Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala hranici 60 000 dolarů (1 314 351 korun) [reddit].
Tiskni
Sdílej:
Skvělá zpráva k odpolední kávě :-)
Trh s GPU je nejpokřivenější, co jsem zatím zažil :-/To bude ale spíš kvůli altcoinům než BTC jako takovému, ne?
Hmm, je evidentní, že hipe je takový, že to opravdu půjde přes 100k a dál. Vypadalo to na krizi, že se s tím sveze dost lidí dolu, ale Musk to zachránil.
Když se podíváš, jak hospodaří socialistické státy, tak jejich nekryté měny rozhodně nejsou žádná výhra. Viz třeba Česko jede těžce na dluh. Jen za dva měsíce je schodek rozpočtu 86 miliard
Aktuální rozpočet za celý letošní rok počítá se schodkem 500 miliard korun.
S USA to s jejich současnou vládou půjde taky z kopce.
Takže ono mít nějaké drobné v BTC nebo jiných kryptoměnách jako pojistku není od věci. Samozřejmě člověk musí počítat i s tím, že to může jít i dolů, a nebrat to zase moc vážně (viz můj předchozí komentář – pravidelně to nesleduji a občas mi prostě udělá radost nějaká zpráva, na kterou náhodně narazím). Ale diverzifikace je obecně dobrý přístup.
Objem kryptoměn představuje naprostý zlomek objemu peněz v nekrytých měnách nebo akcií, takže až to bude (víc) potřeba, bude spíš problém v tom, že je mincí málo a jsou moc vzácné než naopak.
Ty ceny grafik jsou stinná stránka. Zrovna nedávno jsem koupil ještě celkem výhodně jednu bazarovou (na občasné hraní + do zásoby). Teď by se mi hodila ještě jedna, protože bych v jednom počítači chtěl upgradovat na 4K výstup – a dávat kolem pěti tisíc za novou grafiku jen na kancelářskou práci se mi moc nechce. Ono to chodí ve vlnách, jednou je toho málo, pak zase moc, lidi se toho budou zase někdy masově zbavovat… asi je potřeba se naučit nakupovat do zásoby, když věci jsou. Koukal jsem, že lidi dneska dělají i docela zoufalé věci, jako že místo karty, která samostatně v nabídce není, koupí drahou pracovní stanici, vyndají z ní kartu, a pak se s velkou ztrátou snaží prodat ten zbytek. Doma si to člověk vždycky nějak poskládá, sežene v bazaru atd. Firmy, které nakupují nový HW pro zaměstnance, se trochu prohnou (ale vzhledem k mzdovým nákladům to bude stejně celkem nepodstatná položka).
Ono to chodí ve vlnách, jednou je toho málo, pak zase moc, lidi se toho budou zase někdy masově zbavovat…Jo, jenže to zčásti budou grafiky na těžbu bez grafického výstupu (od lumpů z nVidie), to nikomu moc nepomůže.
Jo, tohle mě taky štve. Snažím se kupovat věci univerzální, aby až přestanou plnit původní účel, šly použít k něčemu jinému. Kdybych si kupoval kartu na těžbu, tak bych chtěl, aby šla případně použít aspoň na hry, když přestane být těžba výnosná – a naopak, když bych kupoval kartu na hry/grafiku, tak bych chtěl mít možnost případně něco těžit nebo počítat.
Nešlo by to použít aspoň tak, že by ta výkonná karta po těžařovi počítala obraz a k tomu mít nějakou levnou, která by ten výsledek jen převzala a poslala přes HDMI do monitoru?
P.S. Pak je ještě možnost, že to Číňani začnou recyklovat a budou přendavat původní čipy na nové desky s HDMI výstupem (pokud tedy NVidia nezmrzačila přímo ty čipy?).
protože bych v jednom počítači chtěl upgradovat na 4K výstup – a dávat kolem pěti tisíc za novou grafiku jen na kancelářskou práci se mi moc nechceSe mi nechce věřit, že by to muselo stát tolik, pokud od toho fakt nic dalšího nepotřebuješ. Nešlo by třeba něco jako tohle? (Je pravda, že jsem nekoukal na podporu v linuxu...)
