Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Pokud bych to rozepsal - úplně jiná liga procesoru (Little A53 vs Big A72), navíc 1 GHz vs 1,5 resp. 1,8, stejně tak grafický čip s podporou H.265 (4kp60 decode), H264 (1080p60 decode, 1080p30 encode) OpenGL ES 3.1, Vulkan 1.0... výstup na 2x microHDMI 4Kp60 (jeden)... dále plnohodnotný gigabit adaptér, moderní RAM LPDDR4-3200, USB 3.0, možnost plnohodnotného bootu z externích disků..., 502.11ac podpora Wifi...
Pro jakékoliv smysluplné nasazení je ale nutné i o RPI něco přečíst a proto přeci jen přikládám jeden z těch ďábelských odkazů: https://www.tomshardware.com/reviews/raspberry-pi-4
Zdravim,
tento moj starsi dotaz je moj ja som ho poslal ako neprihlaseny ale rad odpoviem stale si nechavam Raspberry Pi 3BPlus nehodlam ho predat a raz za cas si ho pripojim a stale zistim ze je to kus off pomalsie nez by to chcelo, v shopoch sa da kupit odroid, radxa a insie ale ja som si zvykol na ten fakt ze pre mna je Raspberry aj o operacnom systeme a RaspberryOS je lepsi aspon nez ARMBIAN ktory nie ze by bol zly ale zvyk no a preco vaham nad Raspberry 4 alebo uz rovno 5kou je ako to vydrzi v zatazi pre mna Raspberry je o 3 veciach: 1, je to tiche, 2, moze to ist v kuse, 3 mensia spotreba a nesom si isty ci by som chel aktivny chladic to uz rono mozem pouzit svoj ZBOX BI324 ktory tiez nie je bohvie podla benchmarkov cpu, nejako tuna na abicku je mrtvo chcelo by to nekoho sikovneho co ma raspberry aby napisal blog s postrehmi aspon pre nas vahavych.
Tiskni
Sdílej: