Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Bitcoin portál Bitcash.cz informuje: "Server Bitcash.cz byl napaden hackery. Dnes cca v 17:00 bylo prolomeno zabezpečení serveru a vykradena Bitcoin peněženka. Bohužel, noční můra se stala skutečností. Řešíme způsob útoku, zabezpečení a co můžeme dál podniknout. Budeme vás informovat". Registrovaným uživatelům byl navíc odeslán podvodný email.
Tiskni
Sdílej:
Stat neni jedna samostatna entita, ktera ma zamery. Je to take arena, v ktere se ten stret odehrava. Takze pro par statnich uredniku (a par na statu zavislych instituci) to mozna nocni mura je (ale vesmes s tim zase tezko muzou samy neco udelat), ale rozhodne ne pro stat jako celek.
Ale k provedení nějaké sabotáže stačí těch pár úředníků, policajtů nebo nějaká skupina či útvar v tajné službě – bez ohledu na to, jaký zájem má zbytek státního aparátu.
A jaka bude pak motivace te skupiny?Jaká je motivace NSA a GCHQ šmírovat všude všechno?
Bojovat proti terorismu.
Terorismu, nebo "terorismu"?
A to rozhodnuti probiha zcasti zcela otevrene.Třeba takový PRISM byl z části zcela otevřený.
No ne, tak dalo se videt z veci jako Patriot ActFINCEN: Bitcoin Users Not Regulated, Exchanges Are
skandalu kolem AT&T v 2006Feds Seize Another $2.1 Million From Mt. Gox, Adding Up To $5 Million
Ale vy to porad nechapete. Stat neni jedna samostatna entita, ktera ma zamery.Jak v kontextu tohoto vysvětluješ skandál se Snowdenleaks? Šmírovala nějaká entita („stát“) nebo kdo?
Nesmysl.Já bych to tedy nevylučoval, je to IMHO relativně pravděpodobné. Minimálně je jasné, že Snowden/NSAgate se Putinovi&spol. velice hodí do krámu. Internetu může rupnout žilka v mozku, a krásně se tím odvedla pozornost od jejich vlastních režimů.
Já bych to tedy nevylučoval, je to IMHO relativně pravděpodobné.tech moznych variant, co jsou relativne pravdepodobne je cele hromada - napr. ze je to (stele jeste) agent NSA taky IMHO dava smysl (viz/slys treba java podcast s Tomasem Rosou)
je potreba institucionalni ramec.
Ne, je potřeba zlepšit technologii a zabezpečení. Institucionální rámec a zásahy státu máš všude možně a taky je to dost na prd – nemá cenu tenhle přístup duplikovat do světa Bitcoinu – jeho smysl je právě v tom, že je jiný – v něčem lepší, v něčem horší… A každý ať si svobodně vybere, jestli bude obchodovat přes klasické banky nebo přes Bitcoin.
Institucionální rámec a zásahy státu máš všude možně a taky je to dost na prdNeni. Pravo (coz myslim tim ramcem) te chrani v okamziku, kdyz technologie selze. Nelze se spolehnout jen na technologii, a to je prave pouceni, ktere by si z toho lide mohli odnest.
A každý ať si svobodně vybere, jestli bude obchodovat přes klasické banky nebo přes Bitcoin.Coz o to, s tim problem nemam. Ovsem vetsina lidi pres Bitcoin neobchoduje, ale spekuluje na jeho cenu. A to je prave ta sila, ktera lidi pak svadi k zlocinu. Je to zlata horecka. Vrchol absurdity je, kdyz lide v diskusi rikaji, ze stat tiskne penize. A co asi delaji tezari Bitcoinu? Ani stat to nemuze delat donekonecna - vysledek je hyperinflace. Bitcoin neni jiny - je to znovuvynalezani kola. Touha po lidske samoorganizaci (a hlavne s tim spojenou iluzi "absolutni" svobody), ktera, jako v historii vzdy, skonci byrokracii. Protoze lide tu byrokracii, jak se nakonec po nejakem utrpeni ukaze jako potrebna, chteji. Nastesti tady to utrpeni znamena, ze se jen ukradlo, a nikdo nezemrel, historicky to bylo i horsi.