Na tu jsem taky koukal – jako šlo by to, no… ale má asi třetinový výkon oproti té bazarové, kterou se mi nedávno povedlo ulovit, takže mám trochu psychický problém něco takového kupovat (dražší, ale za to horší – byť ano, je nová, ale…).
Když se podíváš, jak hospodaří socialistické státy, tak jejich nekryté měny rozhodně nejsou žádná výhra. Viz třeba Česko jede těžce na dluh. Jen za dva měsíce je schodek rozpočtu 86 miliard. S USA to s jejich současnou vládou půjde taky z kopce.Je pravda, že různé státy nafukovací měny využívají/zneužívají, ale je dobrý mít na paměti, že to do značný míry vyžaduje trh. Pokud není emise měny fakt dobře zabezpečena nebo omezena principielně (jako u BTC), pak IMO pozorujeme, že kryté měny degradují do nekrytých i bez vlivu státu - viz Tether. Tj. do nějaké míry ta nafukovatelnost je feature. Naopak u BTC je na místě filosofická otázka, jestli to vůbec považovat za peníze, nebo spíš něco jako digitální zlato...
Tj. do nějaké míry ta nafukovatelnost je feature.*Feature trhu. Jestli to je obecně dobře, to je na jinou debatu...
že to do značný míry vyžaduje trh
To je zase nepochopení toho, co je to trh…
Trh bude existovat i bez peněz. Lidé budou směňovat zboží za zboží. To, čemu říkáme „peníze“ je jen pomůcka k tomu, abychom se mezi sebou snáze dohodli. Tuhle funkci můžou plnit potištěné papírky, Bitcoiny, záznamy v nějaké databázi, kousky zlata nebo jiná věc, která se dobře dělí a počítá. Na trhu se taky může používat paralelně více měn / druhů peněz resp. je to běžný stav + směnný obchod současně s tím taky probíhá.
Představa, že by množství peněz mělo růst „aby to fungovalo“, je mylná. Klidně to množství může být konstantní nebo můžeme mít deflaci nebo několik různých forem „peněz“ z nichž některé rostou a jiné ne… je to úplně jedno. Subjekty na trhu se přizpůsobí a nastaví si vztahy a poměry, ve kterých mezi sebou směňují tak, aby to odpovídalo realitě – podstata je totiž v tom, že mám něco, co jsem ochotný poskytnout ostatním, a chci něco jiného, co zase mají oni → pak se dohodneme na směně. V jakých jednotkách si to vyúčtujeme, je podružný detail.
Naopak u BTC je na místě filosofická otázka, jestli to vůbec považovat za peníze, nebo spíš něco jako digitální zlato...
K tomu říkám, že kryptoměny jsou napůl kryté. V tom smyslu, že výsledek toho výpočtu je víceméně bezcenný, neužitečný (na rozdíl třeba od zlata), což je ta jedna polovina. A druhá polovina je to, že abys jednotku té měny vytvořil, musíš vložit/obětovat nějakou reálnou hodnotu tzn. nemůžeš si nové jednotky vytvářet jen tak z ničeho (jako u nekrytých měn).
Jestli tomu říkat „peníze“ nebo „digitální zlato“ mi přijde celkem nepodstatné. Když to lidi budou používat jako klasické peníze (může se to chovat dost podobně jako převody mezi bankovními účty, akorát s řadou výhod), tak ať tomu klidně říkají peníze. Když to někdo bude brát spíš jako komoditu, tak ať, je mi to v podstatě jedno.
