Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Vyšel ovladač AMD Catalyst 9.4. Přináší podporu pro X Server 1.6 a GLX 1.4. Dále je například řešen problém, kdy se po přepnutí VT nerozsvítily ostatní displeje.
Tiskni
Sdílej:
Tohle by me nepresvedcilo. A to jsem jinak fanda AMD.
Pravda. Zlata Nvidia. Snahy AMD jsou mi sympaticke, ale ja zustanu pragmaticky. Kupovat Radeona jenom proto, abych mohl doufat, ze jednou budou slusne ovladace ... Dekuju, uz jsem zvracel.
+1
mnohem lepší? Já chci aby se mi grafický ovadač nepletl do cesty a v porovnání s běžným řešením (proprietární BLOBy) mě neomezoval. Zařídí to opensource ovladač pro R500? Jeho výhody mě nezajímají, chci aby nebyl v ničem horší než originální a oficiální ovladač.
ja bych zase chtel aby ma karta byla originalnim ovladacem podporovana :'(, takze u me jasne vede opensource ovladac ;)
Blázen?
Aby bylo jasno, ja jim velmi fandim. Ale ty hruzne pribehy o tom, jak to !funguje! mne podesily dast na to, abych zustal u Nvidie.
Jestli je neco binarni od tvurce distribuce nebo od tvurce ovladace je mi aktualne celkem jedno.
Vyhody OSS si uvedomuju, ale aktualne pro me Nvidia predstavuje sazku na jistotu. Az budou OSS ovladace pro ATI funkcni, tak neni problem Nvidii strelit a prejit na ATI.
Zatim ale zustanu opatrny a konzervativni.
A děláš dobře, zvlášť jestli jedeš na Debianu. Mám Debian unstable a nedávno mi odešla deska a tak jsem byl nucen vyhodit i jinak do té doby bezproblémovou GF 6200 a řekl jsem si že zkusím nějakou ATInu.Sáhnul jsem po integrovaný HD3200 s deskou i kvůli spotřebě. No hrál jsem si s tím tejden páč je to nějakej ten chipset RS680 či jak a podporu přidávali poměrně nedávno tak jsem si nakonec prošláp i ruční kompilaci DRM a měl jsem kliku že zrovna minulej týden do unstablu naplula nová Mesa i s Xorgama a novejma radeon a radeonhd ovladačema. No stejně mě to nějak nepřesvědčilo. Čert vem 3D efekty ale ta 2D akcelerace přes EXA taky nic moc a hřebíčkem do rakve bylo vytuhnutí mplayeru. Tak hupky šupky do obchodu pro NVIDIA kartu. Vzal jsem pasivku 9800 a pohoda jazz. Hřeje to jako blízen ale starou dobrou 6200 už do PCIe nenarvu. Takže teď budu zbaběle sledovat vše z povzdálí a jednou za čas ty ovladače prubnu, ale nevěřím tomu že to pro mě bude použitelný dřív než v červenci.
No abych byl spravedlivej tak ten mplayer tuhne i na NVidii, takže to bude spíš problém Mplayer vs. Xorg 1.6. Nicméně ta 2D akcelerace byla s HD3200 stejně zoufalá.
Jj, jak jsem psal nakonec jsem to prošláp dle wiki pro radeon a překompiloval přímo poslední git verzi modulů drm.ko a radeon.ko pro vlastní 2.6.29 jádro a těmito moduly jsem pak přepsal ty aktuální v jádře a nahodil, protože tyto se chystaj až do ofiko 2.6.30 jádra. Po nahození se sice logy tvářili celkem OK ale stejně se mi třeba př přeouvání okna dělala stopa. Prostě ještě chce tomu dát čas. Ale zase když máte dneska grafiku za tisícovku a daj se sehnat i suprový ještě levnější NVidie, tak radši budu čekat s funkční grafikou
tyhle nove uz prestaly podporovat starsi grafiky ze ?takze s radeonem x700 to ani nema cenu zkouset co ?
a stare ovladace nefunguji s xorg 1.6 :D dokonalost.... ati jede :)
Otázkou je, nakolik je to zásluha přímo společnosti ATI nově AMD.
jj s opensource ovladacem jsem to nakonec rozjel, ale pristup ati/amd je primo debilni