Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Příkazová řádka v Linuxu je opravdu mocný nástroj. Umožňuje nám libovolně manipulovat se systémem. Narozdíl od některých operačních systémů, kde je příkazová řádka jen doplňkovým nástrojem. V případě Linuxu se ovšem jedná o jeden ze základních nástrojů, tomu také odpovídají její možnosti.
Při pročítání diskusí, návodů a jiných článků o Linuxu, často narazíte na rady, které očekávají, že budete zadávat dlouhé příkazy. Pokud požíváme BASH, pak nám mnoho námahy ušetří právě klávesa TAB. Pokud ji stiskneme na prázdné příkazové řádce, vypíše se nám seznam všech příkazů. (Ještě předtím jsme však dotázáni, zda-li to nebyl překlep Display all 1774 possibilities? (y or n)
To však není jeho hlavní použití, mnohem užitečnější je zadat několik prvních písmen příkazu
např. budu-li chtít spustit příkaz ifconfig, napíši pouze if a stisknu TAB.
holly:/home/geo/net# if if ifconfig ifdown ifupV systému existuje více příkazů, které začínají písmenky if, TAB tedy vypsal všechny možnosti. Já chtěl spouštět ifconfig, zadám tedy další písmenko, tedy c, a opět stisknu TAB. Příkaz se doplní a já už mohu stisknout enter. Mohu vás ujistit, že po několika dnech po objevení této klávesy si začnete pamatovat většinu příkazů jen podle jejich začátků. Doplňování samozřejmě funguje i pro názvy souborů. Tedy chci napříkald rozbalit nové jádro. Soubor se jmenuje linux-2.6.11.6.tar.bz2. Zadám tedy
$ tar -xjvf la stisknu klávesu TAB. Ve svém adresáři mám však více souborů od l, proto se objeví.
lgp-30-man.html linuxlgp-30-man_soubory/ linux-2.6.11.6.tar.bz2zadám tedy "i" a název se doplní na linux, zadám tedy -. Zadání je teď jednoznačné a bash již doplní na celý název.
šipka nahoru
a šipka dolu
se můžete lehce pohybovat ve vašich posledních příkazech. Také lze využít vyhledávání v historii. Například pokud víte, že včera jste napsali velice dlouhý příkaz a nechcete ho vymýšlet znovu a prohledávat historii příkazů pomocí šipky nahoru je moc zdlouhavé, můžete využít hledání v bash historii - CTRL+r. Budete psát libovolnou část příkazu, dokud se neobjeví ten, který jste měli na mysli. Úspěšnost hledání závisí samozřejmě na nastavené velikosti historie.
Tento výraz odpovídá logickému operátoru AND (tedy česky "a"). Používá se k vytvoření řetězu příkazů, které se mají vykonat hned po sobě. Například: mount /mnt/fd && cp -r /mnt/fd/ /home/uzivatel/neco/ && umount /mnt/fd
. Je to podobné, jako kdybyste zadali výše jmenované příkazy ručně po sobě. Příkazy je také možné oddělovat jen středníkem (tedy např.: mount /mnt/fd; cp -r /mnt/fd/ /home/uzivatel/neco/; umount /mnt/fd), ale operátor && zajistí, že následný příkaz v řetězci bude vykonán jen a pouze tehdy, pokud ten předchozí neskončí chybou (v případě středníku nezáleží na tom, zda předchozí příkaz skončil s chybou).
Tento výraz odpovídá logickému operátoru OR (česky "nebo"). Lze jím stejně jako operátorem && spojovat několik příkazů za sebou, přičemž ovšem následující příkaz bude proveden pouze tehdy, pokud předchozí skončí chybou (tedy přesný opak operátoru &&).
Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 11:48 | Poslední úprava: Nikki, 24.8.2008 10:09 | Další přispěvatelé: chrobak, Mikos | Historie změn | Zobrazeno: 22818×
Tiskni
Sdílej: