abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (24%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 50 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Dotaz: Linux komunikace mezi procesy, příklady v C?

    6.8.2023 20:06 Marek
    Linux komunikace mezi procesy, příklady v C?
    Přečteno: 646×
    Hraji si s myšlenkou použít něco jako Raspberry Pi k řízení stroje, čistě protože většina práce kolem toho je komunikace s uživateli, logování atd. Představa, pro obsluhu hw tj, čidel, spinačů , kontrolek a hlavně celou řídící logiku, napíši program (C) , který bude přes to něco umět na žádost jiného procesu poskytnou základní info o stavu stroje nebo i přijmout nějaké data. Například na venek by stroj mohl informace poskytovat přes webový server (ligthtpd) kam by se data dosta třeba přes cgi, fastcgi nebo co je dnes in. Co je dnes pro tento účel v Linuxu nejvhodnější a kde najdu příklad použití, at si to osahám? Děkuji Marek

    Odpovědi

    Jendа avatar 6.8.2023 21:03 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux komunikace mezi procesy, příklady v C?
    Takhle to provozujeme na našem radaru:

    Chceš věc, která se jmenuje message broker / message bus.

    Pro stavová a menší data (typický příklad jsou teploty, ale i třeba nastavování provozních parametrů) používáme MQTT (mosquitto), přes které posíláme JSONy. Každá komponenta má nějaké topicy, třeba rxpow-h/power (obsahuje aktuální průnik výkonu do přijímače) nebo transmit-api/performance (obsahuje kolik je v které producer/consumer frontě a jak se to stíhá odbavovat) a do těchto topiců publikujeme JSONy, především protože se to celé jednoduše serializuje a deserializuje (v Pyhonu to mám ve slovníku a stačí json.dumps / json.loads). V tom JSONu jsou normální key-value, třeba pro změnu ukázka ze solární elektrárny:
    victron/status:
    {
      "id": "victron",
      "type": "status",
      "timestamp": 1691347644,
      "device_state_id": 9,
      "device_state_name": "charge",
      "mains_u": 236.33,
      "mains_i": 2.11,
      "inv_u": 236.33,
      "inv_i": 1.83,
      "inv_p": 111,
      "out_p": 75,
      "bat_u": 50,
      "bat_i": 0.1,
      "bat_p": 5,
      "soc": 194,
      "led_light": 9,
      "led_blink": 0,
      "led_info": [
        "mains",
        "float"
      ],
      "state": "on"
    }
    
    (commandlinový jq je tvůj kamarád)

    Na tom MQTT mají různé komponenty subscribnuté topicy kterým se jim dávají příkazy (typicky komponenta/set, třeba když do tilt/set/absolute_deg publikuju 10 tak se anténa naklopí na 10°). A dále je věc co je subscribnutá na skoro všechno a tlačí to do Influxu (tomu nerozumím, dělá to kolega) a z toho se to pak grafuje v Grafaně. A dále si můžeš pustit CLI / webový tool, který ukazuje všechny ty topicy a co v nich je aktuálně za data. A dále se můžeš subscribnout přes mosquitto_sub a prostě to padá na stdout. A dále monitoring, že ty parametry nevybočují. Atd.

    Bulk a streamová data (v našem případě vyloženě kvadraturní signály každého odběhu) přenášíme přes ZeroMQ, což je tenká abstrakce nad běžnými sockety, ale nemusíš řešit že se ti klient připojí/odpojí nebo že by se chtělo připojit víc klientů a nemusíš řešit rozdělování streamu do zpráv, a dokonce to umí multipart messages (což se v Pythonu pak objeví jako seznam bytestringů). ZeroMQ má velmi schůdný tutoriál přímo na webu a má překvapivě malý výkonový overhead.

    Dále bych doporučoval nepsat to v C, je to moc lowlevel a strašný pain tam tyhle datové věci dělat (protože to nemá slovníky, seznamy, i blbé stringy se musí alokovat a řešit), ale v něčem víc high-level a pokud tam máš pár funkcí co nutně vyžadují C (výkon, přístup k HW) tak jen ty napsat v C a volat přes CFFI, o tom jsem tu psal.
    8.8.2023 11:32 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux komunikace mezi procesy, příklady v C?
    nemá slovníky, seznamy
    Použiješ glib.
    blbé stringy se musí alokovat
    Máš napríklad strdup() alebo strndup().
    debian.plus@protonmail.com
    7.8.2023 13:36 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux komunikace mezi procesy, příklady v C?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.