Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
vzhledem k přehřátému trhu s nemovitostmi v Praze očekávají někteří odborníci pokles cen bytů až o 20 %. Očekávají jej již 15 let, za tu dobu se ceny bytů ztrojnásobilyAmerické/světové indexové fondy za posledních 10 let: Mnoho let všichni říkali „nekupuj, je to bublina, je to na vrcholu, přijde krize“. Pak v březnu [2020] opravdu krize přišla (pro definici krize „spadlo to na hodnotu která byla all time high před 3 lety“), a všichni říkali „OMG padá to!! jestli něco máš tak to okamžitě prodej dokud to má alespoň nějakou cenu!!“. Teď se to zase zvedlo a máme tu zase „Why would you invest during a global pandemic with the stock market being at an all-time high? Just wait half a year how things play out..“ A mezitím naše automaty, které kupují a drží náhodné akcie a náhodné indexové fondy, realizují zisky v desítkách procent.
ale neviem, že by som sa za 20+ pokusov ani raz netrafil do obdobia, kde by recesia bola ku koncu?Tak zkus taková období najít a podívej se jak jsou častá. Od roku 1970 (pak tabulka na Wikipedii končí a starší data se mi nechce hledat) taková období byla dvě (ze 40 možných), a to ještě s -1%: 1998-2008 (-1.38%) a 1999-2009 (-0.95%) (tj. peak před dot com bubble → low po kolapsu v 2008.
ani raz netrafil do obdobia, kde by recesia bola ku koncu?Recese, kdy to spadne na polovinu, nevadí, když to předtím vyrostlo na trojnásobek.
Rozdíl je v tom, že nekryté peníze se dají snadno natisknout, vlády se zadlužují, centrální banky plní nějaký plán a lidé, kteří o tom rozhodují, v tom nemají svoje vlastní peníze…
...v tom téměř nemají svoje peníze... protože lidé, kteří pracuji v centrálních bankách jsou zpravidla placeni v měně, kterou tisknou. A navíc můžou ještě spekulovat bokem, třeba i přes svou rodinu a známé. Ani nevím, jestli na ne platí nějaká Insider trading pravidla.Rozdíl je v tom, že nekryté peníze se dají snadno natisknout, vlády se zadlužují, centrální banky plní nějaký plán a lidé, kteří o tom rozhodují, v tom nemají svoje vlastní peníze…
Rozdíl je v tom, že nekryté peníze se dají snadno natisknout, vlády se zadlužují, centrální banky plní nějaký plán a lidé, kteří o tom rozhodují, v tom nemají svoje vlastní peníze…Jako jo, nicméně vlády tohle nezpůsobují, ale typicky naopak redukují (teda pokud nejsou úplně šílené). Bez státní regulace se to, pokud vim, děje víc, ne míň, viz třeba Tether.
Tiskni
Sdílej: