Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
shlédnoutProsím o opravu: zhlédnout. Děkuji.
Tak se nám tu k tématu rozpoutala skutečně zajímavá diskuze. Styďte se!No, kdo ale by se mohl vyjádřit k tématu zprávičky? Je tu někdo, kdo Bitcoinu rozumí a umí ho v praxi použít? Já se přiznám bez mučení, že princip fungování téhle P2P měny mi uniká...
To je pravda, na fóru jsem kdysi i viděl nějakou webovou službu, kam zadám bitcoin adresu a vypíšou se všechny transakce, které na ní byly uskutečněny (ted jsem ji nějak nedohledal).blockexplorer.com
Tady je i problém s tím, že tahle databáze roste.S tim puvodni navrh pocita, samotny blockchain (retezec generovanych bloku) je velmi maly (par desitek MB rocne). Mince z ruznych keypairu lze konsolidovat a pro samotne transakce tedy staci udrzovat pouze kratkou hostorii. Ve skalovatelnosti bych _zasadni_ problem nevidel.
na každou transakci by se měl generovat nový keypair. To teď podle mě neplatí.Novy keypair je na jedno kliknuti. Anonymita je resitelna mnoha zpusoby, existuje i webova pracka bitcoinu, existuje podpora Toru apod.
Celý systém je podle mě ještě lehce nedokonalý,Referencni implementace, "Bitcoin klient" ma do dokonalosti urcite daleko, ale protokol a sit samotna je podle me na velmi dobre technicke urovni. Mozna jsou spatne pocity zapricinene pouhou neznalosti
Ne ne, moje srdce zůstává věrné Ripple.Ripple vychazi z IMHO mnohem smysluplnejsiho konceptu nez Bitcoin (ktery me spis pripomina dobre kamuflovane letadlo). Ale co jsem koukal na jeho stranky, tak me prijde, ze v cele te siti duvery, na ktere je Ripple postaveny, chybi nektere klicove parametry - zatimco casto se zminuje, ze pri vytvareni linky v siti duvery kazdy specifikuje limit kreditu, ktery druhe strane je ochoten poskytnout (do jake vyse je ochoten akceptovat jeho IOU), nikde uz se tam nezminuje, ze by uzel mohl (a mel) nastavit celkove mnozstvi IOU, ktery je ochoten emitovat. Pritom z toho prameni hlavni riziko - nikoliv z akceptovani cizich IOU, ale z emitovani vlastnich. Nevim, zda to ten software umoznuje nastavit, ale fakt, ze se o tom nikde na jejich webu nezminuji, ukazuje, ze ta sit stoji v podstate na tom, ze vsichni tohle riziko ignoruji - kdyby to neignorovali a kazdy tam nejaky takovy limit mel, tak se nejspis brzy zhrouti routovani plateb, nebot se ukaze, ze byt prostrednikem pro transakci cloveka vlastne dost omezuje - i kdyz jeho balance zustane na nule, tak to snizuje jeho volny disponsibilni kredit.
Jinymi slovy - ten system micha (nerozlisuje) ochotu poskytnout kredit pratelum z prostredu, ktere vlastnim, a ochotu poskytnout kredit pratelum z prostredku, ktere si pujcim od ostatnich.Čili v principu to funguje stejně jako jakákoliv "běžná" měna.
Ne ne, moje srdce zůstává věrné Ripple. Ripple vychazi z IMHO mnohem smysluplnejsiho konceptu nez Bitcoin .
(ktery me spis pripomina dobre kamuflovane letadlo)V cem konkretne? Pripomina vam letadlo i zlato a aktualni vyvoj jeho ceny? Zrejme totiz narazite na zpusob generovani Bitcoinu, kdy kvuli rostouci slozitosti generovani a zaroven rostouci cene Bitcoinu vydelali ti, kteri prisli drive, vice nez ti pozdeji. To je samozrejme pravda, kazdopadne cena Bitcoinu je dana ciste poptavkou a apriori nesouvisi se slozitosti generovani. Navic, a to chci zduraznit, generovani Bitcoinu je jen urcity "bootstrapping" ekonomiky; proste musi existovat neco, cim se mince vytvori. Osobne nepovazuji generovani za smysl Bitcoinu (byt se mu osobne velmi intenzivne venuji).
Ripple prece neni platebni system!Ripple stejne jako Bitcoin je menovy system [*] a oba lze pouzivat k placeni. Ze Ripple-penize nemaji vlastni 'menu' a jsou denominovane v jinych menach (dolarech, euro, bitcoins) je nepodstatny detail. [*] Teda Ripple by z urciteho pohledu slo spis povazovat za meta-menovy system - nastroj pro budovani menovych systemu.
