3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
jedna dva tři čtyři pět šest sedm osm devět desetVýsledek je smazání řádky tři a sedm a ke každé též jedné prázdné řádky, aby vzniklo:
jedna dva čtyři pět šest osm devět deset
Řešení dotazu:
cat soubor.txt | paste -sd# | sed 's/##[[:alnum:]]*##/@/g;s/@/\n\n/g;s/#/\n/g'Jestli se v tom tvojem textu vyskytujou křížky nebo závináče, budeš muset místo nich zvolit jinačí znaky.
paste -sd# | sed 's/##[[:alnum:]]*##/\n\n/g;s/#/\n/g'Nějak mi to nemyslí.
Tak se podívejme, jestli by to stačilo:
sed '/^$/ { N;N; /^\n.\+\n$/ s@.*@@ }' \ <<< $'\n\na\n\nb\n\nc\nd\n\ne\n\n\nf\n\ng\n\n\nh\n\ni\nj\nk\n\nl'
Očekávání:
c d i j k
Tvrdá realita:
a c d g h i j k l
Tyhle domácí úkoly obvykle vyžadují pár triků — právě proto, aby se nedaly tak snadno „vyřešit“ na ABCLinuxu.
find DIR -not -empty -type f -printf "%s\t%f%-260s\t%p\n" | sort -k 1,2 -t$'\t' | uniq -w260 -D | cut -f 3 -d $'\t' | xargs md5sum | sort | uniq -w32 --all-repeated=separate | cut -c 34-
(echo; echo; cat data.txt; echo;echo ) | paste --serial --delimiters=\# | sed 's/##\+\([^#]\+##\+\)\+/##/g;s/^##\+//;s/##\+$//;s/#/\n/g' c d i j k
Jo, mým testem to prochází v pohodě.
Tohle je návod, jak to vyřešit, nikoliv řešení. Existuje na to one-liner, to je jisté; on se tu hned vynoří někdo s Perlem.
Já bych to udělal megatěžkopádně, s pořádnými testy. Tady je totiž hned několik zajímavých situací, které je potřeba napřed přesně dodefinovat a poté správně ošetřit, například:
Nuže, pojďme vymyslet testovací nástroj, říkejme mu test.sh
, který bude chrlit vstupy se všemi možnými podrazy. Je sice jednoduchý, ale při dostatečně velkém počtu vstupů nakonec vygeneruje všechny výše zmíněné patologické případy, protože taky umí „náhodně“ generovat bloky řádků o velikostech 0 a 1, z nichž některé skončí na začátku a konci souboru, některé možná hned po sobě atp.
#!/bin/bash set -euo pipefail if (($# < 1)); then echo 'Expected arguments.' 1>&2; exit 11; fi print_input() { local -ir random="$1" blocks=10 limit=2 range='limit + 2' local -i j k r local nl= RANDOM=random for ((j = 0; j < blocks; ++j)); do ((r = RANDOM % range)) || : ((r < limit)) && line='unwanted' || line='wanted' printf "$nl" for ((k = 0; k < r; ++k)); do printf '%s %u/%u/%u\n' "$line" "$i" "$j" "$k" done nl=$'\n' done } RANDOM=0 || : declare -ir files=1000 declare -i i random for ((i = 0; i < files; ++i)); do printf '%s%s%s%s%s%s%s%s\n' '=========='{,,,,,,,} random=RANDOM diff -y --color <(print_input "$random") <(print_input "$random" | "$@") || : printf '%s%s%s%s%s%s%s%s\n' '=========='{,,,,,,,} done
Napřed pojďme otestovat test.sh
. Zkusíme tam dát kočku. Tady očekáváme výsledek bez rozdílů, tedy diff -y
neukáže žádné šipky a pravá (DSSS) i levá (KSČM) strana diff
ů bude stejná. Tím se také potvrdí (dobře, ne tak úplně), že celý trik s pseudonáhodnými čísly a se stabilními (tedy na prostěradle zaschlými) náhodnými semeny funguje. Tedy, pravděpodobně!
./test.sh cat
Další krok bude, že si teď místo kočky vytvoříme skutečnou implementaci toho algořiťmu. Říkejme mu třeba window.awk
. Má v sobě malou optimalizaci, která hlídá, aby se nikdy nedrželo v paměti víc řádků, než je nezbytné, ale jinak je to obyčejný, tupý stavový automat:
#!/usr/bin/awk -f function finalize_block(i) { if (length(block_window) >= MIN_BLOCK_LENGTH) { if (newline_due) print "" newline_due = 1 for (i = begin; i < end; ++i) print block_window[i] } delete block_window begin = end = 0 } BEGIN { MIN_BLOCK_LENGTH = 2 delete block_window[0] begin = end = 0 } !$0 { finalize_block() next } { block_window[end++] = $0 } length(block_window) > MIN_BLOCK_LENGTH { if (newline_due) print "" newline_due = 0 print block_window[begin] delete block_window[begin++] } END { finalize_block() }
Když to splácáme všechno dohromady, bude to dokonce i fungovat:
./test.sh ./window.awk
Výsledné diff
y ukazují, že to skutečně požírá unwanted
řádky, že to mezi bloky wanted
řádků nechává vždy právě jeden prázdný řádek, ať už prázdných řádků a příliš krátkých bloků mezi nimi bylo, kolik chtělo, že to netrousí prázdné řádky na začátku a konci výstupu, atd.
Leč když to aplikujeme na jedno níže uvedené řešení, tak … ejhle, je to rozbité:
./test.sh sed '/^$/ { N;N; /^\n.\+\n$/ s@.*@@ }'
perl -00nE 'print if split("\n", $_) >= 2'Jen pro pořádek tady je ten Perl.
perl -F'\n' -00E 'print if @F >= 2'
cat fredy72.txt | awk 'BEGIN{RS=""}{if(split($0,a,"\n")>=2)print $0"\n"}'
To ale vyžaduje, aby se vešel celý blok (mezi osamocenými řádky) do paměti. Za to by zápočet nebyl. Ale je to cool, to bezesporu.
(Kromě toho to není správně; trousí to prázdné řádky na konci.)
awk 'BEGIN { RS = "" } split($0, a, "\n") >= 2 { print p "\n" p = $0 } END { if (p) print p }'
Tahle↑ verze by vyřešila ty extra řádky, ale celý blok v paměti mi nepřijde jako výhra.
ale celý blok v paměti mi nepřijde jako výhra
RS = "\n\n"
, není řešením?
možná něco jako
awk 'BEGIN{RS="\n\n";FS="\n";ORS="\n\n"}{if($2)print $0}'ale AWK víceméně nepoužívám, takže jen odhaduji.
FS = "\n"
→ zase celý blok v paměti. Když budu mít blok o velikosti 100 TB, než přijde první "\n\n"
, tak to na většině mašin nedám.
wanted wanted unwanted wanted wanted(Off-topic: „
{if($2)print $0}
“ se řekne prostě $2
.)
"To ale vyžaduje, aby se vešel celý blok (mezi osamocenými řádky) do paměti."K tomu ma inspiroval ten perl on-liner hore, kde je pouzita command line option:
-00Ta option, alebo nastavenie premennej v skripte
$/ = ""sposobi, ze perl bude pracovat v tzv. paragraph mode, t.j. po blokoch.
Tiskni
Sdílej: