Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mozilla.cz informuje, že Asa Dotzler (blog) aktualizoval plán vývoje Firefoxu: architektura Electrolysis (e10s), ukončení podpory zásuvných modulů NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface) vyjma Flashe, WebExtension API, definitivní zavedení podepisování doplňků, ...
Tiskni
Sdílej:
Aká je alternatíva? Nenašiel som žiaden iný prehliadač, ktorého rozhranie sa dá rozumne prispôsobiť na ovládanie bez myši. Videl som pár doplnkov ako vimium, ale všetko je oproti pentadactylu / vimperatoru odpad.
Ja som chvíľu bežal na uzbl, ale potom to akosi skapalo, neviem či by som ešte chcel investovať čas do niečoho takého. Momentálne som fakt vďačný za firefox, oproti chrome funguje bleskovo, zvláda veľa tabov, žerie minimum RAM a dobre sa ovláda klávesnicou (ok, väčšina mnou spomenutých výhod prestane byť výhodami keď vypnem noscript :D)
Čo je na FF zlé?Ve zkratce: Všechno. Sere mě a serou mě. Rozepsáno (pozor, subjektivní): To grafické rozhraní je demence. Čistá, nefalšovaná tabletová sračka. Featury ubývají, místo aby přibývaly. Čím dál větší snaha napodobit chrome. Orientace na dementy. Neustálé změny. Je to jak jet v autě, které každý funguje nějak jinak, třeba blinkry už nejsou na stranách, ale na střeše. Kdysi dávno jsem byl fakt nadšenec, firefox jsem používal někdy od verze jedna a natáhl ho celému mému okolí. Dokonce jsem měl někde certifikát, z té akce o rekordní počet stáhnutí verze 3. Dneska bych na něj nesáhl ani třímetrovou tyčí. Prostě nemám toleranci, trpělivost a náladu. Chci prohlížeč, který mě nebude srát. Prohlížeč, kde když něco přibude, tak si řeknu „ty jo, smekám, tohle je featura že nechápu, jak jsem bez ní mohl žít“, místo „kurva, už zase mi rozjebali workflow, to se mám znova přeučovat?“. Nebaví mě googlit a čekat, než někdo vytvoří narovnávák na ohejbák. Je to možná moje chyba, ale vzhledem k tomu brutálnímu poklesu procentuální používanosti spíš ne. Od prohlížeče čekám, že bude někde na pozadí a že se pokud možno nebude měnit. Prostě mě nezajímá. Jsou to brýle, přes které koukám na svět, není to koncový produkt. Není to umělecké dílo, které bych chtěl obdivovat a kde by mě zajímalo, jak se mění a proč se nějakému umělci zdálo cool přidat sem anténku a támhle křidélko. Je to nástroj. Má mi sloužit. Chápu, že jsou to moje problémy a ostatní to tak třeba nevnímají, ale zeptal ses, tak jsem odpověděl.
Je to nástroj. Má mi sloužit.Vlastne tvoje výhrady aj chápem a nové Servo pre FireFox určite odstrašilo ďalších, vrátane mňa, hoci je to momentálne alfa, tak je to fakt moc, moc zlé. Neviem či si niekedy skúšal SeaMonkey ten používa jadro FF, ale stále vyzerá rovnako dobre ako starý FF a mám v pláne naň prejsť.
Neviem či si niekedy skúšal SeaMonkey ten používa jadro FF, ale stále vyzerá rovnako dobre ako starý FF a mám v pláne naň prejsť.Nevyzera ako stary dobry FF, ale jako Mozilla. SeaMonkey totiz vytvorili lidi, kteri hateovali Firefox/Firebird/Phoenix uz od zacatku.
Tie "vyvojarske sracky" boli dôvod prečo som z FF prešiel na Chrome. Po tom, čo má firefox nové "vyvojarske sracky" som späť na firefoxe. Vývojárske nástroje zaberajú asi 5% celkovej veľkosti prehliadača a sú dôležité pri bežnom surfovaní napríklad keď neviem ako zatvoriť blbý popup a hľadám css selektor ktorým ho vypnem.