Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
V počítači, ve kterém mám Mandriva Linux 2008 cz, jsem formátoval flašku, pomoci programu GParted (verze 0.3.3.3). Program jsem pustil pod rootem, protože jinak by se nespustil. Formátování jsem dodělal, program ukončil a potom vznikl problém: Když zastrčím do počítače kteroukoliv flešku, externí disk, apod, a nemusí se jednat jenom o ten kus nosiče, který jsem předtím formátoval, tak se mi vůbec neobjeví v prohlížeči položka toho nosiče, abych ho mohl softwarově připolovat, otvírat, prohlížet, zapisovat na něj, zavřít, softwarově odpojit, softwarově vysunout, a cokoliv jiného dělat. Prostě ten počítač ty nosiče přestal vidět a přestal na ně reagovat
Problém nevyřešil ani restart počítače. Nakonec, abych problém napravil, tak jsem musel celý počítač přeinstalovat. Nainstaloval jsem tam opět MDV 2008cz a prgramy, co jsem měl před tím.
Příště jsem zase na tom samém počítači formátoval flašku pomoci programu GParted (verze 0.3.3.3). Musel jsem ten program spustit pod rootem, jinak by se nespustil. Potom jsem tu flešku naformátoval, program ukončil. Potom vznikl zase jiný problém: Když zastrčím do počítače kteroukoliv flašku, externí disk, apod, a nemusí se jednat pouze o ten kus nosiče, který jsem předtím formátoval, tak se mi v prohlížeči položka toho nosiče sice objeví, ale když ten nosič kliknutím připojím a otevřu, tak mi to nedovolí na ten nosič cokoliv uložit, smazat, přejmenovat, a tak dále, a řve mi to, že není oprávnění do toho zapisovat. Hlavně, že jak kliknu pravou myši na položku toho nosiče (zatím zavřeného, ale softwarově připojeného), a vyberu vlastnosti-oprávnění, tak to ukazuje, že vlastník může prohlížet a měnit obsah, a že skupina a ostatní může prohlížet obsah, a že vlastník je obyčejný uživatel. Takže práva a vlastník vyhovují, tak nevím potom, co mu je.
Problém nevyřešil ani restart počítače. Nakonec jsem musel celý počítač přeinstalovat.
Čím to je, že pokaždé, když použiju GParted, tak to má takové vedlejší účinky? Přitom já jsem tím programem formátoval externí nosiče na fat32 nebo na ext3, žádné neobvyklé souborové systémy jsem nevolil.
A zajímavé je, že když jsem měl s nosiči jakýkoliv problém, o terém jsem v tomto dotazu mluvím, tak když jsem je potom přinesl k jinému počítači, tak tam ani s těmi kusy nosičů nebyl problém, tam jsem mohl ty nosiče normálně vidět, připojovat, číst, psát na ně, odpojovat je, a tak dále. Když jsem je potom přinesl k tomu prvnímu počítači, tak tam ty problémy byly pořád.
V nějaké verzi byly problémy jak v adresáři /media nebyl vytvořen adresář s názvem usera. Pak se při zasunutí flash usb klíče buď nepřipojil a nebo připojil ale nešlo na něj zapisovat atd.... (špatné práva toho adresáře /media/user. Tak si to skoukni.
Nikdy jsem neměl v /media adresář s názvem obyčejného uživatele. Vždycky jsem v /media měl podadresáře cdrom a cdrom2. A to i v době, když jsem žádný problém s externími nosiči neměl. Vždycky se to připojovalo k některému z nich.
Idelani by bylo zjistit co se stalo ie. vystup dmesg, mount, mozna nejaky log spravce oken.
To ten nosič mám připojit místo klikacího nástroje, příkazem a pak se podívat na výpis?
Zkoušel jsem nosič odpojit a potom zadat mount /dev/sr0 /media/cdrom
A to se jenom připojilo, ale žádné hlášení se neobjevilo, jenom mi to předalo výzvu. A problém je pořád stejný.
No trebaTo bola tvoja otázka? Ale aj moderné distribúcie môžu bežať na vyše 10 ročnom stroji. Mám tu na hranie stroj z roku 2008 s integrovanou grafickou kartou, a funguje bez sekania. Internet, Full HD filmy, nejaká hudba, nejaké virtuálky a podobné bežné veci.
Tiskni
Sdílej: