Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Na Phoronixu vyšel test 2D výkonu grafických karet ATI/AMD R600 (ATI Radeon HD 3850) a R700 (ATI Radeon HD 4650) pod svobodnými a pod proprietárními ovladači. V naprosté většině testů drtivě vyhrály svobodné ovladače.
Tiskni
Sdílej:
Past tests of other graphics cards and drivers have shown the 2D performance to be better on the open-source side, albeit these 2D tests are not very real-world representative (nor do they reflect the CPU usage) and on the 3D side the proprietary Catalyst driver is significantly faster and more feature-rich than the current open-source code....ale hlavne, ze je cim se chlubit, ze?
To platí o libovolném syntetickém benchmarku.
Spíš o analytických. Syntetické naopak mohou - jsou-li k tomu účelu vhodně navrženy - konkrétní reálné typy zátěže simulovat docela dobře.
u notebooku se mi přehřívala grafikaA máte v xorg.conf zapnuty volby ClockGating, DynamicPM a případně i ForceLowPowerMode?
no vlatsnim x1300M a od te doby co sem byl prinucen prejit na svobodne ovladace mam s grafikou jen problemy. Artefakty, bile pruhy
spatne vykreslovani QT komponent.
Jezis to tak rad slysim. Mam X1200 tusim, nejsem ted u notebooku tak nevim presne a neporadilo se mi to nastavit. Taky sem byl donucen (nove Ubuntu, nova verze X, nepodpora fglrx) a od te doby se mi nepodarilo nastavit
tak jak sem to mel pomoci fglrx predtim (BigDesktop). Mam notebook screen 1280x800 a externi 1600x1200 LCD. Podarilo se Vam nastavit dualhead tak aby kazdy bezel ve svem nativnim rozliseni?
Ja to zkusel jak tim udelatkem v Ubuntu (gnome) tak primo v xorg.conf podle x navodu a porad nic. Nakonec bych se spokojil i jen s externim LCD, ale to sem mi poradilo udelatkem jednou a pak uz ne.
Diky