činely nerátam).Rychlej dotaz na google našel třeba toto: Roland UA-1610 STUDIO-CAPTURE 16-input, 10-output Hi-speed USB Audio Interface
Cca 900USD.A? K tomu mixáku stejně nějakou zvukárnu budeš potřebovat a stejně za ní (minimálně jeden) pár set dolarů dáš. Záleží, co to je za mixák, jestli jen dvoukanálový výstup, potom ti stačí jeden stereo line-in vstup, ale v tom případě se nemusíme bavit o vícekanálových zvukovkách. Navíc cena do 20tis Kč za 16 kanálů mi vůbec nepřijde přestřelená. Vlastně naopak (když si vezmu ceny čtyř nebo šesti kanálových zvukovek).
RT kernel bývá v Ubuntu Studio a AV Linux.Ano, pro realtime zpracování. Ne pro nahrávání. Nebo jinak: co přesně se ti děje při nahrávání za problémy s latencí počítače?
A kdo to dneska nedělá?
Samsung zase tvrdošíjně označuje i své TLC SSD jako MLC a někde hlouběji ve specifikacích se zmiňuje, že je to MLC 3-bit/cell vlastně TLCNení to zas tak hluboko, že bys musel jít do datasheatu. Přímo na webu uvádí: "Paměť: Samsung V-NAND 3-bit MLC". To nepovažuji za takový problém. Třeba u CZC mají správně TLC. Důležité je jestli třeba to zmíněné Samsung Evo má pořád stejné vlastnosti po celou dobu kdy je Samsung dodává na trh. Pokud ano, tak je pro mě Samsung seriozni výrobce.
1. Single-Level Cell or SLC (1 bit per cell) 2. Multi-Level Cell or MLC (2 bits per cell) alternatively Double-Level Cell or DLC 3. Triple-Level Cell or TLC (3 bits per cell) or 3-Bit MLC 4. Quad-Level Cell or QLC (4 bits per cell) 5. Penta-Level Cell or PLC (5 bits per cell) – currently in development
Jde o to, že dokud nevzniklo první TLC nikdo u MLC SSD počet bitu/cell neuváděl.Jenomže když vzniklo první TLC tak to nebylo TLC, ale právě "3-bit/cell MLC". Samsung byl první kdo přišel s 3-bity na buňku, takže on byl ten kdo stanovoval terminologii a rozhodl se pro "3-bit/cell MLC". Nebylo to tak, že někdo ostatní vymyslel TLC a Samsung chtěl být rebel nebo dokonce podvodník a začal tomu říkat 3-bit MLC. Samsung si prostě jel svoji terminologii, kterou sám nastolil a ostatní to začali nazývat TLC. Trochu mi to připomíná situaci kdy AMD přišlo s AMD64 a Intel tomu říkal x86_64. Každopádně tahle rozdílná terminologie není ten podvod o kterém naše diskuze začala a to, že výrobce uvede na trh kvalitní produkt, recenze jsou výborné, prodeje se rozjedou a pak pod stejným názvem začne prodávat šmejd.
Každopádně tahle rozdílná terminologie není ten podvod o kterém naše diskuze začala a to, že výrobce uvede na trh kvalitní produkt, recenze jsou výborné, prodeje se rozjedou a pak pod stejným názvem začne prodávat šmejd.
BTW: tohoto jsem si všiml třeba i u routerů. První verze je super, v2 už má třeba místo 2x USB jen 1x USB a v3 má ještě k tomu slabší antény, nebo menší paměť.
I když dohledat to asi (vždy?) jde.
U HDD je zase někdy těžké zjistit, jestli se jedná o SMR, nebo CMR.
U WD, Intelu, Kingstonu, Samsungu a zřejmě i dalších jsem to nezaznemenal.
Tak u WD to už zaznamenat můžeš.
naštěstí na Samsung kašlu, DDR paměti umí, ale SSD fakt ne (domršené firmware, nekompatibilní firmware, vadné serie apod.)Považuji Samsung za nejlepšího výrobce SSD, když nepočítám Intel Optane, který se už myslím běžným smrtelníkům neprodává, jen firmám. Jakou značku NVMe/SSD považuješ za nejlepší? A u rotačních disků kupuješ jakou značku?
