Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
V únoru Mozilla oznámila (zprávička), že bude digitálně podepisovat doplňky pro Firefox. Dnes je ve Firefoxu 42 u nepodepsaných doplňků pouze zobrazeno varování. Pravděpodobně už v příští verzi 43 budou nepodepsané doplňky automaticky zakázány. Doplňky na oficiálním serveru addons.mozilla.org jsou testovány a podepisovány automaticky. Vývojáři, jež nechtějí své doplňky umístit na oficiálním serveru si je doteď museli na oficiálním serveru nechat ručně podepsat. Nově mají k dispozici API pro jejich podepisování.
Tiskni
Sdílej:
Tím API odbourali největší problém podpisů (firemní addony které nikdo do addons dávat nechce).
API neřeší nic. Buď to podepisování bude fungovat úplně automaticky (a nejlépe bez poskytnutí celého addonu, jen z hashe) a pak je z bezpečnostního hlediska úplně k ničemu, nebo bude probíhat nějaká kontrola a pak to znamená, že Mozilla Foundation bude muset všechny addony vidět (ve vámi zmíněném případě samo o sobě nepřípustné) a bude rozhodovat, které podepíše (prostor pro cenzuru nepohodlných addonů).
Navíc, nebudou vydávat i developer verzi FF která to hlídat nebude?
Takže ve firmách, kde potřebují používat vlastní interní addon, všichni poběží na development verzích? To bude radosti…
Celé by to mohlo jakž takž fungovat, kdyby umožnili, aby si ve firmách interní addony mohli podepisovat svým vlastním klíčem, který by šlo v rámci firmy nastavit jako důvěryhodný. A totéž by mohl udělat ve své instanci i sám uživatel. Ale obávám se, že podobně jako v případě "public key pinning" je tento model nekompatibilní se směrem, kterým se vývoj Firefoxu v současné době ubírá. :-(
Ještě víc mne ale znepokojují plány postupně zrušit současné API pro extensions a přejít na omezené API kompatibilní s chrome. (V kombinaci s tím vynuceným podepisováním a ověřováním ještě víc.)
about:config
nebo třeba nastavením proměnné prostředí YES_I_AM_AN_IDIOT_WHO_WANTS_AN_INSECURE_BROWSER
. To je mi úplně jedno, ale nechápu, proč by to u standardního buildu nemělo jít vůbec.
V prvni rade chapejte ze Mozilla toto cili na Windows
Že Mozilla cílí všechno v podstatě jen na uživatele Windows, jsem pochopil nedávno, když jsem při hledání, jak Firefox přesvědčit, aby nebránil vytvoření normálního core dumpu, narazil na tento dokument.
Jiste, pokud jste prihlaseny jako admin a radi vam tam pod vasim uctem malware/vir tak jste celkem v haji, ale toto je bohuzel realita spousty windows uzivatelu. Ale prave v tomto pripade je to podepisovani doplnku nejucinejsi.
Tedy aspoň do chvíle, než se malware naučí tu kontrolu zneškodnit… :-)