Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ovladače androidích zařízení se vrací do linuxového jádra. Greg Kroah-Hartman se rozhodl zařadit kód Androidu zpět do své vývojové větve kernelu 3.3. Podle plánu by měl být Linux 3.3 schopen nabootovat na chytrých zařízeních určených pro Android. Pro lepší koordinaci této integrace Androidu zpět do linuxového jádra byl založen Android Mainlining Project.
Tiskni
Sdílej:
chroot
způsobí jen uzamčení procesu a potomků v určitém adresáři, procesy ale dál běží na stejném jádru, jako původní prostředí bez chroot
u. Takže v této debatě je bezpředmětné, zda se něco spouští v chroot
u nebo ne. Ty pokusy na Androidích telefonech s v chrootu dělají buď proto, abyste si nezničil původní systém, nebo proto, že kořenový souborový systém je připojen v režimu jen pro čtení a nejde to změnit. Ne proto, že by v Androidím jádru chybělo něco, co se tam přepnutím do jiného adresáře zázračně objeví.
ten telefon nemá potřebný hardware.V dnešní době dvoujádrových (a plánovaných čtyřjádrových) telefonů s víc jak 1GB RAM a grafickým akcelerátorem bych se fakt nebál :)
cat /usr/src/linux-3.1/.config |grep -i embedded # CONFIG_EMBEDDED is not set # I2C system bus drivers (mostly embedded / system-on-chip) # CONFIG_SQUASHFS_EMBEDDED is not setVie niekto akú zbernicu používajú Android telefóny, lspci nejak nefunguje