Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Blogový zápisek o Akonadi a uživatelských datech odpovídá na často kladenou otázku: „Kde jsou má data?“ Akonadi slouží jako „cache“ pro PIM data, tedy i když se v jeho databázi uživatelská data nachází, není jejich primárním úložištěm, obsahuje pouze jejich kopii pro snazší přístup. Vlastní data jsou pak buď v souborech na disku, nebo na serverech, podle konkrétního uživatelského nastavení. Dále se zápisek zabývá použitelnými databázemi pro Akonadi. Výchozí je MySQL, která však trpí několika známými problémy, proto je snaha používat něco jiného, v tom případě se nedoporučuje SqLite a lze zkusit PostgreSQL, ač to nemusí být zcela uživatelsky přívětivé.
Tiskni
Sdílej:
pacman -Rdd akonadi
To je jediná odpověď na celý ten nefunkční balast. Nechápu, jak je možné, že ten paskvil nepomuk/akonadi je už minimálně 3 roky soustavně a nepřetržitě nepoužitelný, protože se kvůli bugům nedokáže ani spustit. Už vůbec mi není jasné, proč se něco takového stále distribuuje jako součást KDE. Jestliže něco nefunguje, mělo by se to buď odstranit nebo opravit, nikoliv vnutit uživatelům, aby se museli dívat, jak to nefunguje, a stále dokola zavírat chybové hlášky sdělující, že to nefungovalo včera, nefunguje dnes a nebude fungovat ani zítra.
Sice na tom kdeco na oko závisí, ale ve skutečnosti není Akonadi potřebné a dá se prostě násilím odinstalovat. Přestane se sice spouštět KOrganizer a KMail, ale to je jedno, protože nic z toho nebylo v KDE 4 nikdy použitelné, takže se bez toho dá snadno obejít.
KMail byl bomba naposledy v 3.5. Od 4.0 dál není schopen podepisovat a šifrovat, tj. stala se z něj nepoužitelná hračka pro děti.
Ale houby.
Já chci standardně používané X.509 certifikáty. Nějakou amatérskou ptákovinu zvanou GPG nechci, na tu s prominutím sere pes. Chci naimportovat svůj kvalifikovaný certifikát, dál pak klasický komerční certifikát od všeobecně uznávané autority a zatřetí certifikát od mé soukromé autority — každý z nich samozřejmě ve čtyřech exemplářích ke všem mým čtyřem mailovým adresám — a pak bez nejmenších problémů šifrovat a podepisovat. (V případě kvalifikovaných certifikátů jen podepisovat...)
Thunderbird vše zmíněné zvládá 100% na jedničku. Nikdy jsem s ním neměl v tomto ohledu problém.
Tak UTFG! Hurá do toho! Jen ať někdo zkusí najít, jak se tohle v KMailu nastaví. Skončí to u pokusu naimportovat certifikáty autorit do Kleopatry, který selže. Pokus naimportovat tam svůj soukromý klíč je už naprosto marný; celý ten shit už 3 roky stále stejným způsobem nefunguje.
Tady je můj veřejný klíč s certifikátem od všeobecně uznávané autority. Zde je veřejný klíč mé soukromé autority a tuhle je můj veřejný klíč s certifikátem od ní. Tak kdo mi pošle šifrovanou a podepsanou zprávu z KMailu??? No nehlaste se všichni. Ani jednu z uvedených dvou možností KMail zkrátka nezvládne!
Používám výhradně KDE a KMail byla aplikace, kterou jsem v KDE 3.x ocenil a která tam ve spojení s Kleopatrou normálně fungovala (včetně podpisu i šifrování). KMail v KDE 4.x je bohužel katastrofa. To je trochu škoda, ale pravděpodobně se s tím nedá nic dělat, ježto léta nahlášené bugy v KDE nikdo neřeší.
Bohužel je to GPG zpráva, nikoliv standardní application/pkcs7-mime. Výsledek je navíc ten, že Enigmail zprávu nepřečte a gpg ani gpgsm ji nedešifruje. Kdyby to byl application/pkcs7-mime standard, přečetl by zprávu samotný Thunderbird bez Enigmailu. Tedy KMail opět totálně zfailoval. Částečný úspěch je, že nějakou šifrovanou zprávu vytvoří, ale kdo ji dokáže přečíst, to mi zůstává záhadou.
V samotném KMailu zprávu nepřečtu, protože Kleopatra nedokáže naimportovat žádný můj soukromý klíč, natož přidat autoritu a označit ji za důvěryhodnou. (Tento stav trvá už víc než tři roky.)
Kdysi jsem si úplně bězně psal šifrovaně a s podpisem (application/pkcs7-mime + běžný X.509 standard) mezi Thunderbirdem a KMailem a nebyl tam ani trochu problém. To bylo v KDE 3.5.x.
Každopádně děkuji za pokus. Potvrdil se tím můj názor, že KMail je pro mě ještě stále nepoužitelný. Ne že by neměl znmenité možnosti konfigurace, ty jistě má, ale je tak zabugovaný, že šifrování zkrátka neumí.
Já jsem se v tom nikdy nevrtal, takže ano, rozbité to je, ale já jsem (si) to nerozbil. Pokud je verze distribuovaná s KDE totálně rozbitá (což je) a nikde není ani howto, jak to zprovoznit, ani byť jen jediná zmínka (včetně screenshotů!) o tom, že by to někomu fungovalo, pak to asi nebudu pouze já, kdo má něco rozbité.
Obě zmíněné patlanice jsou s Akonadi tak úzce provázané, že si je člověk splete velmi snadno. Celý tento bastl by měl někdo buď poslat na smetiště dějin, aby nekazil dojem z jinak znamenitě fungujícího KDE, nebo napřed uvést do použitelné podoby (takové, která je schopná se spustit a opravdu fungovat) a teprve poté vnucovat uživatelům.