Jako proč ne? Ježek na rootu psal, že mu QLC vyhovuje a je s ním spokojený pokud má ten disk velkou cache.
Životnost?
Jinak HDD WD. SSD Samsung, i když teď jej nemám, ale měl jsem a spokojenost. Ostatně jako se vším od Samsungu - RAM v NB, mobil, mikrovlnka, lednice. Ještě nikdy mě v ničem nezklamal. Naopak, jeho produkty jsou super.
Životnost?Ono to s tou životností není tak žhavé. Nedávno jsem se díval kolik má můj SSD najeto (cca 7 let intenzivně používaný jako systémový). Chvilka napětí...4TB zapsaných dat. Je to ještě stará dobrá 120GB SSD (MLC). Takže jsem ho přepsal pouze 33x. Nevím kolik TBW má papírově ten můj SSD, ale dnešní TLC udávají živostnost 600 přepisů. Takže na tuhle hodnotu se dostanu zhruba za 120 let
Teoreticky. Ale praxe je jiná. Já jsem měl 500 GB Samsung 850 EVO a po 5 letech S.M.A.R.T. ukazoval 74%. Tak si to spočítej, kdyby to byla 120ka. Ale i to je jen teorie. Tak či tak, MLC by mělo mít větší výdrž, než TLC | QLC. Mám např. tuhle flešku. Je MLC. Mám jí už ~6,5 roku. Mám na ní nainstalovaný Mint. Před zašifrováním jsem flešku přepsal náhodnými daty. Pak jsem OS párkrát i reinstaloval. 4x za rok povyšuji verzi Mintu a OS mám v režimu rw a pravidelně jej aktualizuji. Lidé tu psali, že dávat OS na flešku a ještě rw je nesmysl. Já nemám problém. MLC je za mě super. Mám i průmyslovou SD kartu MLC, (ECC ) a ~2 roky byla v RPi rw. No problemo.
jako spíš nevypočitatelnosti
V čem je TLC a QLC nevypočitatelné?
Gigabyte Aorus má oproti Samsung 970 Pro větší rychlosti i životnost, ale narazil jsem přesně na to, o čem jsi psal. Nedávno jsem na něm šifroval 200 GiB oddíl. Ze začátku to bylo opravdu neskutečně rychlé, ale potom to postupně padalo až to spadlo na nějakých 200 MB/s. To mě docela zklamalo.
Škoda, že jsem to nevěděl dříve. Myslel jsem, že PCIe 4 na tom bude lépe, než PCIe 3.
Co myslíš tím překvapením?
V nejmenovaném obchodě se zeleným skřetem mají Samsung 970 PRO 1TB (PCIe 3.0) za vyšší cenu než Samsung 980 PRO 1TB (PCIe 4.0), což je na první pohled divné. Vysvětlení je v parametrech a v diskusi:
Dobrý deň, - prosím z akého dôvodu je 980 PRO 1TB tak výrazne lacnejší než starší model 970 PRO 1TB? Chápal by som to opačne
970 Pro používal MLC (2 bity na buňku flash paměti), 980 Pro používá TLC (3 bity na buňku). TLC má výrazně pomalejší zápis (tento disk je rychlejší díky DRAM a SLC cachím, ale pokud byste se pokusil na něj zapsat opravdu hodně dat najednou, zápis se zpomalí na nějakých 1,5 GB/s) a má výrazně kratší životnost, ale je o něco levnější.
Jasně. To jsem pochopil. Zmátlo mě "u TRIMovaného prostoru".
Oběma díky za vysvětlení.
Rychlost zápisu ani ne. Spíše rychlost čtení. Mám 2 VM's a jejich start a chod na šifrovaném NVMe je opravdu rychlý. A taky je občas zálohuji (~100 GB a ~50 GB), tak to se rychlost taky hodí. A taky mám na druhém oddílu data (~80 GB), která také občas zálohuji. Jinak na NVMe nic náročného nezapisuji/nečtu. Abych měl ale dost místa, tak jsem si na verzování záloh (OS - PC, NB, RPi, fleška) koupil 4 TB WD Black. Ostatní HDD's ani nezmiňuji. Takže místa mám dost.
