Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Apple začal v aplikaci iPhoto používat mapových podkladů OpenStreetMap. Aplikace donedávna používala Google Maps, avšak s novou verzí Apple přesedlal na vlastní mapy založené na OpenStreetMaps z roku 2010. Apple tak ale učinil možná nevědomky během některé z akvizic jiných společností. Nové mapy totiž postrádají zásluhy vývojářům OSM, které vyžaduje jejich licence.
Tiskni
Sdílej:
Pokiaľ katastrálne mapy nestačia (to tam máte čo za bordel?) a pokiaľ nemáš GPS, tak potom satelitné snímky z Bingu alebo OrbView-3 (len tam by sa asi hodila nejaká WMS služba, viem, že ľudia okolo freemap.sk urobili pre Slovensko, či je niečo také pre ČR, netuším).
A nakoniec, môžeš skúsiť pozrieť GPS záznamy, ktoré nahrali do OSM ostatní. Ja používam JOSM a tam si pri sťahovaní oblasti na editovanie môžem zaškrtnúť stiahnutie cudzích GPS záznamov ako podklad.
Ja mam na svedomi cca 1.6 % republiky. :) Viz aktivita uzivatelu v CR.ano a kvalita? ... nic proti, ale dost mě sere, pokud má nějakej uživatel šáhnuto prakticky na každej bod v oblasti, kde si zrovna hraju, a přitom jsou tam zjevný blbosti
A taky na Google Maps úplně chybí potoky, rybníky, pěšina/cesta z Louček do Rohlin, atd.jistě, zato OSM je lepší, tam rybník nechybí ale naopak přebejvá - nebo že by tam opravdu byl, ale byl schovanej pod trávou a rohem baráku?
Android + OsmAnd -> ještě jsem se nikde neztratil
Vidim ze je tu dost expertov na editovanie map pomocou JOSM,ehm, a jak ten dotaz souvisí s konkrétním editorem?
name - www.test.commno, nemělo by to být spíš
website=http://www.test.com/
?
tak ako to mam dat na celu budovu alebo len na roh budovy? Ono sa mi napr. tam zobrazi len nazov ale cislo uz nie(ak to vsetko dam na komplet budovu) preto sa pytam ci to nie je lepsie dat cislo domu na niektory roh.pokud vím (...) konvence, a z toho plynoucí defaulty při renderování, je taková, že adresa se dává na bod, ne na celou budovu, přestože pravidla umožňují oboje - ovšem podíváš-li se na taginfo, vidíš, že využití na body tvoří skoro 90% všech použití optimální je dát tyto atributy přímo na vchod (
building=entrance
), ke kterému číslo popisné patří
pokud pozice vchodu není jasná, nebo se to z nějakých důvodů nehodí, pak by adresní bod měl být plusmínus ve středu budovy - roh typicky není příliš vhodný (osobně s tím tedy nesouhlasím, pokud nelze mít adresu konkrétně na vchodu, pak by to mělo být vlastností budovy, a ne jako samostatný bod, renderer by si s tím měl poradit, ale občas je lepší pragmaticky z ideálů ustoupit ...)
naopak různé amenity/shop by mělo být spíše na plochu, kterou zabírá, nežli na bod (u čehož rendering na area funguje, teď jsem se podíval na jednu biergarten, která má atributy právě na čtverci ji vymezujícím, a nikoli na bodě, a renderuje se tam značka a název normálně)
a dalsia vec ako robite ak dve budovy maju rovnaky nazov aj adresu? 1.obom zadate dupliticne info, alebo ich spojite do jedneho celku ?IMHO spojit
mno, nemělo by to být spíš website=http://www.test.com/
?
no niekedy je lepsie to dat hned ako url kedze ten obchod je eshop a tak je i znamejsi, nazov nemusi nikomu nic vraviet.
inak dik za rady budem davat cisla domov na vchod, doteraz som to robil na budovy, skoda.
Ad budova - pokud jsou to samostatne budovy (i propojene) tak spis nespojovat, ale adresu dat jednoduse na jednu z nich. Dost pochybuju ze by obe budovy na sobe mely cedule. Proc nespojovat - protoze bodovy muzou byt ruzne vysoke + OSM umoznuje uz dnes 3D zobrazeni a na to je treba dalsich tagu, ktere budou predpokladam pro kazdou budovu jine.hm, asi si nerozumíme, co znamená "spojit" ... ta výška se přeci dá udělat různá u jednotlivých částí, ne?