Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Byla vydána verze 1.12 systému pro správu a verzování zdrojových kódů Apache Subversion (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
Jak už tu padlo, ne na "jiný DVCS", protože subversion není DVCS.
Řekl bych, že existují dva typické důvody, proč projekty stále ještě používají subversion:
Pokud "oprávnění" znamenají to, kdo smí co měnit, tak to se i s gitem zařídit snadno dá. Pokud byste chtěl, aby uživatel část repozitáře nemohl ani vidět, pak se spíš nabízí otázka, jestli je opravdu rozumné to mít jako jeden repozitář. Ona mi celá ta vaše konstrukce vůbec připadá spíš jako typický use case na submodules.
Další důvod je, že nás nic moc neomezuje
To bude spíš ten hlavní důvod, i s ohledem na
a kde ano, jdeme cestou oddělení dílčích subprojektů spravovaných přes git se synchronizací do master SVN.
To zní ještě víc jako submodules.
svn update
na celé working copy a vím, že mám všechny projekty které mě zajímají aktuální.
Těch subprojektů, co by musely být jako submoduly, je u jednoho z repozitářů několik desítek za rok. V současnosti stačí založit adresář ve správném místě v existující struktuře a případně upravit nastavení práv, což zvládne kdokoliv. GUI zároveň poskytuje přehledný katalog všech existujících projektů pro výběr co chci klonovat a co ne.
Uvažovali jsme o gitlabu, který na některé věci už dlouho používáme, ale byla by to dost velká změna paradigmatu, pro uživatele víc práce, a jiný přínos skoro žádný. Musel by založit projekt v gitlabu, přidat ho jako submodul do hlavního projektu, ... k tomu hlavnímu projektu by muselo být nějaké lepší GUI pro výběr, které submoduly mě zajímají a které ne.