Na Rootu píší:
Zároveň byla SLC vyrovnávací paměť zvětšena ze 40 GB na 120 GB.
a to mi přijde, že by se to běžného používání prakticky nemělo dotknout. Těch 120 GB vyrovnávací paměti zaplním třeba když pojedu někam pryč a budu si do notebooku nahrávat zásobu filmů a hudby, ale za běžného provozu tolik zápisů najednou mít nebudu a disk by měl mít dost časů si ta data uklidit. Na serveru ta data asi taky nebudou přibývat takhle skokově – bude to třeba (i větší) databáze, která roste postupně a nejvíc se z ní čte.
Ale nic to nemění na faktu, že změnit zásadně parametry a prodávat to stále pod stejným názvem je celkem podraz (podobně jako u SMR disků WD Red).
podobně jako u SMR disků WD RedWD má v datasheetu méně informací než třeba Samsung, takže to bohužel dává WD možnost si to "přizpůsobovat". Třeba u WD SN550 nejsou v datasheetu uvedeny použité paměti, takže jim to asi před zákonem projde když tam místo TLC strčili QLC. Samsung má v datasheetu "3-bit MLC", takže ten tam jen tak QLC strčit nemůže.
https://www.ru.nl/publish/pages/909275/draft-paper_1.pdf https://spritesmods.com/?art=security http://www.zdnet.com/article/encryption-busted-on-nist-certified-kingston-sandisk-and-verbatim-usb-flash-drives/ https://eprint.iacr.org/2015/1002.pdf https://news.ycombinator.com/item?id=18382975 a kdybyste si mysleli že SSD jsou na tom líp: https://www.ieee-security.org/TC/SP2019/papers/310.pdf
…jestli někdo využíváte 256-bit AES encryption controller přímo na disku…
Protože jsou s tím dvě hromady bezpečnostních problémů a na oplátku nezíská člověk nic. Místo flexibility LUKS (několik key slotů s různými možnostmi správy klíčového materiálu, který odemkne master key) to má většinou nějaké béčkové heslo. To béčkové heslo je (no, tedy, přinejmenším donedávna bylo) navíc různě ořezávané, protože smělo mít jen (velmi malý) počet znaků, aby sho tajné služby v rozumném čase uhodly, kdyby se jim zachtělo. Pár zajímavých odkazů je (jako vždy) na ArchWiki.
Koupit takový disk se může vyplatit, na základě jeho ostatních / dalších vlastností, ale jeho vestavěnému šifrování je dobré se vyhnout. Iluze zabezpečení je horší než absence zabezpečení. LUKS funguje, akcelerace v procesorech je dnes už na znamenité úrovni a není důvod používat closed-source vestavěné šifrování neznámého typu s neznámými zranitelnostmi, které nelze aktualizovat, nezávisle auditovat atd.
Ono totiz kdyz se ten disk jakoze bude sifrovat tento ... sam, tak to taky ale znamena, ze ta data, jako takova po tech kabelech uz musi posilat ... nesifrovane.Co z toho plyne?
A pak je taky treba rict, ze to ze na disku je nekde napis ze umi data sifrovat, naprosto nic nerika o tom, jestli HW nebo SW cestou.Pochopil jsem to tak, že v disku, který nabízí šifrování je HW (AES čip) i SW, který tvoří, říkejme tomu třeba "encryption engine". Nebo se to dělá ještě nějak jinak?
Co z toho plyne?
Teoreticky by šlo odposlouchávat komunikaci po SATA kabelu (rádiově, na dálku). Ale stejně tak by šlo odposlouchávat komunikaci mezi CPU a RAM nebo na jiných sběrnicích, výstup na monitor, vstup z klávesnice (u těch bezdrátových je to jasné) atd. Resp. ono to za určitých okolností jde.
Pochopil jsem to tak, že v disku, který nabízí šifrování je HW (AES čip) i SW, který tvoří, říkejme tomu třeba "encryption engine". Nebo se to dělá ještě nějak jinak?
Dřív to byl myslím jen takový zámek na úrovni firmwaru, ale data na plotnách byla nešifrovaná. Novější disky by měly mít čip a data skutečně šifrovat, ale jak už tu bylo řečeno, problém je v tom, že se tomu nedá věřit a nemáš si to jak zkontrolovat, může tam být už z výroby druhý klíč, o kterém nevíš atd.
Co z toho plyne? Teoreticky by šlo odposlouchávat komunikaci po SATA kabelu (rádiově, na dálku). Ale stejně tak by šlo odposlouchávat komunikaci mezi CPU a RAM nebo na jiných sběrnicích, výstup na monitor, vstup z klávesnice (u těch bezdrátových je to jasné) atd. Resp. ono to za určitých okolností jde.Ano, měl jsem tušení, že Jéčko míří na možnost odposlechu SATA kabelu (případně NVMe sběrnice), ale stejně tak jako tebe mne napadlo jestli není pro útočníka jednodušší si při vloupání zkopírovat celý šifrovaný disk a do PC/ntb dát HW keyloger. Pomocí něj odposlechnout heslo k zašifrovanému disku a ve výsledku má útočník všechny data z disku. Mně to teda připadá jednodušší než odposlouchávat data proudící po SATA kabelu.
Ano, měl jsem tušení, že Jéčko míří na možnost odposlechu SATA kabelu (případně NVMe sběrnice)
BTW: mám teď nový notebook s NVMe a i když je to NVMe schované pod takovým plechovým krytem (jako např. v mobilech pro RF součástky), tak při intenzivním kopírování slyším takové zvláštní bzučení. Neříkám, že by to šlo odposlouchávat mikrofonem, ale rádiově asi ano – zjevně z toho signálu leze ven dost.
stejně tak jako tebe mne napadlo jestli není pro útočníka jednodušší si při vloupání zkopírovat celý šifrovaný disk a do PC/ntb dát HW keyloger. Pomocí něj odposlechnout heslo k zašifrovanému disku a ve výsledku má útočník všechny data z disku. Mně to teda připadá jednodušší než odposlouchávat data proudící po SATA kabelu.
Vyžaduje to zásah do toho zařízení (jiné útoky jdou teoreticky udělat z vedlejší místnosti, od vedlejšího stolu v kavárně atd.), ale jinak je to určitě jednodušší a navíc tím útočník nasbírá i jiná hesla, např. k různým internetovým službám atd.
Vyžaduje to zásah do toho zařízení (jiné útoky jdou teoreticky udělat z vedlejší místnosti, od vedlejšího stolu v kavárně atd.)Předpokládám, že odposlouchávání SATA kabelu by taky znamenalo nainstalovat nějaký HW odposlech na SATA kabel nebo sběrnici a z něj na dálku (bezdrátově) sbírat data.
tak při intenzivním kopírování slyším takové zvláštní bzučení.Jestli to není tajné, jaké je to NVMe, abych si ho taky nekoupil? Né, že bych se bál odposlouchávání, ale nechci žádné bzučáky v PC.
Jestli to není tajné, jaké je to NVMe, abych si ho taky nekoupil? Né, že bych se bál odposlouchávání, ale nechci žádné bzučáky v PC.Podle mě mu nebzučí NVMe, ale jeho napájecí zdroje někde na motherboardu.
To je možné, protože disk jsem už stihl upgradovat (WD → Samsung s vyšší kapacitou) a chová se to stejně. Ale i tak je to přinejmenším postranní kanál, kterým nějaké informace unikat můžou.
ale kolik jednotlivých klíčů AES od doby vzniku této šifry bylo celosvětově použito ... miliardy?Už jsem málem napsal že v XTS módu se přece odvozuje nový klíč pro každý sektor, ale pak jsem si uvědomil jaká je to blbost
Tiskni
Sdílej: