Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Doporučuji zdaleka se vyhnout „hardwarovému“ „R“AIDu. Zaprvé slibovanou redundanci ještě nikdo nikdy neviděl (zatímco Yetiho už prý ano) a zadruhé je velmi pravděpodobné, že v případě poruchy příslušného proprietárního řadiče nebude možné data příliš snadno získat.
Jedině softwarový RAID, a pouze ten integrovaný ve filesystému, nabízí skutečné záruky redundance, správnou provázanost s checksumy, aby poškození jedné z replik nevedlo k náhodným výsledkům prokládaného čtení, a (hlavně!) přenositelnost, tj. disky se dají připojit k jinému serveru a souborový systém Btrfs bude normálně fungovat, bez závislosti na proprietárním formátu „hardwarového“ „R“AID řadiče.
Raději bych tam viděl linuxový RAID, případně zkusit btrfs.
Btrfs se nezkouší, nýbrž samozřejmě a automaticky nasazuje a používá. Je to dekádou prověřená technologie, souborový systém implicitně instalovaný a doporučený všemi rozumnými distribucemi a navíc taky jediný skutečný RAID přímo v kernelu. (Jo, kéž by ZFS neměl to své CDDL břemeno; představoval by pak zajímavou „možnost volby“.)
Zaprvé slibovanou redundanci ještě nikdo nikdy neviděl (zatímco Yetiho už prý ano) a zadruhé je velmi pravděpodobné, že v případě poruchy příslušného proprietárního řadiče nebude možné data příliš snadno získat.Aby to fungovalo, tak HW zostava musí mať enterprise disky. Nejaké lacné SATA pripojené cez SAS2SATA hniezdo robia dosť solídne problémy. Používal som to. A celá HE zostava nemala problém zaslať správcovi email o výpadku, zobrať spare disk z príslušného shelfu a objednať si technika od dodávateľa ktorý sa ozval že bude potrebovať prístup do DC. Ak to teda bolo správne nakonfigurované a HW podpora (záruka) to pokrývala. Uznávam ale že s bazárovými komponentami a desktopovými diskami ten HW RAID nefunguje.
Tiskni
Sdílej: