Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
zdedil som ..Je uplne jedno co je to za firmu. Jde o princip. Bez urazky, ale co budes delat, kdyz dostanes chybnou odpoved a neco se pokazi? Bud na sebe beres zodpovednost se vsim vsudy, protoze vis co delas, nebo jsi alespon schopny si zbytek dohledat/doucit, nebo je lepsi se na to radeji vykaslat. Mozna to nekdo vidi jinak, potom se omlouvam.
1. zaloha dat, vypnut virtualny server, zvacsit vyhradene miesto v Citrixe, spustit server a dat resize jfs (ako ho korektne vykonat) ?Přesně takto, ale před resize JFS musíš ještě zvětšit ty partitions (například cfdiskem - smazat a vytvořit novou větší se stejným začátkem) a zvětšit ten RAID (
mdadm --grow /dev/md0 -z max
), přičemž po zvětšení partition možná bude potřeba reboot aby se to projevilo.
JFS se podle internetů zvětšuje pomocí mount parametrů, mount -o remount,resize /
(nikdy jsem JFS nepoužíval).
Samozřejmě pokud máš prostor a čas na to data vykopírovat vedle znovu, může být výhodné udělat rovnou úplně nový virtuální disk, bez RAIDu, nový filesystém (nějaký běžnější) a data zkopírovat například takto:
rsync --numeric-ids --info=progress2 -xHXS -azhP starý-disk/ nový-disk/Ve fstabu bude /dev/md0, tak tam dáš UUID=uuid_nového_fs, a ano, bude potřeba standardní trojice z chrootu
update-grub
grub-install /dev/XXX
a update-initramfs -u
.
(chroot se dělá
cd nový-disk mount -t proc none proc; mount -o bind /dev dev; mount -t sysfs none sys; mount -o bind /run/ run/; chroot . /bin/bash;)
... zdedil som pod Citrix Xen virtualny server ktoremu dochadza miesto... ...vypnut virtualny server, zvacsit vyhradene miesto v Citrixe... ...zaloha dat, vytvorit novy server s pozadovanym miestom a normalnym FS, preklopit data (ako najlepsie?), rekonfigurovat fstab (?), rekonfigurovat bootloader (?)...Mně se zdá, že jsi zdědil něco jiného, než píšeš. Buď máš virtuální server nebo virtualizační server nebo (pravděpodobnbě) oboje. Vzhledem k tomu, co píšeš, není tak úplně patrné, jestli ti jde o Cytrix server nebo o virtuální server v něm spuštěný. Což je dost zásadní rozdíl.
2. zaloha dat, vytvorit novy server s pozadovanym miestom a normalnym FS, preklopit data (ako najlepsie?), rekonfigurovat fstab (?), rekonfigurovat bootloader (?)Jediná otázka je "překlopit data"? To záleží co tam běží? je li to souborový sever je to triviální, pokud je to nějaká webová věc s podstavnou databází, tak hlavní otázka je: Co se s aplikací mezitím stalo? Změnil se formát databáze? Bude se muset projet xy aktualizací mezi tou běžící a současnou verzí? Zatím je málo informací?
Tiskni
Sdílej: