Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byl zahájen 32. ročník Korespondenčního semináře z programování, soutěže pro středoškoláky pořádané studenty MFF UK. Tentokrát se zaměří na práci s velkými daty, mj. z OpenStreetMap.
Tiskni
Sdílej:
32. ročník? Jak to jako probíhalo za soudruhů někdy v tom roce 1987? Hádám že školáci psali zdroják na papír, ten se strčil do obálky a poslal a tam to nějakej matfyzák přepisoval do stroje? Nebo papír nějakej strejček manuálně procházel a porovnával s optimálním kódem? Nebo jak se to do čerta dělalo? Mohli by tam dát nějakou rekapitulaci když teď maj kulatý výročí (2^5)
Btw, nic by nemělo mít stejnou zkratku jako Kerbal Space Program když to neni Kerbal Space Program ;D
tobě zase stařecká demence vymlela vymlela kus vzpomínek na mládí v divokejch 80tkách :D
Inetrnet tenkrát ještě tady nebyl a nosiče dat sis do tuzexu těžko šel koupit když si musel stát i ve frontě na toaleťák. A když už se ti podařilo sehnat tak drahou a pokročilou technologii jako padesát palců širokou disketu s pamětí 16Kb, tak si ji tam stejně musel donýst nebo poslat a pak se bát, že ti ji nějakej sociálně slabej studentík šlohne. Papír mi zatim vychází nejlíp.
já si matně vybavuju že voni se někde používají kazety na big data myslim že v urychlovači CERNu. Někde jsem viděla videjko robotický ruku jak lítala mezi regálama a dělala tam s kazetama
Pokud z nějakého důvodu preferuješ sepsat svá řešení na papír a poslat klasickou poštou, je to možné ...A řekl bych, že k opravování řešení to ti matfyzáci asi ani přepisovat do počítače nemuseli. Btw zadání tam jsou všechna od nultého ročníku 87/88, ročenky od 8. ročníku 1995/1996.
tak rok 2007 neni zas takovej pravěk že by byl papír nutnej, tady mají v archivu kus tvýho mládí ;D a psát zdroják na papír mi teda dost spívá s děláním dírek do děrnýho štítku :D
na tom asi něco bude
a taky z něj jde udělat vlaštovku když to člověk zmrší a poslat ji do lesa aby se v něm působením času papír zrecykloval :D