OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Podle zpráv na Phoronixu AMD zaměstnalo českého přispěvatele do open source ovladačů Radeon Marka Olšáka. Historicky přispíval jako nezávislý vývojář motivovaný hlavně vylepšením toho, co sám používá. Nyní bude nadále pracovat na těchto open source ovladačích.
Tiskni
Sdílej:
No a teraz si predstav taku nehoraznost, ze mam ATi ktoru uzavrete ovladace nepodporuju. Aku mam moznost okrem otvoreneho ovladaca hm ?
1) nema takovy vykonPokud postačuje, není co řešit.
2) uz mu dlouho nevydrziKdyž vydržel doteď? Tam máš menší pravděpodobnost selhání než u nového stroje.
3) zere vic nez nove pcMám tu jedno, které žere 20-40W. Zkus soutěžit třeba na ročních nákladech.
neni problem za rok usetrit na elektrine vic jak 2000kc.To na ročních nákladech při výše uvedených okolnostech znamená, že na to nové PC dám 2000 Kč. Nebo na dvouletých 4000 Kč. A to jsem zvědavý, kde chceš tolik ušetřit při provozu ~40W stroje.
1) nema takovy vykon
2) uz mu dlouho nevydrzi
3) zere vic nez nove pc
Tohle popohánění do nakupování je pěkně nechutný výsledek dnešní kultury. Ideální příklad jsou tablety - ty jsou zalepené i s baterií (v horším případě i s úložištěm) takže kvůli třeba slabé baterii nebo docházejícímu místu - zákazník zahodí například IPS displej, vícejádrový procesor, operační paměť a FLASH, řadu čipů pro bezdrátové sítě a navigaci a kdoví co.. a půjde si koupit to samé znovu. Je zde vidět snaha prostě udělat z elektroniky jídlo, které budeme konzumovat a měnit na hromady hoven a smetí...+1000![]()
Takže vývoj se zrychlí o takových 100%, snad mu nebudou házet klacky pod nohy