Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci (AI) Moltbook. Tvůrci Moltbooku – Matt Schlicht a Ben Parr – se díky dohodě stanou součástí Meta Superintelligence Labs (MSL). Meta MSL založila s cílem sjednotit své aktivity na poli AI a vyvinout takovou umělou inteligenci, která překoná lidské schopnosti v mnoha oblastech. Fungovat by měla ne jako centralizovaný nástroj, ale jako osobní asistent pro každého uživatele.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 44 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 14. dubna.
Open source router Turris Omnia NG Wired je v prodeji. Jedná se o Turris Omnia NG bez Wi-Fi. Je připraven pro zamontování do racku.
alsa správně detekuje všechny karty
cat /proc/asound/cards
0 [NVidia ]: HDA-Intel - HDA NVidia
HDA NVidia at 0xfe080000 irq 58
1 [ST ]: AV200 - Xonar ST
Asus Virtuoso 100 at 0xd000, irq 21
2 [Q3 ]: USB-Audio - FiiO Q3
GuangZhou FiiO Electronics Co.,Ltd FiiO Q3 at usb-0000:07:00.0-1.1, high speed
Ale pulse kartu Asus Xonar Essence XT přestalo vidět a zatím nedokážu identifikovat proč.
pacmd list-cards | grep -e 'card_name' -e 'index:'
index: 0
alsa.card_name = "HDA NVidia"
alsa.long_card_name = "HDA NVidia at 0xfe080000 irq 58"
index: 1
alsa.card_name = "FiiO Q3"
alsa.long_card_name = "GuangZhou FiiO Electronics Co.,Ltd FiiO Q3 at usb-0000:07:00.0-1.1, high speed"
Dík.
$ fuser -v /dev/snd/* $ fuser -v /dev/dsp
fuser -v /dev/snd/*
UŽIVATEL PID PŘÍSTUP PŘÍKAZ
/dev/snd/controlC0: pxxxxxxx 1558 F.... wireplumber
pxxxxxxx 33807 F.... pulseaudio
/dev/snd/controlC1: pxxxxxxx 1558 F.... wireplumber
/dev/snd/controlC2: pxxxxxxx 1558 F.... wireplumber
pxxxxxxx 33807 F.... pulseaudio
/dev/snd/pcmC1D0p: pxxxxxxx 1557 F...m pipewire
/dev/snd/seq: pxxxxxxx 1557 F.... pipewire
a
fuser -v /dev/dsp Soubor zadaného názvu /dev/dsp neexistuje.
cat /proc/asound/cards
0 [ST ]: AV200 - Xonar ST
Asus Virtuoso 100 at 0xd000, irq 21
1 [NVidia ]: HDA-Intel - HDA NVidia
HDA NVidia at 0xfe080000 irq 58
2 [Q3 ]: USB-Audio - FiiO Q3
GuangZhou FiiO Electronics Co.,Ltd FiiO Q3 at usb-0000:07:00.0-1.1, full speed
a v pulse je pořadí jiné než v cards
pacmd list-cards | grep -e 'card_name' -e 'index:'
index: 0
alsa.card_name = "HDA NVidia"
alsa.long_card_name = "HDA NVidia at 0xfe080000 irq 58"
index: 1
alsa.card_name = "Xonar ST"
alsa.long_card_name = "Asus Virtuoso 100 at 0xd000, irq 21"
index: 2
alsa.card_name = "FiiO Q3"
alsa.long_card_name = "GuangZhou FiiO Electronics Co.,Ltd FiiO Q3 at usb-0000:07:00.0-1.1, full speed"
fuser -v /dev/snd/*
UŽIVATEL PID PŘÍSTUP PŘÍKAZ
/dev/snd/controlC0: palovsky 1615 F.... wireplumber
palovsky 1824 F.... pulseaudio
/dev/snd/controlC1: palovsky 1615 F.... wireplumber
palovsky 1824 F.... pulseaudio
/dev/snd/controlC2: palovsky 1615 F.... wireplumber
palovsky 1824 F.... pulseaudio
/dev/snd/pcmC0D0p: palovsky 1614 F...m pipewire
/dev/snd/seq: palovsky 1614 F.... pipewire
pulseaudio --kill) mi zruší v KDE přístup na zvuk. Pipewire vypadá spíše na GTK záležitost. Ale Arch baliček pipewire-pulse asi bude řešení.
Tiskni
Sdílej: