Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Intel potvrdil (INTEL-SA-00161) další bezpečnostní problém ve svých procesorech. Problém byl pojmenován L1 Terminal Fault aneb L1TF. Popis problému přímo od Intelu na YouTube. Jedná se o CVE-2018-3615 (SGX), CVE-2018-3620 (OS/SMM) a CVE-2018-3646 (VMM). Další informace na stránce Foreshadow nebo přímo v dnešním commitu do Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Například AMD se chlubila, že v Ryzenech používají pro branch prediction perceptrony, což podle mě musí být úplně zlatý důl pro podobné útoky.Nejsem odporník, ale to mi zní jako ortogonální záležitost. Není celkom jedno, jak moc Chytře™ se prediktor rozhoduje? Důležité je, aby netrefující se rozhodnutí neměly side-effecty, to je celé, ne? Nebo snad protéká mezi procesy/doménami/atd. i stav prediktoru?
Důležité je, aby netrefující se rozhodnutí neměly side-effecty, to je celé, ne?Ale prediktor má z principu side effect - když se trefí, tak se instrukce vykonají rychleji.
Ale prediktor má z principu side effect - když se trefí, tak se instrukce vykonají rychleji.Ano, ale zrovna tenhle efekt je viditelný jen tím kódem, kterého se týká.
cmov
a podobně...
Supr by bylo, kdyby insturkční sady poskytovaly funkce pro vykonávání kódu v konstatním čase (a ideálně ještě taky za konstantní spotřeby energie, produkovaného záření, atd.). Znáš movfuscator? Ten kód poběží asi v celkem konstantním čase z hlediska vykonávání (ale asi už ne z hlediska paměti). Problém je, že nic z toho není AFAIK kodifikované ve specifikaci, myslimže ani časová konstantnost cmov
...
což podle mě musí být úplně zlatý důl pro podobné útoky.To jsou spekulace. Branch prediction se vsech vykonnejsich procesoru uci a pouziti perceptronu je jen jiny pristup, ktery neni zatim prokazatelne zranitelnejsi, nez jine pristupy, spise naopak nebot je tezsi ho simulovat. Pokud jde o L1TF, AMD je touto chybou v Linuxu nedotcena.