Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byl zveřejněn seznam 46 osob přijatých do programu Outreachy od 4. prosince 2018 do 4. března 2019. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Tiskni
Sdílej:
A môžu sa v kóde používa medzery, tabulátory a iné biele znaky?Rozhodně ne. Je to rasově nekorektní 8-P
Pokud jsem cernej, gay nebo zenska, tak se to nejspis nikdo nedozvi a kdyz se to nekdo dozvi, tak to nebude resit, protoze tam vsechny zajima jenom kod a jeho kvalita.Pokud to spravne chapu, primarnim cilem neni vytvaret kod, ale zapojit (vybrane skupiny) lidi do vyvoje OSS, tvorba kodu je druhotna.
Pokud se chci zapojit do vyvoje opensource, tak napisu kod a poslu pull request na github.A kde zacnes? A budes vedet, co programovat? A jak programovat? U techto projektu mas obvykle mentora, ktery te navede, co mas delat, jak mas delat, atp. Bez toho je naivni si myslet, ze nekdo zacne posilat pull requesty jenom tak sam od sebe.
Pokud jsem nekvalitni programatorVstup do beziciho projektu je tezky i pro kvalitniho programatora. A pokud mas k tomu praci, je tezke si predstavit, ze si clovek sam sedne s tim, ze si po vecerech bude neco kodovat v QEMU nebo v jadru FireFoxu. Ja zase nechapu jinou vec. Google Summer of Code je zalozen na stejnych principech -- zapojuji vybranou skupinu lidi do OSS projektu a daji jim podporu. Presto takove pozdvizeni vyvolava jenom Outreachy.
Pokud to spravne chapu, primarnim cilem neni vytvaret kod, ale zapojit (vybrane skupiny) lidi do vyvoje OSS, tvorba kodu je druhotna.Tohle zrovna schvaluji, ale Outreachy na to jde spatne, protoze se zameruje jen na urcite skupiny a jeste jim za to plati.
Zadna takova diskriminace neexistuje
Sorry, já na okamžik zapomněl, že žijeme v době postfaktické.
Mimochodem, pokud bych za něco aktivisty kolem akcí typu Outreachy kritizoval, bylo by to např. jak se někdy vyhrazují proti židům, že ti vlastně žádný problém nemají, ačkoliv je to skupina, u které je transgenerační trauma dokumentované asi nejlépe.
Sorry, já na okamžik zapomněl, že žijeme v době postfaktické.Žijeme bohužel v době, kdy pocity jsou důležitější než pravda, kdy ze zbožných přání děláme fakta, kdy v lidech pěstujeme mentalitu oběti a ještě si myslíme, jak jim pomáháme, a kdy boj s diskriminací řešíme diskriminací, boj s rasismem řešíme rasismem, a psychická traumata menšin léčime tak, že tvoříme jiná traumata u většiny populace.
Jako popis identity bílých nacionalistů dobré. 👍
pralesy mizi kvuli sojozroutum. Cina je sice nejvetsi konzument soji, ale zaroven je jejim nejvetsim importerem. Tolik k ekologii (o ktery se nikdo nebavil)
FYI právě sójou se krmí také dobytek v průmyslových chovech.
nikdo nikoho nenuti jist maso z velkochovu
Tragédie obecní pastviny.
džendr-flujid