Neni. Pravo (coz myslim tim ramcem) te chrani v okamziku, kdyz technologie selze. Nelze se spolehnout jen na technologii, a to je prave pouceni, ktere by si z toho lide mohli odnest.
Proč by nemohl existovat paralelní systém, který se spoléhá jen na technologii? Vždyť je to fér a každý ví, do čeho jde. Proč chceš někomu tuhle možnost brát a nutit mu svůj právní systém?
Ovsem vetsina lidi pres Bitcoin neobchoduje, ale spekuluje na jeho cenu.
Tohle je mi taky trochu proti srsti a spíš se těším, až se to usadí a bude se to víc používat jako platidlo – BTC má v tomto směru zajímavé vlastnosti a trochu mě mrzí, že to spousta lidí bere v první řadě jen jako nástroj, jak snadno vydělat na spekulacích. Ale když si chce někdo spekulovat, tak ať si spekuluje – kdybych měl na začátku lepší informace a lepší „čuch“, tak bych asi nebyl jiný než oni – taky bych levně koupil nebo vytěžil Bitcoiny a pak je časem prodal a zbohatl na tom.
Vrchol absurdity je, kdyz lide v diskusi rikaji, ze stat tiskne penize. … Ani stat to nemuze delat donekonecna - vysledek je hyperinflace.
Vzpomínám si, jak jsme se kdysi v hodinách zeměpisu posmívali těm zaostalým banánovým republikám, které si tisknou peníze a nakonec špatně dopadnou, a říkali si, že u nás se nic takového stát nemůže protože máme nezávislé centrální banky. Po čase jsem si ale uvědomil, že vyspělé západní státy jsou na tom úplně stejně – jen to dělají trochu složitějším způsobem, aby to na první pohled nešlo prokouknout. Ten princip je ale stejný: stát před sebou valí kouli z hoven (dluh resp. nekryté peníze) a vždycky si říká, že ještě jeden krok (ještě jeden rok) půjde udělat… ta koule se pořád nabaluje a je větší a větší až nakonec bude tak velká, že to už nepůjde, zavalí tě, všechno se rozpadne… Otázka jen je, jestli to bude letos, napřesrok nebo za pět let.
Nemůžeš se divit lidem, že hledají alternativní způsoby, cestu jak z toho ven – ať už je to zlato, Bitcoiny, směnný obchod nebo něco jiného. Místo abys měl radost, že se někdo snaží hledat řešení, tak se jim ještě posmíváš a cpeš jim státní regulace a chceš, aby ve svém světě okopírovali současný rozbitý systém.
A co asi delaji tezari Bitcoinu?
Bitcoin je spravedlivý a existuje tu rovnost mezi lidmi – emitovat peníze (těžit) může každý – nikdo není privilegovaný, nejsou tu nějaké „elity“ sedící v centrální bance nebo ve vládě. Pro všechny platí stejná a jednoduchá pravidla.
Protoze lide tu byrokracii, jak se nakonec po nejakem utrpeni ukaze jako potrebna, chteji.
Kteří lidé? Pokud máš pravdu a myslíš tím všechny nebo podstatnou část lidí, tak Bitcoin časem upadne v zapomnění, nikdo ho nebude používat a lidé zůstanou u současného systému nekrytých státních peněz (případně vymyslí něco úplně jiného). Ale v tom případě není potřeba se tím nijak stresovat, nijak to řešit a hlavně regulovat státem – proč řešit marginální systém, který nikdo nepoužívá?
P.S. zatím jsem na BTC nevydělal vůbec nic – to jen pro případ, že by mě někdo podezříval, že jsem na tom materiálně zainteresovaný.
O to ale přece nejde – důležité je, že cena zařízení je pro všechny stejná a neexistuje tu žádná administrativní bariéra. Když na to nebudu mít sám, tak se domluvím s dalšími lidmi, složíme se na zařízení a pak se rozdělíme o zisk. Vtip je v tom, že tu není nic jako „nejsi ČNB, tak nemůžeš tisknout peníze“ nebo „nejsi vláda/parlament, tak nemůžeš rozhodovat a politice a musíš poslouchat“.
Jenže v té první generaci jsme my všichni – jen to někteří (včetně mě) prosrali a netěžili a nenakupovali, protože tomu prostě tehdy nevěřili nebo se o to nezajímali. V téhle generaci jsme měli všichni stejnou šanci. Něco jiného jsou dnešní a budoucí děti – ti k tomu už přijdou tak, že bude (skoro) všechno vytěžené a oni to budou moci používat „jen“ jako měnu. Tam souhlasím, že je rozdíl, tahle generace na tom bude jinak než my – ale zase budou mít stabilní a ověřený systém (pokud se to udrží) a hodně zkušeností. A ani ta naše (první) generace na tom nemusela vydělat – klidně se mohlo stát, že lidé vyplácají spousty KWh, hardwaru a svého času nakonec na tom prodělají. Je to prostě podnikatelské riziko.
Tím „my“ jsem myslel gramotné lidi, kteří mají počítač a přístup k Internetu… Ale tahle diskuse nemá moc smysl – jasně že se vždycky najde něco, kde půjde říct „tenhle měl větší šance než druhý a není to tudíž fér“. Podle mého jde hlavně o relativní srovnání s jinými měnami – nikdo tu nemá protekční zákulisní informace o tom, co se chystá udělat centrální banka, aby to věděl o několik dní dřív než všichni ostatní; nikdo nerozhoduje o cizích penězích/aktivech, ale jen o svých vlastních – jakoukoli intervenci platíš ze svého, ne z veřejných prostředků nebo z účtu nějaké instituce – nerozhoduješ tu jako správce cizího majetku, který může zneužívat svoje postavení, ale jen jako správce svého majetku.
Podle mého jde hlavně o relativní srovnání s jinými měnami – nikdo tu nemá protekční zákulisní informace o tom, co se chystá udělat centrální banka, aby to věděl o několik dní dřív než všichni ostatní;Všichni měli stejnou šanci dostat se na vysoké posty u ČNB - stejně, jako měli všichni stejnou šanci koupit si vysavač na Bitcoiny. (Proč ne?)
Teoreticky jo Ale pak je ještě rozdíl, kolik to dá práce, jak velká je ta bariéra. Dostat se na vysoký post v ČNB to je v podstatě celoživotní úkol a ani tak nemáš jisté, že se ti to povede. Ale pořídit si zařízení na těžbu BTC je krátká epizoda tvého života, nemusíš do toho vrážet ani tak moc peněz nebo úsilí a dokonce si můžeš zařízení koupit ve víc lidech a pak se rozdělit o zisk.
Pokud se to ma ujmout, nauci se s tim pracovat, jako se vsim.Ano, jako například česká vláda s marihuanou poslední dva týdny…
Naše vláda je pod vlivem marihuany jen poslední dva týdny?
<konspirace>Nebo to dělají profesionálové, kteří od začátku plánovali zdrhnout s prachama, jakmile se jich nashromáždí dostatečné množství.</konspirace>
SELECT * from tabulka where id=$_GET["id"]
, tak je to samozřejmě jiná)
Při současném stavu počítačové bezpečnosti něco takového zabezpečit nejde.
Při současném stavu fyzické bezpečnosti by člověk nemohl chodit ani po ulici, protože nejde zabezpečit, že tě tam někdo neokrade, neznásilní, nezabije…
Začínám mít pocit, že Bitcoin směnárny dělají pěkní amatéři bez představy o tom, jak řádně zabezpečit systém, kde se pracuje s penězi.
Při současném stavu fyzické bezpečnosti by člověk nemohl chodit ani po ulici, protože nejde zabezpečit, že tě tam někdo neokrade, neznásilní, nezabije…Ale když někoho přepadnou, nebudu to komentovat stylem, že to byl pěkný amatér bez představy jak se vydat do světa (měl se umět prát, měl mít samopal).
Vyplatilo se vůbec prodávat, když BTC jde pořád tak nějak nahoru?Jsou lidé (například já), kteří si myslí, že brzo padne, takže prodávají (já tedy neprodávám, protože nemám co).
kde na začátku máš 500 kradených BTC a na konci (po 20 hopech) máš můj účet, na kterém je 1,3 BTCTady je otazka, zda vzhledem k tomu, ze je takto dohledatelna jednoznacna cesta od zlodeje k soucasnemu drziteli, by neslo ty kradene bitcoiny po soucasnem drziteli soudni cestou vymahat. Vzhledem k tomu, ze obecne nelze ziskat vlastnictvi od nevlastnika, tak vsichni drzitele na te ceste (vcetne soucasneho) byli neopravneni drzitele bez vlastnickeho titulu.
Vzhledem k tomu, ze obecne nelze ziskat vlastnictvi od nevlastnika
To ale neplatí pro peníze – když někde ukradnu tisícovku, nakoupím za to v krámě jídlo a majitel toho krámu utratí ty peníze zase jinde a jeho dodavatel taky… tak se to nebude vracet všechno zpátky, když se na moji krádež přijde.
Jde tedy o to, jestli soud uzná BTC jako měnu – nebo by se minimálně muselo prokázat, že jednotlivé články toho řetězce o té krádeži věděly a podílely se na ní.
Neví někdo co s těma ukradenýma bitcoinama můžou udělat?Můžou je třeba vyprat, v TORu na to dřív byly služby, kam pošleš bitcoin, oni si něco odečtou a vrátí ti kamsi tu odečtenou částku v jiných bitcoinech.
Tohle je jen o způsobu využití té technologie – vždyť přece není důvod držet velké objemy BTC u nějakého prostředníka – i ty peněženky můžou být bezpečné, aby je ten provozovatel nemohl vykrást. Nebo se udělají mikropeněženky – server pro pár lidí, kteří si navzájem věří.
Něco jiného jsou burzy – ale tam zase ve vzduchu visí jen ty BTC, které momentálně konvertuješ – což může být sice v součtu zajímavá částka, ale pro jednotlivého klienta by to neměla být velká tragédie (měl bys obchodovat po menších částkách, aby tě případná ztráta tolik nebolela – resp. objem jedné transakce je nepřímo úměrný důvěryhodnosti burzy).
A nakonec: ano, tím prostředníkem by měl být někdo důvěryhodný, kdo si v komunitě vybudoval nějaké jméno a dá se předpokládat, že ho nebude chtít zahodit.
Viz
objem jedné transakce je nepřímo úměrný důvěryhodnosti burzy
a znovu:
vždyť přece není důvod držet velké objemy BTC u nějakého prostředníka
Potom v Paypale musia vediet, najst tuto transakciu?Ano, ta transakce (stejně, jako všechny ostatní transakce v bitcoinové síti) je pochopitelně zveřejněna. Napříkla zde.
Na druhou stranu ti nějaký PayPal nemůže zpětně sebrat peníze za zboží, které jsi odeslal, nebo peníze, které ti někdo daroval, a nemůže ti ani zabránit v jejich konverzi na jinou měnu (prostě je komukoli převedeš a s ním se dohodneš, že ti za ně dá něco jiného).
Takze z vyhody je teraz nevyhoda.Není to výhoda ani nevýhoda, je to prostě vlastnost (feature).
Mena je nekontrolovana, takze vklady nejdu poistitTato implikace mi nepřijde zřejmá.
a transakcie sa nedaju vystopovatPřesně.
Není to výhoda ani nevýhoda, je to prostě vlastnost (feature).A jak znovu, s panem Kucerou, eventualne zjistite (pokud budete ochotni se podivat na realitu misto viry v konspiracni teorie o zlem statu), lide tuto vlastnost vetsinou nechteji. Proto daji prednost jinym menam nez Bitcoinu.
Co to zase je „lidé nechtějí“? Je to prostě nástroj a má nějaké vlastnosti. Je na lidech, aby si pro konkrétní svoje činnost zvolili správný nástroj – taky nepůjdu spravovat hodinky krumpáčem – ale na kopání do země se hodí.