Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V KMailu byla nalezena a opravena bezpečnostní chyba CVE-2017-9604 týkající se uživatelů, již své maily podepisují a šifrují pomocí OpenPGP. Pokud uživatel KMailu při odesílání mailu zvolil možnost Odeslat později, tak byl mail odeslán nepodepsaný a v otevřeném tvaru.
Tiskni
Sdílej:
týkající se uživatelů, jež své maily podepisují
již :-)
Nebo prostě "kteří". Nevypadá to sice tak cool, ale tam se člověk obvykle nesplete.
Ne vždy jde vývoj ideálním směrem.
Otestoval jsem chování na svém archaickém počítači a desktopu (Wheezy s Trinity) a vše je v pořádku. Při Send later se Kmail zeptá na klíč pro zašifrování, pak se zeptá na heslo ke klíči k podpisu. U obojího dá na výběr i alternativy. Zpráva je vložena do fronty na odeslání. Zakryptovaná, podpis není vidět. Po přijetí není vidět obsah ani podpis. Po požadavku na zobrazení se zeptá na klíč a pak je vidět v modrém ohraničení zpráva ještě obalená zeleným podpisem (kontrola je v pořádku).
Qt: 3.5.0 TDE: R14.0.4 KMail: 1.9.10 (enterprise35 0.20100827.1168748)
Na druhou stranu Trinity Kmail má zásadní problémy s hodně zaplněnými složkami. Mailinglisty, které mám po letech rozdělené tak na 10 až 30k na jednu složku jsou již celkem nepoužitelné.
Zase starý desktop má výhodu, used - buffers - cached mi s Firefoxem vychází na 1 GB.