V cem konkretne? Pripomina vam letadlo i zlato a aktualni vyvoj jeho ceny?To je spis bublina - ta vychazi z jiz existujiciho aktiva, zatimco BTC bylo cele vytvoreno, bez jakychkoliv realnych zavazku emitoru. Od klasickeho letadla se to lisi v podstate jen ve dvou aspektech: BTC lze stale jeste generovat (zatimco u cisteho letadla by vsechny tokeny byly vygenerovane na zacatku autory) a zisk pro jednotlive ucastniky je zprumerovany - u letadla zisk jednotlivce zavisi na tom, kolik se mu povede sehnat 'zakazniku', tady zisk (reprezentovany narustem ceny v dusledku rigidni nabidky a narustu poptavky) vsech zavisi na tom, kolik se jim spolecne povede sehnat 'zakazniku' v dalsi generaci.
Ripple stejne jako Bitcoin je menovy system [*] a oba lze pouzivat k placeni.OK, mozna tomu nerozumim ja. Jak pomoci Ripple zaplatim za zbozi? Kde muzu "nakoupit" Ripple kredit, jak muzu obchodovat s nekym, koho neznam? Z Ripple FAQ:
Why should I pay anyone back? You are putting your friend in uncomfortable position of having to make good on your debts to maintain their good name.Jestli to nemotam pate pres devate, tak aby system dobre fungoval, potrebuji mit hromadu konexi, aby existoval nejaky kredit mezi mnou a clovekem, se kterym chci obchodovat. Obavam se, ze v pripade, ze budu riskovat svoje jmeno za kredit svych znamych, budu _velmi_ zvazovat, koho pridam do sve site a s jakym kreditem. Ja zatim Ripple pouzivam jako evidenci pujcek a plateb pres Bitcoin, proto myslim, ze se systemy doplnuji. Ale opravdu nevim, jak muzu zaplatit z eBay komukoliv za zbozi pomoci Ripple...
Ale opravdu nevim, jak muzu zaplatit z eBay komukoliv za zbozi pomoci Ripple...Musi existovat cesta v 'grafu kreditni duvery' mezi tebou a prodejcem a dostatecne 'kreditni kapacite'. Ripple jako decentralizovany system uz neresi, kdo by ji vlastne mel zajistit. Bud muze byt formou neformalnich kreditnich vazeb pres sit pratel, nebo treba eBay sam muze provozovat ripple node a poskytnuti kreditu kupujicimu podminit slozenim penez (pak takova cesta bude kupujici-ebay-prodavajici).
tj. necháme si s nimi platit, protože doufáme, že pak budeme moct zaplatit někomu dalšímu.Ano, presne tak, prave jste definoval funkci penez. Penize nikdy nemely hodnotu samu o sobe. Drive hodnotu penez (mnozstvi penez v obehu, jedinecnost/nefalsovatelnost) garantoval stat. Dnes to neni nutne, protoze za hodnotu penez ruci kryptografie
bych se bál DoS útokůSouhlas, toto je riziko. Posledni dobou se o tom vice a vice mluvi a zda se, ze se hleda i nejake reseni
že až se vývoj ceny obrátí, tak nebude žádné dno, kam to může spadnoutMluvite o dolaru? Ne, ted vazne
Je tu někdo, kdo Bitcoinu rozumí a umí ho v praxi použít? Já se přiznám bez mučení, že princip fungování téhle P2P měny mi uniká...Ano, ja Bitcoiny bezne pouzivam. Mimo placeni prispevku na torservers.net a nakupu nejakeho HW z USA jsem za Bitcoiny mel minuly tyden i vyborny obed
Mohl bych se zeptat, kde se dá takovej oběd za bitcoiny koupit?Staci si zapomenout penezenku doma a mit kolegu, ktery chce koupit par Bitcoinu :).
A taky, čistě hypoteticky, kdybych nakoupil pár bitcoinů a vzápětí je prodal, byla by tam ztráta?Zalezi od koho a jakym platebnim kanalem. Pokud jde o placeni pres Internet, napriklad Paypalem, tak tam je par procent ztrata na poplatcich. Kazdopadne treba nakup od nekoho v CR s platbou v hotovosti nebo Mbankou muze mit naprosto minimalni spread. Ja osobne se treba ridim kurzem na mtgox.com, ktery ma prave ted spread nakup-prodej 0.35 Kc / Bitcoin (po prepoctu z USD). Kazdopadne je fer rict, ze kurz Bitcoinu dokaze byt velmi divoky, takze hodne zalezi na momentalni situaci.
Tiskni
Sdílej: