Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
X.Org upozorňuje na dva bezpečnostní problémy CVE-2011-4028 a CVE-2011-4029. Lokální uživatel je může zneužít k nastavení přístupových práv k libovolnému souboru nebo adresáři na 444, tj. čtení pro všechny. Může si tak přečíst například soubor /etc/shadow, konfigurační soubory obsahující citlivé informace nebo si vypsat obsah zakázaného adresáře. Problémy jsou řešeny v X.Org repozitáři jednořádkovými záplatami (CVE-2011-4028 a CVE-2011-4029). Nadace X.Org děkuje osobě jménem vladz za nalezení problémů a pomoc s testováním.
Tiskni
Sdílej:
Lokální uživatel je může zneužít k nastavení přístupových právak mas defaultne prava na shadow 444, tak ti asi unika pointa shadow
444
(bez ohladu na jeho prava), tj, kazdy moze citat subor. No a ked mas na systeme /etc/super-tajne-hesla
, ktore ma prava 600
a niekto ti ich nastavi na 444
.. tóž, to bude problem..
..security report som ale necital, takze neviem co presne moze/nemoze user urobit..
ls -l
', ale na většině distribucí i samotné 'ls
' (kvůli zapnutému obarvování).
ls
barví jen podle přípony.
/etc/DIR_COLORS
a už chápu, že ne.
$ mkdir a $ touch a/b $ touch a/c $ chmod 444 a $ ls -l a ls: nelze přistoupit k a/c: Operace zamítnuta ls: nelze přistoupit k a/b: Operace zamítnuta celkem 0 -????????? ? ? ? ? ? b -????????? ? ? ? ? ? c $
startx
spúšťa commandline exec /usr/bin/X -nolisten tcp "$@"
.
Defaultne je binárny súbor v priečinku /usr/bin/X s právami 6755 alebo -rwsr-sr-x.
startx
používat. Dnes obvykle buď není grafické prostředí k dispozici vůbec (server) nebo se spouští prostřednictvím {x,k,g,w}dm. Tak či onak není důvod X serveru nastavovat SGID bit.
Ne, to vůbec není ten poslední problém. Podstata tohoto problému je v tom, že i neprivilegovaný uživatel může zneužitím této chyby za jistých okolností zcela reálně měnit práva souborů, u kterých k tomu není oprávněn. To je aktuální a vážný bezpečnostní problém, který je potřeba řešit teď hned. Oproti tomu skutečnost, že X server potřebuje práva roota, aby se mohl přímo bavit s grafickou kartou, je sice koncepční problém, ale bez konkrétní chyby v kódu (jako je třeba ta, o které je tady řeč) je to jen potenciální problém, jehož řešení navíc není zdaleka záležitost jednoho jednořádkového patche.
Navíc to vůbec nesouvisí s komentářem, na který reagujete. V něm jsem kolegu pouze upozornil kolegu, že tvrzení, že X server má defaultně nastavený SUID bit, ani zdaleka neplatí obecně. A pokud to tak snad v nějaké distribuci stále ještě je, je to chyba příslušné distribuce.