Z hlediska státu se na to dá dívat podobně jako na zahraniční měnu (nečekám, že by nějaký teď stát prohlásil BTC za svoji národní měnu a začal v ní vše účtovat a vybírat v ní daně). Stát chce tedy obírat lidi na daních a potřebuje to napasovat na svoje pravidla, takže si to nějak definovat musí, ale ve výsledku je to asi stejně jedno, protože stát z tebe bude tahat prachy bez ohledu na to, jestli jsi zbohatnul díky změnám kurzů měn nebo díky tomu, že jsi levně koupil a draze prodal nějakou komoditu – stát většinou hledá jakoukoli příležitost, aby ti daň napařil. (což je tedy víceméně OK, protože když se shodneme na tom, že do společné pokladny přispívají všichni nějakým rovným procentem z toho, jak dobře se jim v daném období dařilo, tak by mělo být jedno, z čeho jejich bohatství vzešlo)
A druhá polovina je to, že abys jednotku té měny vytvořil, musíš vložit/obětovat nějakou reálnou hodnotu tzn. nemůžeš si nové jednotky vytvářet jen tak z ničeho.Proč bys nemohl? Jak u zlatého standardu tak v zásadě i u BTC - když nad tím tam přemýšlim - můžeš peníze vytvářet z ničeho. Stačilo by, aby existovala BTC banka, do které by dostatek lidí uložilo bitcoiny. Dejme tomu, že bys vytěžil a do banky vložil 10 BTC. Banka by následně mohla v rámci běžných pravidel např. 8 BTC půjčit někomu, kdo by následně ty peníze utratil za služby, produkty apod. Et voilá, co se stalo? V ekonomice je 18 BTC, přestože vytěženo bylo reálně jen 10. Tj. ten klíčový rozdíl mezi BTC a fiat měnou není v tom, že by BTC nešlo vyrábět "ze vzduchu", ale v tom, že lidé (zatím) nevkládájí BTC do bank. Může se ale stát, že někdo přijde s obdobou takové banky, začne nabízet finanční produkty, a budem tu mít BTC "ze vzduchu". Peníze jsou legrační záležitost...
Proč bys nemohl? Jak u zlatého standardu tak v zásadě i u BTC - když nad tím tam přemýšlim - můžeš peníze vytvářet z ničeho. Stačilo by, aby existovala BTC banka, do které by dostatek lidí uložilo bitcoiny. Dejme tomu, že bys vytěžil a do banky vložil 10 BTC. Banka by následně mohla v rámci běžných pravidel např. 8 BTC půjčit někomu, kdo by následně ty peníze utratil za služby, produkty apod. Et voilá, co se stalo? V ekonomice je 18 BTC, přestože vytěženo bylo reálně jen 10.
To, co popisuješ, jsou nekryté peníze a s nimi související peněžní/bankovní systém. Pokud se bavíme o komoditě či kryté měně (třeba o tom Bitcoinu nebo zlatu), tak tu jednotku nijak rozmnožit/zduplikovat nemůžeš. To zlato nebo BTC můžeš leda vytěžit (tzn. vložit/obětovat tu reálnou hodnotu), jinak nová jednotka nevznikne. I když si vytvoříš nějakou proxy a budeš si evidovat nějak bokem, která jednotka komu patří (abys nemusel zapisovat do blockchainu nebo fyzicky manipulovat se zlatem), tak tam máš stále vazbu na ty původní jednotky 1:1 a nemůžeš je namnožit – jinak by to nebyla krytá měna / komodita. Teoreticky si můžeš vymyslet nějaké deriváty ve smyslu „tohle je poukázka na to, že ten a ten dá tomu a tomu tolik jednotek něčeho, pokud bude splněna podmínka bla bla bla“. Jenže na to už se nemůžeš dívat jako na jednotku té původní kryté měny / komodity – u takové poukázky musíš počítat s tím, že taky třeba nedostaneš vůbec nic. Tzn. nemáš BTC, nemáš zlato – koupil sis jen nějakou naději/pravděpodobnost, že možná někdy něco dostaneš. A to je dost podstatný rozdíl.
tak tam máš stále vazbu na ty původní jednotky 1:1 a nemůžeš je namnožit – jinak by to nebyla krytá měna / komoditaAno a to je přesně to, co se s krytými měnami děje - to kyrtí prostě dlouhodobě nevydrží, není šance. Buď dojde k tomu, že ta původní vazba je jen předstíraná, nebo vláda oficiálně upraví ten poměr (ie. vytiskne peníze), nebo to krytí úplně opustí. A s komoditami se děje to, že lidi mají tendence vytvářet ty deriváty, které se nafukovat dají...
