Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
echo sudo systemctl restart usnl-tcp-sender.service | at 13:08 oct 13
2) Nechceš ve skutečnosti něco jako "restartuj když služba spadne", "restartuj když služba přestane posílat keepalive" nebo "restartuj když služba přestane fungovat"?
Osobně jsem at už asi 15 let nepoužil, ale používám cron. Ten teda spouští opakovaně, např. každý den v 13:08:
crontab -e přidat tam: # m h dom mon dow command 8 13 * * * sudo systemctl restart usnl-tcp-sender.service(mimochodem můžeš to dát do crontabu roota a neřešit sudo) případně když něco chci "jednorázově za 3 hodiny", tak pustím screen a v něm pustím "sleep 3h; sudo systemctl restart usnl-tcp-sender.service" Kdybys chtěl dělat to "restartuj když služba přestane fungovat" tak potřebuješ nějaký skript co řekne jestli funguje a pokud ne tak to restartuje, a spouštět ho cronem třeba každou minutu. Pokud stačí "restartuj když služba spadne" tak systemctl cat usnl-tcp-sender.service, zjistit kde je ten soubor a pokud je lokálně nainstalovaný (/etc), tak editovat a přidat
pod kapitolu [Service] přidat RestartSec=10 Restart=alwayssystemctl daemon-reload; systemctl restart usnl-tcp-sender.service.
Pokud ten server restartuji (kvůli aktualizacím), tak ta služba ty data přestane posílat a pomáhá jen restart té služby.Proc? Nejaka uzavrena binarka? Muzes byt konkretni co to cele je zac? Jak poznas kdy mas udelat restart?
To myslis vazne? Takze kvuli s prominutim dementni implementaci TCP spojeni nejake pochybne sluzby to budu nejak analyzovat a slozite restartovat? To fakt?Ano, fakt, když to je uzavřený software a dodavatel nereaguje.
To neni reseni problemu.Je to řešení problému.
Az vypadne SSH tak co, vyrobim dalsi sluzbu?SSH nevypadne, protože to není software neotestovaný na milionech počítačů bez možnosti opravy a bez podpory.
Ma si vyresit re-connect primo v te sluzbe, hotovo.Jsou lidi, co pokrčí rukama a řeknou „to nejde, to musí udělat Franta“ a pak jsou lidi co to prostě udělají. Jasně, existuje nějaká hranice cost/benefit kdy už není vhodné lepit bastly, ale tazatelův use-case neznáme a podle dosavadního popisu mi to přijde akceptovatelné.
Chápu, že oprava je potřeba přímo v té službě. To může udělat jen dodavatel = tvůrce.Nesmysl. Nahore pises o /etc/sudoes takze pristup k tomu celemu ocividne mas. Co vic si muzes prat? Chapu, ze se v tom asi nechces moc "hrabat", ale asi ti syejne nic jineho nezbude. Takze to tady muzeme spolecne nejak vyresit. Je monze, ze to nebude tak horke, ale bez tve soucinosti = dodani vystupu to nepujde. Chces to jenom restsrtovat? Stejne bude lepsi kdyz ukazes o cem se tu bavime = obsah souboru usnl-tcp-sender.service. At se nekam konecne posuneme. Ok?
# crontab -e (pod rootem, např. sudo -i) přidat tam: # m h dom mon dow command 10 1 * * * systemctl restart usnl-tcp-sender.servicepak se koukej do /var/log/syslog, jestli se tam v 1:10 objeví že se to spouští. Ideální je mít nainstalovaného nějakého poštovního agenta, protože cron posílá výsledky mailem. Což teda jako hodně štěstí nastavit… Vida, tady by se hodilo řešení se systemd timerem, protože ten loguje do journalu a není tak potřeba mít funkční systémovou poštu. Andrej poradí, já s tím mám nedostatek zkušeností.
[Service]
Restart=always
RuntimeMaxSec=86400
RuntimeMaxSec=86400
si ale přectav co se jakoby stane, když si jednou třeba v 10:00 dopoledne ze serverovny udělaj ředitel se sektretářkou šmajchlkabinet a páč nato potřebujou tmu tak vypnou pojistky v celý mistnosti páč si myslej že ty jističe v prosklený skřiňce u dveří sou ňáký normální vypinače vod lustrů :O :D :O :D Hnedka jim dojde že uďáli ňákou pitomost znova to nahoděj ale nikomu nic neřeknou a k čemu to jako povede:
....nóó další den se to taky restartuje někdy po desátý a je šance žeti to možná nezaloguje auto nebo co to všecko dělá :O ;D správný řešení by asi jako byly ty už zminěný timery hele :D ;D
Pokud je to zaplacene je to tvoje a muzes si tim delat, co, chces.To není pravda, většinu placeného softwaru nesmíš dále šířit. (ačkoli zrovna uvedený .service soubor je tak standardní, že na něj autorskou ochranu nárokovat nelze)
zkus to 'on-failure' přepsat na 'always', je šance že ten skript unsl-tcp.sender.sh končí čistým exit codem :D
schvalně koukni na status až ta služba 'chcípne' jestli je tam furt psaná jako aktivní/běžicí/running
sudo systemctl status usnl-tcp-sender
připadně koukni do logu co to tam psalo předtim:
sudo journalctl | grep usnl-tcp-sender
pokud skončila sama, tak štěstí a 'always' bude fungovat, páč restartuje službu uplně dycky, ať skončí uplně jakkoliv. Pokud ale ta usnl-tcp-sender zustala běžet tak smula a bude se to muset řešit jinak :D ;D
Nahore pises o /etc/sudoes takze pristup k tomu celemu ocividne mas. Co vic si muzes prat?Zdrojáky, pokud dostal jenom zkompilovanou binárku?
v *.sh skriptu ale jakoby muže bejt skovaná binarka nějaká, hele třeba :O ;D
....noa nebo ten skript prostě jako jednoduše muže ňákou binarku pouštět :D
SuccessExitStatus=143Bude to Java. Aktorat nejak naprasena kdyz to musi poustet shell skriptem.
Y když jsy Lynux vyděl jenom z rychlýku, pořád můžeš použýt prvňý odkaz z onlyne vyhledáváňý.
Přýkaz at
souvysý se ďyvokými 90. lety a zastaralým a nefunkčňým nesmyslem zvaným cron
. Naštěsťy cron
už dávno nahraďyly systemd
.ťymer
unyty, které navýc v takto tryvyjálňým přýpadě nejsou aňy potřeba a lze použýt přýmo nastaveňý RunťymeMaxSec
.
Modyfykace unyt souboru vestavěného v dystrybucy je možná pomocý drop-yn souboru (napřýklad v /etc/systemd/system/modyfykovaná.servyce.d/dropyn.conf
). Návodů je na to onlyne spousta.
podle slovyček 'ťymer' nebo 'runťyme' kde je napsaný 'ť' ykdyž by tam nemělo bejt to spýš výc vypadá na ňákej skrypt dělanej jenom pro čéďynu :D ;D
....nadruhou stranu se ale takle jako fakt dá psát, nóó tak nevym :D
Co ty vyš, jak se řekne ťymer v ostravske anglyčťyně?!
Smym se zeptat, jaky hate spyč kde vyďyš? Většynou jsem shovyvavost sama.
Nehejtuju Ext Čtyřy, stejně jako nejehtuju parňy stroj.
Obojy ma sve jyste a čestne mysto v hystoryjy. (Ňykolyv však v přytomnosťy.)
Tiskni
Sdílej: