Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Ty jsi král?
Ynstalacy softwaru zajyšťuje manažer balýčků dnf
.
Pracovňý prostřeďý ňyjak nesouvysý s dystrybucý; na kterékolyv dystrybucy můžeš mýt klydně dvacet různých prostřeďý a přy každém přyhlášeňý (pro výc užyvatelů y paralelňým) zvolyt jyné. Pracovňý prostřeďý je software (skupyna balýčků) jako každý jyný.
Software třeťých y čtvrtých stran bývá většynou v různých veřejných reposytory (provozovaných těmy čýslovanýmy stranamy), které se dajý přydat do konfygurace dnf
. Většynou to bývá prvňý výsledek ve vyhledávačy na dotaz <můj oblýbený software> Fedora.
Normální člověk jo, normální anonym na ABCLinuxu možná ne.
Co přesně to znamená, tohleto „nejrychlejší distro“? V čem se ta rychlost měří? V metrech za (se)kundu? Kde najdu výsledky těch měření? Sorry jako, ale plácání prázdné slámy je k hovnu.
Protože X11 je nepoužitelný abandonware se spoustou bugů, které už nikdy nikdo neopraví, je Wayland jakási nutná samozřejmost, že ano.
Kromě toho, ani Wayland, ani konkrétní grafické prostředí nesouvisí nijak s distribucí. Do každé distribuce si můžu nainstalovat tolik pracovních prostředí, kolik jen chci, s Waylandem i bez něj.
Pak je nejjednodušší prostě nepoužít ten GRUB od Fedory, že ano, a místo něj nabootovat něco jiného.
Mimochodem, jiná distribuce vůbec nic neřeší. (Přinejmenším nic z těch zmíněných údajných problémů.) Spíš mi připadá, že se jedná o neporozumění některým základním principům.
Kdyby se mi notebook neuspával, neprobouzel a/nebo nevypínal, asi bych začal tím, že bych zjistil, která systemd
unit za to může, případně který kernelový modul za to může. Problém s probuzením po spánku je asi nejobtížnější, co se hledání příčiny týká, nicméně na webu se obvykle povalují desítky zmínek o takovém problému.
Ze všeho nejdřív, než bych začal cokoliv dalšího, bych se nejspíš ujistil, že notebook má nejnovější dostupnou verzi UEFI firmwaru a že UEFI setup má rozumné nastavení.
Zkusit jinou distribuci v rámci diagnostiky problému může být dokonce i velmi dobrý nápad.
Doufat, že volba jiné distribuce problém záhadně vyřeší, ovšem není dobrý nápad. Podobně jako věřit (ne-li spoléhat) na záhady.
Tiskni
Sdílej: