Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Průběh vývoje zvukového systému se v Linuxu hodně měnil, měnily se technologie, kompatibilita a další věci. Linux je známý tím, že zvukový systém není zrovna nejlepší. Na jeho kvalitu poukazovalo i Valve, když se pouštělo do podpory Linuxu a mluvilo o Steam Machine / SteamOS.
Jednalo se napůl o komerční projekt. Verze zdarma dosahovala jen některých funkcionalit. Tento zvukový systém dominoval v kernelu do řady 2.4, resp 2.5. Pamatuji si, že tenkrát byl problém i softwarové mixování v tom smyslu, že přehrávat audio ze dvou zdrojů najednou byl někdy až neřešitelný problém. Proto v té době byla hodně oblíbená Sound Blaster Live 5.1 (driver EMU10K1, možná platilo až pro ALSA), která měla hw mixování a nejlepší podporu v Linuxu. Tato karta byla u OSS první vlaštovkou a plně se projevila až u ALSA.
Vývoji ALSA se začal zabývat český rodák Jaroslav Kysela v rámci Suse (rozhovor). Tento systém začal dominovat od kernelu 2.6 a známe ho doposud. Jednalo se o kernelovou část a část v userspace. Bylo nutné, aby aplikace začaly podporovat ALSA a né jen OSS. Tj. ze začátku byl problém s kompatibilitou i na aplikační úrovni. Jako backend nám slouží doteď, takže dobrá práce.
První verze PulseAudio přišla v roce 2004. Za vývojem stál Lennart Poettering. Projekt nahradil userspace část ALSA. PulseAudio je tedy userspace záležitost, která jako backend používá ALSA nebo OSS. Od roku 2014 pak podporuje jako backend jen systém ALSA. Pěkné schéma, jak PA funguje, je na wiki: Pulseaudio-diagram.svg. Cílem projektu tedy bylo dostat zvuk z aplikací do tohoto zvukového serveru, který by zajišťoval mixování a další věci včetně podpory sítě a jacku. Tento systém pak umožnil nastavovat zvuk zvlášť pro konkrétní aplikace, umožnil jednoduše kombinovat více zvukových karet atd. PA může běžet ve dvou režimech, buď jako aplikace pod uživatelem, nebo jako system wide (nedoporučuje se kvůli bezpečnosti, ale pro multiuživatelskou stanici to byla dřív jediná rozumně funkční možnost). Velký problém byl ze začátku i s tím, že PA nebylo podporováno moc aplikacemi, což velmi zpomalovalo nasazení a zvedlo vlnu nevole.
A konečně poslední novinkou je PipeWire. Důvod vzniku je ten, že PA nesplnilo očekávání. Latence a další problémy kolem PA jej předurčují k postupnému umírání. Autorem projektu je Wim Taymans, který se stal maintainerem GStreamer projektu. Následně začal kutit projekt Pinos, který se posléze přejmenoval na PipeWire a jeho vývoj zůstává v rámci RedHat. PipeWire si klade za cíl vybudovat zvukový systém s velmi nízkými latencemi a chtěl by docílit realtime zpracovávání jak audia, tak videa. Dále si klade za cíl podporu sandboxovaných aplikací. Oproti původním řešením, kde byl problém s přechodem/kompatibilitou, je na tom PipeWire jinak. Nabízí totiž podporu pro všechny druhy aplikací, tj. má wrappery na PulseAudio, JACK, ALSA i GStreamer aplikace.
Kdo si chce podrobněji počíst info v cz, tak: PipeWire: nástupce PulseAudio se postará i o video.
Jeho nasazení je víc, než jednoduché. To, že čas na přechod už uzrál, mi dokázal unfa. Týpka jsem poprvé zaregistroval až tímto videem: I've replaced JACK and PulseAudio with PipeWire and this is what happened.
Používám ArchLinux, takže pro mě je přechod velmi jednoduchý podobně asi jako pro uživatele Gentoo. Myslím v tom smyslu, že mám k dispozici aktuální verzi, která je zjevně velmi dobře funkční.
# instalace základních balíků (to nás automaticky zbaví i PA) pacman -S pipewire pipewire-alsa pipewire-docs pipewire-jack pipewire-pulse pipewire-v4l2 wireplumber wireplumber-docs lib32-pipewire lib32-pipewire-jack lib32-pipewire-v4l2 # reboot jednak proto, že většinou se mi naleje i nový kernel, také proto, abych věděl, zda vše nabíhá a netrápil se s nějakým bugem s přechodem jako unfa ze začátku videa reboot
A to je prosím vše :), všechno funguje jako dřív, žádný problém.
Základní konfigurační soubor je "/etc/pipewire/pipewire.conf"
V tomto konfiguračním souboru si lze nastavit buffery, logování a veškeré nastavení pro daemona. Zatím jsem neměl potřebu si s tím hrát. (asi proto, že jsem jen hloupý konzumák)
Jelikož si chceme hrát, tak chceme i vědět, jak to šlape. Všechny CLI začínají příkazem "pw-":
# zobrazení latencí a jaká aplikace využívá zvuk [max@max ~]$ pw-top ! 28 0 0 0.0µs 0.0µs 0.00 0.00 0 Dummy-Driver ! 29 0 0 0.0µs 0.0µs 0.00 0.00 0 Freewheel-Driver ! 35 0 0 0.0µs 0.0µs 0.00 0.00 0 Midi-Bridge ! 45 0 0 0.0µs 0.0µs 0.00 0.00 0 v4l2_input.pci-0000_08_00.3-usb-0_2.3_1.0 ! 47 0 0 0.0µs 0.0µs 0.00 0.00 0 alsa_output.pci-0000_06_00.1.hdmi-stereo-extra5 ! 48 0 0 0.0µs 0.0µs 0.00 0.00 0 alsa_input.usb-046d_____________________________C930c_8C6010EE-02.analog-stereo 49 256 48000 30.3µs 4.7µs 0.01 0.00 4 alsa_output.pci-0000_08_00.4.analog-stereo 71 236 44100 7.8µs 10.1µs 0.00 0.00 4 + speech-dispatcher-dummy 78 3600 48000 17.3µs 5.3µs 0.00 0.00 4 + Firefox ! 64 0 0 0.0µs 0.0µs 0.00 0.00 0 Firefox ! 97 0 0 0.0µs 0.0µs 0.00 0.00 0 Firefox # kdo zná PA, tak náhrada za pactl je [max@max ~]$ pw-mon / pw-dump -m / pw-link -iolm # seznam node, na základě kterého si pak můžeme nastavit volume/mute [max@max ~]$ pw-cli list-objects Node ... id 78, type PipeWire:Interface:Node/3 object.serial = "261" factory.id = "6" client.id = "63" application.name = "Firefox" node.name = "Firefox" media.class = "Stream/Output/Audio" ... # zobrazíme si stav [max@max ~]$ pw-cli enum-params 78 Props # dáme třeba mute [max@max ~]$ pw-cli s 78 Props '{ mute: true}' # nebo unmute [max@max ~]$ pw-cli s 78 Props '{ mute: false}' # nebo změníme hlasitost (dva parametry 0.8 je levý a pravý reproduktor) [max@max ~]$ pw-cli s 78 Props '{ mute: false, channelVolumes: [ 0.8, 0.8 ] }'
A tak dále. Dokumentace je na wikině projektu na Gitlabu: PipeWire - Gitlab Wiki.
PipeWire implementuje i JACK. Aplikaci, která nemá podporu pro PipeWare JACK, lze podsunout/přesměrovat na PipeWare JACK takto:
[max@max ~]$ pw-jack aplikace # např: [max@max ~]$ pw-jack ardour
Je stále problém, v rámci PipeWire je ohledně něj spoustu ticketů s problémy. Kdo tedy používá, bude si muset ještě chvilku počkat.
Kdo chce, může si začít hrát s ekvalizérem EasyEffects. Dříve se tento projekt jmenoval PulseEffects, ale byl přejmenován. Důvody pro přejmenování byly přechod na GTK4 a místo GStreamer se začaly používat nativní filtry PipeWire.
Helvum je patchbay program, který umožňuje grafickým flow směrovat, mixovat a jinak pracovat se zvukem.
Autoři se inspirovali projektem Catia. Helvum vypadá takto:
Nejsem žádný fanda do zvuku, moc si nehraju se zvukovýmy systémy atd. Zápiskem jsem chtěl jen říci, že to prostě už funguje a možná to někomu vyřeší problémy, nebo nespokojenost s PA podobně jako měl unfa.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
Byly doby kdy platilo Linusovo pravidlo, ze kdyz HW nejakou funkci neumi, tak ovladace nesmi takovou funkcionalitu emulovat.
Nemáš k tomu nějaké podrobnosti nebo článek?
snd-pcsp
.
alsamixer
a hotovo.
Prostě to myškou chytneš a šoupneš vedle. Není na tom nic komplikovaného.... a je ticho a PA neběží.
Také tam můžeš docela snadno přidat virtuální výstup, který posílá zvuk na všechny zvukovky v systému.Tak přesně kvůli tomu jsem PA dal šanci, že by to s tím mohlo být jednodušší nastavit. Nakonec to bylo jednodušší v alse, ta nespadla.
load-module module-combine-sink
Pokud chci třeba myslet správcovství serverů vážně, tak systemd musím znát a musím s ním umět.Byla tam podmínka, admina bez znalosti systemd si nedokážu představit (až na okrajové případy).
Pokud chci třeba myslet správcovství serverů vážně, tak systemd musím znát a musím s ním umět. A pokud ho znám a umím s ním, tak pak už nemám problém ho používat i u sebe v privátu.Plati to i o windows server? Oboji je kvalitativne stejna sracka, oboji ma binarni logy a k obojimu existuje lepsi reseni (linux, sysvinit).
Na VPS mam v poho Debian se systemd a taky to dela svoje (staci znat asi 3 prikazy navic resp jak dumpnout log).Nestačí, ještě v Busteru se to grandiózně vysypalo když triviálně selhala jedna z mnoha defaultních závislostí a odladit to rozhodně nebylo na tři příkazy. Teprve v Bullseye je emergency ssh defaultně. Jako postupně se ty problémy opravují, ale furt tam jsou různá vysírátka, třeba nepřeskočitelné čekání při bootu/shutdownu.
Improved JACK compatibility. Improved stability in Carla and Ardour when changing buffer size. Improved latency calculations and playback latency in Ardour.Když se člověk podívá na changelog, tak se to opravdu ještě hodně rychle vaří, ale jak už jsem napsal, vypadá to, že je to pro normální smrtelníky už plně použitelné a možná, že po tom fixu i pro něj.
defaults.pcm.ipc_perm 0666
.
Zdá se, že pipewire používá Unix sockety v /run/user/*/
. Tam ale nejde dát přístup jen k tomu socketu. Jde to nějak nakonfigurovat aby to používalo jiný adresář a vytvořilo ten socket s právy pro všechny?
Případně, umí to hrát přes dmix? To bych pak asi mohl pouštět pod každým uživatelem zvlášt instanci pipewire a pipewire-pulse.
touch /etc/pipewire/media-session.d/with-alsa
touch /etc/pipewire/media-session.d/with-pulseaudio
Při updatech jsem pak žádný problém nesledoval.
#!/bin/sh pipewire & sleep 1 pipewire-pulse & sleep 1 wireplumber &a
#!/bin/sh killall wireplumber killall pipewire-pulse killall pipewire