Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
No minimálne o IBM je známe, že je ochotná vyvýjať programy z ktorých nemá žiaden zisk. A počíta s tým, že nejaký milión-dva jednoducho obetuje na oslabenie konkurencie. Najmä v prípadoch, že nie je šanca žiť zo služieb/komplexných riešení na malom trhu to likviduje firmy, ktoré to neustoja.
Je to úplne to isté ako keď budete predávať rohlíky/noviny/.. za menej ako výrobnú cenu. A keď konkurencia opustí trh, tak budete predávať kaviár za dvojnásobok. Samozrejme, že zákazník bude spokojný :)
GPL v prvom okamžiku samozrejme nemusí znamenať zadarmo, ale potom už by si nemal byť schopný zabrániť tomu, aby sa tak stalo. V každom prípade však GPL produkt pôsobí ako least common denominator (nie som si istý ako sa to prekladá do slovenčiny) a preto ak chceš predávať niečo podobné (a nespoliehať sa len na FUD a marketing), tak potrebuješ vyvynúť niečo lepšie, tak aby ten rozdiel ešte používateľ cítil.
Samozrejme sa dá namietať, že veď takto isto sa správajú ako čisto (bez skutočnej podpory komerčných firiem) GNU/GPL programy. Lenže tie zápasia s väčším nedostatkom zdrojov a preto má komerčná firma viac možností ako bojovať. Ako vieme, tak väčšina používateľov využíva len obmedzenú množinu fukncií, takže je jednoduchšie ju uspokojiť, ale často práve títo ľudia sú zdrojom peňazí na vývoj a entreprise projekty sú to čo tvorí zisk. Lenže tých projektov je málo a tak musíš dlho čakať. Ty si to dovoliť nemôžeš, IBM áno a ten už tú enterprise aplikáciu predá drahšie, keďže nebude mať v tomto segmente konkurenciu.
Alebo si predstav, že IBM sa rozhodne spraviť český portál o linuxe, ktorý bude dotovať XX miliónmi ročne a zaplatí autor vysoko nad miestne pomery. Myslíš si, že by návštevníci takéhoto webu neboli spokojný? Ako by potom dopadol tento server? Nestihol by ho podobný osud ako underground, penguin, ... ?
Ako by potom dopadol tento server?Jenomze kdyby obsah toho jejich portalu byl pod GPL, tak by nic nebránilo mirrorovat ho (nebo jen cast - a klidne ji jeste vylepsit) na tento server. Takze tento server by na tom ziskal. Myslim, ze pointa je jasna.
Tam nejde o GPL ako také, ale o to, že si väčší hráč dokáže v non-core biznise dovolí ísť pod svoje náklady. Predstav si, že by ten portál vydával všetky články pod klasickými licenciami (ako abclinuxu teraz) a k tomu by existovala GNU/FDL (predsa len GPL na toto je o čosi menej vhodná) obsahujúca nezmeniteľné sekcie s reklamou na IBM :)
Ak mi dáš k dispozícii 10 miliónov, tak ti ukážem, že do dvoch-troch rokoch budem jasná jednotka na československom trhu s portálmi. Ak nie, tak ti to vrátim aj s úrokmi :)
Tiskni
Sdílej: