Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Švýcarská společnost Skysoft začala vyvíjet Albatross - sadu open source aplikací určenou pro řízení letového provozu. Použitá licence bude GNU GPL. Jako první bude vydána aplikace pro zobrazování dat z radaru, a to už letos v červnu. Ponese název Albatross Display a poběží na GNU/Linuxu. Společnost se rozhodla pro open source, protože chce oslovit převážně menší zákazníky jako regionální letiště a také kvůli podpoře otevřených standardů. Zdroj: osor.eu
Tiskni
Sdílej:
Boh im zehnaj!
na Slovesnku bezi podobny system pod OS Solaris k uplnej spokojnosti.
Kazdopadne to nebolo myslene ironicky Nejake podrobnejsie info o tom systeme pod Solarisom?
http://www.ales.sk/
aj ty si uz zdrhol z ALESu ?
A ono se to musi portovat na 64bitu?
Albatross sa na rozdiel od LETVIS snazi byt open-source
Je ti dufam jasne, ze pri takychto systemoch je cena za Solaris naozaj, ale naozaj zanedbatelna?
Hint: certifikacia, podpora
Ak mas na mysli opensolaris a zfs, tak tieto veci v "tom" case este neboli dostupne (v tomto konkretnom pripade)
Som optimista, ale vidim iste veci ako mozno problem v tejto sfere vytvarat riesenie ako opensource. Mozno nie zrovna zobrazenie radarovych dat, ani dekodovanie ASTERIXu, ani GIS aplikaciu na zobrazenie, ale napr. matematicke vypocty polohy pri vypadku ciela pri jednej otacke radaru a kopec dalsej matematiky, ktore prave odlisuju jednotlive firmy a ich riesenia a daju sa povazovat za KNOW-HOW, ktore dokaze predavat. A takato matematika sa asi nezverejnuje.
Takze zobrazit ciele ano, praca s letovymi planmi ano, ale neviem si predstavit komplexne riesenie ako open.