Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Doporučuji zdaleka se vyhnout „hardwarovému“ „R“AIDu. Zaprvé slibovanou redundanci ještě nikdo nikdy neviděl (zatímco Yetiho už prý ano) a zadruhé je velmi pravděpodobné, že v případě poruchy příslušného proprietárního řadiče nebude možné data příliš snadno získat.
Jedině softwarový RAID, a pouze ten integrovaný ve filesystému, nabízí skutečné záruky redundance, správnou provázanost s checksumy, aby poškození jedné z replik nevedlo k náhodným výsledkům prokládaného čtení, a (hlavně!) přenositelnost, tj. disky se dají připojit k jinému serveru a souborový systém Btrfs bude normálně fungovat, bez závislosti na proprietárním formátu „hardwarového“ „R“AID řadiče.
Raději bych tam viděl linuxový RAID, případně zkusit btrfs.
Btrfs se nezkouší, nýbrž samozřejmě a automaticky nasazuje a používá. Je to dekádou prověřená technologie, souborový systém implicitně instalovaný a doporučený všemi rozumnými distribucemi a navíc taky jediný skutečný RAID přímo v kernelu. (Jo, kéž by ZFS neměl to své CDDL břemeno; představoval by pak zajímavou „možnost volby“.)
Zaprvé slibovanou redundanci ještě nikdo nikdy neviděl (zatímco Yetiho už prý ano) a zadruhé je velmi pravděpodobné, že v případě poruchy příslušného proprietárního řadiče nebude možné data příliš snadno získat.Aby to fungovalo, tak HW zostava musí mať enterprise disky. Nejaké lacné SATA pripojené cez SAS2SATA hniezdo robia dosť solídne problémy. Používal som to. A celá HE zostava nemala problém zaslať správcovi email o výpadku, zobrať spare disk z príslušného shelfu a objednať si technika od dodávateľa ktorý sa ozval že bude potrebovať prístup do DC. Ak to teda bolo správne nakonfigurované a HW podpora (záruka) to pokrývala. Uznávam ale že s bazárovými komponentami a desktopovými diskami ten HW RAID nefunguje.
Tiskni
Sdílej: