Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj, mam v mikrotiku 1 wifi kartu a chtel jsem udelat rezim AP a zaroven STATION.
1) Kdyz WLAN1 nastavim na STATION, pripojim ho k nejake wifi a vytvorim dalsi virtualni interface WLAN2 jako AP, tak vse funguje do doby nez se WLAN1 rozpoji (mimo signal), potom me prestane fungovat i virtualni WLAN2 AP, proste vubec ji nevidim.
2) Kdyz to udelam obracene, ze na WLAN1 nastavi rezim AP a na VIRTUAL WLAN2 nastavim rezim STATION, tak WLAN2 nenajde zadnou sit, ani pres SCAN ani pres rucni zadani, nelze se nikam pripojit.
Mikrotik je RBM33G a WLAN je R11e-2HPnD
Lze toho nejak docilit nebo bych musel mit 2 fyzicke WLAN karty ? Dekuji
Tak jsem zjistil, ze varianta 1 nelze vubec pouzit, protoze, kdyz WLAN1 ztrati spojeni s AP, tak ho zacne hledat a vypne VIRTUALNI WLAN2, cimz ja ztratim celou kontrolu nad mikrotikem.
Je pouzitelna pouze varianta 2 a to tak, ze na WLAN1 spustim SCAN siti, podle site na kterou se chci pripojit zjistim jeji frekvenci a tu nastavim na WLAN1 AP, potom se muzu na WLAN2 pripojit na tu vyhledanou sit.
Bohuzel radio asi nemuze fungovat na dvou frekvencich.
Nebo se pletu a existuje nejaka jina moznost nastaveni ? V principu jde o to, ze je to v karavanu, jedna pcie je osazena LTE, druha WIFI. Kdyz je verejna sit, tak se k ni chci pripojit mikrotikem a dal ji distribuovat pres moji sit, v CR a EU by na to stacil pouze LTE, ale pokud jsem mimo EU, tak pripada v uvahu pouze verejna WIFI nebo LTE, ale LTE bohuzel nemiva signal nebo stoji za ...
A jeste otazka k LTE modemu od Mikrotiku, puvodne jsem mel namontovany RB912R-2nd ma vnitrni LTE antenu, misto ni jsem pripojil nejakou takovou malou placku od Teltroniky (AUX i MAIN), dal jsem ji na strechu a paradoxne mela podstatne horsi signal, nez ta integrovana antena v mikrotiku, ktery byl zavreny v plechovym karavanu. Nemate nejake doporuceni, jaky LTE modem (idealne PCIE) kompatibilni s mikrotikem pouzit ? A jakou LTE antenu ?
Dekuji
... LtAP mini LTE kit a externí anténa mu nijak nepomohla.MikroTik robi velmi dobre produkty, ale LtAP mini im proste nevysiel ... oni sa snazili dostat vsetko co do najmensieho priestoru a tym narusili integritu anten. Interne to ma velmi silne presluchy medzi antenami a tym vlastne sam sebe skodi ... GPS ide, len ked je "hore nohami" a vsetko ostatne je vypnute. LTE ako tak ide, ked je vypnute WiFi a podobne ... Mal som jeden doma a tiez ho prerobil na externe antenny. Pri spravnom vybere anten a kablov to fungovalo velmi dobre, ale postradalo to cele zmysel. Mala krabicka, ale s Pri / Aux antennou + externou GPS a bolo to nekonecne klbko kablov.
Použil jsem pak jiný Mikrotik s lepším modemem a bylo to o level jinde.MikroTik robi len R11e-LTE a R11e-LTE6 (ked neratame 5G verziu). Obe karty su v pohode, len dost zalezi od toho v com su nainstalovane. Napr R11e-LTE v LtAP Mini je des a hroza, ale pritom v LtAP / wAP funguje bez problemov.
Oni v KB někde psali, a psali to i lidi na netu, že u LtAP bude fungovat GPS jen s externí anténou. Takže kdo chce GPS, musí si vyvést externí anténu.
cimz ja ztratim celou kontrolu nad mikrotikem.LtAP Mini ma seriovy port a da sa nanho nastavit konzola. Jedna z moznosti je kupit nullmodem a cez neho sa pripojit rovno do ROS, ked treba nieco upravit ... neviem ci aj LtAP to vie, ale vacsina mikrotikov s USB vie fungovat aj s https://mikrotik.com/product/woobm . Woobm-USB ma svoje AP a cez neho sa da dostat na virtualnu seriovu konzolu (e.g. nastavovat ROS, aj ked nema ziadnu konfiguraciu). Ja osobne by som sa LtAP Mini zbavil a zobral nieco rozmerovo vacsie. Klasicky LtAP, alebo hAP ac³ LTE6 kit. S oboma mam dobre skusenosti. Ten druhy ma dve karty (2.4 + 5 GHz). Funguje na nom Woobm-USB ... a v 7.11 som tam s MikroTikom dal dost veci dohromady ohladom LTE konektivity. Ako bonus to zobrazuje silu signalu na prednej casti + cez RGB led aj RAT (GSM / 3G / LTE)
Bohuzel radio asi nemuze fungovat na dvou frekvencich.Ano, to je pravda ... Ked je fyzicka karta nastavena ako klient, tak ak nema pripojenie k sieti, tak hlada siet. Co znamena, ze postupne skace cez vsetky frekvencie a pocuva / dozaduje sa spojenia na siet. Az v momente ked sa niekde pripoji, tak sa "ustali" na nejakej frekvencii a tam potom vyhodi tie virtualne ...
Tiskni
Sdílej: