Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
No minimálne o IBM je známe, že je ochotná vyvýjať programy z ktorých nemá žiaden zisk. A počíta s tým, že nejaký milión-dva jednoducho obetuje na oslabenie konkurencie. Najmä v prípadoch, že nie je šanca žiť zo služieb/komplexných riešení na malom trhu to likviduje firmy, ktoré to neustoja.
Je to úplne to isté ako keď budete predávať rohlíky/noviny/.. za menej ako výrobnú cenu. A keď konkurencia opustí trh, tak budete predávať kaviár za dvojnásobok. Samozrejme, že zákazník bude spokojný :)
GPL v prvom okamžiku samozrejme nemusí znamenať zadarmo, ale potom už by si nemal byť schopný zabrániť tomu, aby sa tak stalo. V každom prípade však GPL produkt pôsobí ako least common denominator (nie som si istý ako sa to prekladá do slovenčiny) a preto ak chceš predávať niečo podobné (a nespoliehať sa len na FUD a marketing), tak potrebuješ vyvynúť niečo lepšie, tak aby ten rozdiel ešte používateľ cítil.
Samozrejme sa dá namietať, že veď takto isto sa správajú ako čisto (bez skutočnej podpory komerčných firiem) GNU/GPL programy. Lenže tie zápasia s väčším nedostatkom zdrojov a preto má komerčná firma viac možností ako bojovať. Ako vieme, tak väčšina používateľov využíva len obmedzenú množinu fukncií, takže je jednoduchšie ju uspokojiť, ale často práve títo ľudia sú zdrojom peňazí na vývoj a entreprise projekty sú to čo tvorí zisk. Lenže tých projektov je málo a tak musíš dlho čakať. Ty si to dovoliť nemôžeš, IBM áno a ten už tú enterprise aplikáciu predá drahšie, keďže nebude mať v tomto segmente konkurenciu.
Alebo si predstav, že IBM sa rozhodne spraviť český portál o linuxe, ktorý bude dotovať XX miliónmi ročne a zaplatí autor vysoko nad miestne pomery. Myslíš si, že by návštevníci takéhoto webu neboli spokojný? Ako by potom dopadol tento server? Nestihol by ho podobný osud ako underground, penguin, ... ?
Ako by potom dopadol tento server?Jenomze kdyby obsah toho jejich portalu byl pod GPL, tak by nic nebránilo mirrorovat ho (nebo jen cast - a klidne ji jeste vylepsit) na tento server. Takze tento server by na tom ziskal. Myslim, ze pointa je jasna.
Tam nejde o GPL ako také, ale o to, že si väčší hráč dokáže v non-core biznise dovolí ísť pod svoje náklady. Predstav si, že by ten portál vydával všetky články pod klasickými licenciami (ako abclinuxu teraz) a k tomu by existovala GNU/FDL (predsa len GPL na toto je o čosi menej vhodná) obsahujúca nezmeniteľné sekcie s reklamou na IBM :)
Ak mi dáš k dispozícii 10 miliónov, tak ti ukážem, že do dvoch-troch rokoch budem jasná jednotka na československom trhu s portálmi. Ak nie, tak ti to vrátim aj s úrokmi :)
Tiskni
Sdílej: