abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (19%)
     (5%)
     (0%)
     (0%)
     (10%)
     (0%)
     (43%)
    Celkem 21 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Zadávani příkazů

    Příkazová řádka v Linuxu je opravdu mocný nástroj. Umožňuje nám libovolně manipulovat se systémem. Narozdíl od některých operačních systémů, kde je příkazová řádka jen doplňkovým nástrojem. V případě Linuxu se ovšem jedná o jeden ze základních nástrojů, tomu také odpovídají její možnosti.

    Kouzelná klávesa TAB

    Při pročítání diskusí, návodů a jiných článků o Linuxu, často narazíte na rady, které očekávají, že budete zadávat dlouhé příkazy. Pokud požíváme BASH, pak nám mnoho námahy ušetří právě klávesa TAB. Pokud ji stiskneme na prázdné příkazové řádce, vypíše se nám seznam všech příkazů. (Ještě předtím jsme však dotázáni, zda-li to nebyl překlep Display all 1774 possibilities? (y or n) To však není jeho hlavní použití, mnohem užitečnější je zadat několik prvních písmen příkazu např. budu-li chtít spustit příkaz ifconfig, napíši pouze if a stisknu TAB.

    holly:/home/geo/net# if
    if        ifconfig  ifdown    ifup
    V systému existuje více příkazů, které začínají písmenky if, TAB tedy vypsal všechny možnosti. Já chtěl spouštět ifconfig, zadám tedy další písmenko, tedy c, a opět stisknu TAB. Příkaz se doplní a já už mohu stisknout enter. Mohu vás ujistit, že po několika dnech po objevení této klávesy si začnete pamatovat většinu příkazů jen podle jejich začátků. Doplňování samozřejmě funguje i pro názvy souborů. Tedy chci napříkald rozbalit nové jádro. Soubor se jmenuje linux-2.6.11.6.tar.bz2. Zadám tedy
    $ tar -xjvf l
    a stisknu klávesu TAB. Ve svém adresáři mám však více souborů od l, proto se objeví.
    lgp-30-man.html
    linuxlgp-30-man_soubory/
    linux-2.6.11.6.tar.bz2
    
    zadám tedy "i" a název se doplní na linux, zadám tedy -. Zadání je teď jednoznačné a bash již doplní na celý název.

    Historie

    Nemám na mysli dějepisectví, ale historii příkazové řádky. Pomocí kláves šipka nahoru a šipka dolu se můžete lehce pohybovat ve vašich posledních příkazech. Také lze využít vyhledávání v historii. Například pokud víte, že včera jste napsali velice dlouhý příkaz a nechcete ho vymýšlet znovu a prohledávat historii příkazů pomocí šipky nahoru je moc zdlouhavé, můžete využít hledání v bash historii - CTRL+r. Budete psát libovolnou část příkazu, dokud se neobjeví ten, který jste měli na mysli. Úspěšnost hledání závisí samozřejmě na nastavené velikosti historie.

    &&

    Tento výraz odpovídá logickému operátoru AND (tedy česky "a"). Používá se k vytvoření řetězu příkazů, které se mají vykonat hned po sobě. Například: mount /mnt/fd && cp -r /mnt/fd/ /home/uzivatel/neco/ && umount /mnt/fd . Je to podobné, jako kdybyste zadali výše jmenované příkazy ručně po sobě. Příkazy je také možné oddělovat jen středníkem (tedy např.: mount /mnt/fd; cp -r /mnt/fd/ /home/uzivatel/neco/; umount /mnt/fd), ale operátor && zajistí, že následný příkaz v řetězci bude vykonán jen a pouze tehdy, pokud ten předchozí neskončí chybou (v případě středníku nezáleží na tom, zda předchozí příkaz skončil s chybou).

    ||

    Tento výraz odpovídá logickému operátoru OR (česky "nebo"). Lze jím stejně jako operátorem && spojovat několik příkazů za sebou, přičemž ovšem následující příkaz bude proveden pouze tehdy, pokud předchozí skončí chybou (tedy přesný opak operátoru &&).

    GNU Readline

    Jedná se o backend (to co nevidíme, ale je to nutné). Knihovna readline implementuje funkce, které nám například umožňují psát příkazy a procházet historií v BASHi

    Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 11:48 | Poslední úprava: Nikki, 24.8.2008 10:09 | Další přispěvatelé: chrobak, Mikos | Historie změn | Zobrazeno: 23041×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.