Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
V počítači, ve kterém mám Mandriva Linux 2008 cz, jsem formátoval flašku, pomoci programu GParted (verze 0.3.3.3). Program jsem pustil pod rootem, protože jinak by se nespustil. Formátování jsem dodělal, program ukončil a potom vznikl problém: Když zastrčím do počítače kteroukoliv flešku, externí disk, apod, a nemusí se jednat jenom o ten kus nosiče, který jsem předtím formátoval, tak se mi vůbec neobjeví v prohlížeči položka toho nosiče, abych ho mohl softwarově připolovat, otvírat, prohlížet, zapisovat na něj, zavřít, softwarově odpojit, softwarově vysunout, a cokoliv jiného dělat. Prostě ten počítač ty nosiče přestal vidět a přestal na ně reagovat
Problém nevyřešil ani restart počítače. Nakonec, abych problém napravil, tak jsem musel celý počítač přeinstalovat. Nainstaloval jsem tam opět MDV 2008cz a prgramy, co jsem měl před tím.
Příště jsem zase na tom samém počítači formátoval flašku pomoci programu GParted (verze 0.3.3.3). Musel jsem ten program spustit pod rootem, jinak by se nespustil. Potom jsem tu flešku naformátoval, program ukončil. Potom vznikl zase jiný problém: Když zastrčím do počítače kteroukoliv flašku, externí disk, apod, a nemusí se jednat pouze o ten kus nosiče, který jsem předtím formátoval, tak se mi v prohlížeči položka toho nosiče sice objeví, ale když ten nosič kliknutím připojím a otevřu, tak mi to nedovolí na ten nosič cokoliv uložit, smazat, přejmenovat, a tak dále, a řve mi to, že není oprávnění do toho zapisovat. Hlavně, že jak kliknu pravou myši na položku toho nosiče (zatím zavřeného, ale softwarově připojeného), a vyberu vlastnosti-oprávnění, tak to ukazuje, že vlastník může prohlížet a měnit obsah, a že skupina a ostatní může prohlížet obsah, a že vlastník je obyčejný uživatel. Takže práva a vlastník vyhovují, tak nevím potom, co mu je.
Problém nevyřešil ani restart počítače. Nakonec jsem musel celý počítač přeinstalovat.
Čím to je, že pokaždé, když použiju GParted, tak to má takové vedlejší účinky? Přitom já jsem tím programem formátoval externí nosiče na fat32 nebo na ext3, žádné neobvyklé souborové systémy jsem nevolil.
A zajímavé je, že když jsem měl s nosiči jakýkoliv problém, o terém jsem v tomto dotazu mluvím, tak když jsem je potom přinesl k jinému počítači, tak tam ani s těmi kusy nosičů nebyl problém, tam jsem mohl ty nosiče normálně vidět, připojovat, číst, psát na ně, odpojovat je, a tak dále. Když jsem je potom přinesl k tomu prvnímu počítači, tak tam ty problémy byly pořád.
V nějaké verzi byly problémy jak v adresáři /media nebyl vytvořen adresář s názvem usera. Pak se při zasunutí flash usb klíče buď nepřipojil a nebo připojil ale nešlo na něj zapisovat atd.... (špatné práva toho adresáře /media/user. Tak si to skoukni.
Nikdy jsem neměl v /media adresář s názvem obyčejného uživatele. Vždycky jsem v /media měl podadresáře cdrom a cdrom2. A to i v době, když jsem žádný problém s externími nosiči neměl. Vždycky se to připojovalo k některému z nich.
Idelani by bylo zjistit co se stalo ie. vystup dmesg, mount, mozna nejaky log spravce oken.
To ten nosič mám připojit místo klikacího nástroje, příkazem a pak se podívat na výpis?
Zkoušel jsem nosič odpojit a potom zadat mount /dev/sr0 /media/cdrom
A to se jenom připojilo, ale žádné hlášení se neobjevilo, jenom mi to předalo výzvu. A problém je pořád stejný.
No trebaTo bola tvoja otázka? Ale aj moderné distribúcie môžu bežať na vyše 10 ročnom stroji. Mám tu na hranie stroj z roku 2008 s integrovanou grafickou kartou, a funguje bez sekania. Internet, Full HD filmy, nejaká hudba, nejaké virtuálky a podobné bežné veci.
Tiskni
Sdílej: