Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Společnost Versity Software otevřela svůj archivační souborový systém ScoutFS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu (kernel space, user space) pod licencí GPLv2.
Tiskni
Sdílej:
Len by ma zaujímalo či to má v sebe management offloadu a verifikácie pások, poprípade aj s refreshom médií na modernejšie generácie.To se dělá na aplikační úrovni, ne na úrovni souborového systému.
To, že danému termínu nerozumieš neznamená že ten termín neexistuje.Uveď alespoň jeden uznávaný zdroj, který tvou vymyšlený termín užívá
Ale vy ste radšej investovali do vlastného vývoja.My jsme do žádného vlastního vývoje neinvestovali, používáme komerční řešení.
Dúfam že sa oplatilo.Ano vyplatilo; we got enough money.
nejaké súborové systémy ktoré transparentne skomprimujú dáta na ktorá sa dlho nepozeralo, a po nejakej dobe ich sami odpracú na pásku.Ano, a jmenuje se to HSM, stále čekám na ten zdroj termínu Document Storage System
ScoutFS is deployed on a single node or multiple nodes which all have access to a consistent shared block device.S tím, že se snaží mimojiné zaměřit na výkon při práci s vekým množstvím souborů (namespace capacity target of 1 trillion files) a podle toho navržené datové struktury a indexy. Takže by to možná dávalo smysl provozovat to na jednom stroji, např. v případě, že je potřeba efektivně pracovat s velkým množstvím souborů, ale celkový objem dat by nepřekročil možnosti jednoho stroje. Z podobného důvodu asi porovnávají (ovšem bez nějakých větších detailů) výkon ScoutFS s XFS, i když XFS není clustered file system. Ale jeden stroj, jak si každý chápe, rozhodně není hlavní use case. Když je to provozované v clusteru, tak jeden ze strojů plní Node Leader roli, a v případě, že tento zemře si cluster zvolí jiného. Takže single point of failure to nemá, ale není to 100% distribuované jako např. Gluster. Další věc co z toho imho plyne je, že se to nedá přímo srovnávat (např. ve škálování a celkovém objemu dat) s distribuovanými storage systémy typu Ceph nebo HDFS. I když zdá se naznačují, že pokud je třeba opravdu škálovat, dal by se ScoutFS provozovat nad Cephovým RDB nebo něčím podobným:
while the most ambitious sites can deploy on large software defined distributed block devices such as Ceph or virtual SAN file systems like ScaleIO, DataCore or others