Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
cemu stale nerozumim je skutecnost, ze kdyz neco naprogramuji pod kdevelop nebo s gnome , tak to pod win nejedeLinux neni odvozen od windows, stejne jako Windows nejsou odvozeny od Linuxu. Jsou to proste dva nezavisle operacni systemy, kazdy ma jinou architekturu, knihovny atd. A hlavne binarni formaty se lisi (EXE vs ELF). Proste a jednoduse neni duvod, aby zkompilovany text z jednoho systemu fungoval na tom druhem. (Existuji ale cesty, napriklad vmware). Pokud vam jde o kompatibilitu na urovni zdrojovych kodu, pak mate stejne velky problem. Bud zustanete u zakladnich knihoven jazyka C, ktere jsou u obou systemu stejne a nebo zacnete pouzivat platformne zavisle extenze. V druhem pripade na nejakou prenositelnost zapomente. V prvnim si vyhrnte rukavy a stravite more casu psanim ruznych kusu kodu, ktere resi zavislost na platforme (to se tyka hlavne slozitejsich GUI aplikaci). Pokud chcete psat vasi aplikaci, aby bezela pod Linuxem i pod Windowsy, doporucuji koupit si licenci knihovny QT. I pak je samozrejme nutna disciplina, resp. dobry navrh, ktery umozni vyuzivat vyhody jednotlivych platforem, aniz by na nich zavisela.
Tiskni
Sdílej: