Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mozilla na svém blogu věnovanému doplňkům oznámila, že bude digitálně podepisovat rozšíření Firefoxu. Po přechodném období nebude možné ve stabilní a beta verzi oficiálního Firefoxu nepodepsaná rozšíření instalovat.
Tiskni
Sdílej:
After the transition period, it will not be possible to install unsigned extensions in Release or Beta versions of Firefox. There won’t be any preferences or command line options to disable this.OMFG
Ty máš nastavené sudo bez hesla?To nemám ale hlavně kvůli sobě, navíc mám ještě na roota jinou barvu promptu, ale to je Gentoo default. Ale ochrana root účtu proti přístupu z mého uživatelského účtu opravdu na mém pracovním stroji není účinný bezpečnostní prvek, právě proto, že je to můj pracovní stroj.
Ale však na túto buzeráciu si sťažuje väčšina užívateľov ktorí skúšajú slobodný softvér.Nesmysl. 1) Jestli obecně označuješ hesla a kontrolu přístupu za buzeraci, tak jsi vůbec nepochopil, která bije. 2) Open source k buzeraci příliš netíhne.
Tých otázok o odstránení hesla sú státisíceOdstranění hesla může a nemusí mít vliv na bezpečnost. Software a distribuce se snaží být univerzální, proto je výchozí politika většinou tvořena tak, aby byla bezpečná pro větší množství uživatelů. Ale ta politika jde, při použití sudo, velmi jednoduše změnit.
teraz sa to pretransformovalo do nechcenia podpisovania zdrojov.Nesmysl. Bavíme se pouze o tom, zda a jak je ta bezpečnostní politika konfigurovatelná. V případě sudo je konfigurovatelná dobře. Pokud v případě Firefoxu nebude, považuju to za chybu a hlavně pokrytectví. Vydávání buzerace za bezpečnost je prvním krokem k naprostému ignorování bezpečnosti a tak doufám, že se Mozilla tvojí cestou nakonec nedá.
Fakt si vážim tvoje vedomosti, ale toto mi pripadá ako krok správnym smerom.Nemám páru, o čem teď mluvíš.
Neviem prečo, ale mám pocit že to berieš ako osobný útok.Nevím, z čeho tak usuzuješ.
ja pokladám po svojich skúsenostiach ako dobré nemožnosť znižovať bezpečnosť a užívateľov naučiť že je dobré sa chrániť.Papouškování bezpečnostích pouček má smysl v komerční sféře, když potřebuješ prodat nějaký produkt. Open source má tu nevýhodu, že je potřeba o bezpečnosti víc přemýšlet a poučky a jejich interpretaci a aplikaci podrobovat kritickému myšlení.
Vážim si ťa za to že si spravil veľa pre slobodný softvér, to mi hádam nebudeš rozporovať.Já ti za to děkuju, ale tady nejsme ve Valhalle, ale bavíme se o praktické bezpečnosti :).
Mal som ten pocit.Neviem prečo, ale mám pocit že to berieš ako osobný útok.Nevím, z čeho tak usuzuješ.
Tak v slobodnom softvéri to ide vždy prepísať podľa chuti. CA spojené s distribúciami sa berie ako samozrejmosť, tak túto praktiku pevne zadrátovala aj Mozilla. Ty chceš aby sa dala jednoducho vypnúť, pokiaľ to tak bude cítiť väčšina aktívnych užívateľov tak sa tak aj stane. Je to predsa prehliadač tvorený užívateľmi. Môj názor je jasný, keď nedôverujem softvéru tak iná CA, alebo možnosť ju vypnúť nič nerieši.ja pokladám po svojich skúsenostiach ako dobré nemožnosť znižovať bezpečnosť a užívateľov naučiť že je dobré sa chrániť.Papouškování bezpečnostích pouček má smysl v komerční sféře, když potřebuješ prodat nějaký produkt. Open source má tu nevýhodu, že je potřeba o bezpečnosti víc přemýšlet a poučky a jejich interpretaci a aplikaci podrobovat kritickému myšlení.
1. Treba zapnúť "Bypass proxy settings" 2. CORS - čo je bežne dosť nebezpečná vecička a dnes "by default" vypnutá vo všetkých prehliadačoch.Je to vec názoru ja používam pár doplnkov ktoré si môžem dať podpísať aj sám. Inak potrebe doplnkov sa hádam už dá úplne vyhnúť vďaka HTML5.
Ty máš nastavené sudo bez hesla?Ano. Proč se ptáš?
Ako keby to kazdy nerobil.Kdyby každý spoléhal jenom na druhé, žádný open source by nebyl.
Co má Mozilla? Prohlížeč s Hello tlačítkem ale bez řádné implementace CSP, web components, MSE a pod. Nevidím důvod, proč by měl Google na Mozillu čekat. Zdroje Mozilla má, ale kraviny jsou pro ni důležitější, než výše jmenované fundamentální funkce.
Ale je "cool" napsat, že zlý Google píše Inbox, nebo YouTube pouze pro Chrome.
PS: Používám zásadně Firefox
Si proste nainstalujete ten unbranded build alebo developer edition a je.Testovat potřebuju na tom, na čem to má běžet. Ne na nějakým nightly developer nesmyslu.
Doufám, že to nemyslí vážně. I v tom šíleném Androidu si mohu jedním klepnutím zapnout instalace z "Neznámé zdroje".Ale roota na většině zařízení stejně nemáš… A v iOS nejde ani to.
Doufám, že to nemyslí vážně. I v tom šíleném Androidu si mohu jedním klepnutím zapnout instalace z "Neznámé zdroje". Ztratí vývojáře. Občas totiž něco vznikne jen proto, že na začátku si někdo chtěl jen něco zkusit, pak to dal kamarádům a nakonec je z toho něco velkého. Ovšem pokud házím klacky pod nohy tak k tomu nedojde. Okleštění lidí v údajném zájmu bezpečnosti je vždy chybné. Lidé nesmí ztrácet možnost kontroly nad svými stroji. Nemám rád takové to "my se o Vás postaráme".Mluvíš mi z duše!
Proč? V čem tě to omezí? Stáhneš si od Mozilly balíček/instalátor s jiným názvem a ikonkou a nebo si nainstaluješ jiný balíček z repositáře své oblíbené distribuce. Kde je problém? Četl jsi ten blog vůbec?Tak zrovna v Archu - což imho není úplně okrajová distribuce - je v repo jen firefox. Jasněže v AURu jich bude XY, ale ručně to kontrolovat a pokaždé sestavovat není nic moc.
Docela tehnle krok vitam, protoze uz jsem zachranoval dva chudaky co meli ve FF natazene vselijake nadhery.A pomůže to? Cožpak malware, nedej bože pokud uživatel ještě pracuje pod administrátorem, nemá dostatek možností jak to obejít?
Hlavne by ma zaujimalo, ako bude riesena korporatna podpora...
Ked konecne zacina byt ratane s firefoxom aj u korporatnych prostredi, Mozilla musi vymysliet nejaku cypovinu ktorou tym, ktori sa snazia z monopolu s nazvom IE ujst uberie argumenty do diskusie, preco IE nie...
Vysledok?
Papa FF, vitaj IE! Teba lubime, lebo ty nam narozdiel of FF dovolis si ta cez domenu nacustomizovat ako len chceme, a nehadzes nam polena pod nohy... A admin (a pouzivatel) len place...
Samozřejmě nijak. FF je ve firmách zcela nepoužitelný. GPO nebo jakákoliv centrální správa neexistuje.Hlavne by ma zaujimalo, ako bude riesena korporatna podpora...
Castokrat je dokonca potrebny, kvoli roznym "udelatkam" od vendorov (rozne hw konzoly, appliances, ...), idealne rozneho datumu vyroby, od relativne modernych az po 15rocne vykopavky.
Len kvoli nim mam u seba na workstatione 3 rozne verzie firefoxu, kedze kazde udelatko je samozrejme kompatibilne len z browsermi (a castokrat aj Javami) len urciteho veku.
IE nepomoze, tazko donutim spravcov domeny aby mi nainstalovali IE 6, 8 a 10 naraz :)
(nahradu centralnej spravy som doteraz riesil prave pomocou doplnku, ktorym som zatial dokazal nastavit vsetko potrebne).
Vysvetlite im, ze odteraz sa nebude instalovat oficialny, Mozillou podpisany LTS build
Skutečně ho v těchto prostředích používají? Nebude to spíš standardní balíček příslušné distribuce?