Teoreticky si můžeš vymyslet nějaké deriváty ve smyslu „tohle je poukázka na to, že ten a ten dá tomu a tomu tolik jednotek něčeho, pokud bude splněna podmínka bla bla bla“.Jj a to jsou přesně peníze...
Ano a to je přesně to, co se s krytými měnami děje - to kyrtí prostě dlouhodobě nevydrží, není šance. Buď dojde k tomu, že ta původní vazba je jen předstíraná
Ne, krytá měna je pořád krytá měna, komodita je pořád komodita. To, že si někdo bude bokem vystavovat nějaké poukázky (které se nakonec proplatí jen zčásti nebo jen někdy) a při jejich marketingu se bude ohánět jménem té kryté měny nebo komodity, na tom nic nemění. Z jeho strany se možná jedná o podvod nebo pochybnou praktiku, ale na hodnotu té kryté měny nebo komodity to nemá žádný vliv. Jestli mu na to někdo naletí, to je zase jeho věc. Třeba jsou ty poukázky fajn a nakonec se ti je povede směnit nebo na nich i vydělat, ale třeba taky ne – to je tvoje riziko, se kterým musíš počítat. Kdo chce mít jistotu a užívat vlastnosti kryté měny nebo komodity, tak se na nějaké poukázky vykašle (nezaměňovat s tou proxy, kde je pevně daná vazba 1:1 nebo dokonce dostaneš přesně ty původní jednotky, které jsi do toho vložil, třeba cihly zlata, které jen byly někde uložené a nějak se nad nimi účtovalo).
Připadáš mi, jako kdyby sis místo tuňáka začal kupovat tuňákovou náhražku, a pak si stěžoval, že ti nechutná tuňák (což je celkem mimo, když v tu chvíli tuňáka vůbec nejíš).
Ne, krytá měna je pořád krytá měna, komodita je pořád komodita.Jako příklad můžeme uvést všechny měny takzvaně kryté zlatem za posledních 100 let.
Z jeho strany se možná jedná o podvod nebo pochybnou praktiku, ale na hodnotu té kryté měny nebo komodity to nemá žádný vliv.No a to je právě jen vaše teoretická představa, která ovšem v reálném světě vždycky dojede na to, že se na to krytí každý vykašle, protože reálně nikoho nezajímá, jestli to zlato v tom sejfu leží nebo ne.
Ne, krytá měna je pořád krytá měnaTo, že měna je krytá, je ti prd platný ve chvíli, kdy ta definice toho krytí se mění v čase, což se s krytými měnami děje tak asi zhruba úplně pokaždé, když někdo použije krytou měnu. Stěžuješ si na poukázky atd., ok, nechme je stranou, ten problém s krytými měnami máš i bez nich. Dejme tomu, že nějaká vláda v roce X nadefinuje, že 1 mince = 2 gramy zlata. Následně se můžeš celkem spolehnout na to, že v roce zhruba X + 25 už to nebudou 2 gramy, ale třeba jen 1.75g (ta čísla si vymýšlim, nepamatuju se přesně, jak dlouhý byly ty iterace historicky, ale k tištění peněz stejně vždy došlo), protože prostě trh centrální banku k tomu víceméně donutí. A to je relativně optimistický předpoklad, kdy mezitim nedojde ke krizi. Pokud dojde ke krizi, vláda natiskne masivně a začne lidi přemlouvat, aby byli patrioti a nevybírali si svoje zlato (Británie) nebo případně lidem úplně zakáže (!) zlato vlastnit (USA). TL;DR krytí měny není o tom, že řekneš, že X peněz = Y komodity a bude to tak na věčné časy, ale je to v zásadě primitivní (historický) mechanismus regulace tisknutí peněz. Ano, je typicky striktnější než u fiat měn, ale 1) neznamená to, že k tištění peněz nechochází (to fixování peněz na komoditu se mění v čase) a 2) není to dobře, protože to selže ve chvíli, kdy přijde krize. Tj. ultimátně ten rozdíl mezi krytou a nekrytou měnou je mnohem menší, než si lidé populárně představují, v zásadě spočívá pouze v mechanismu té regulace. Pokud chceš mít jistotu, že za X + 25 let budeš mít stále stejné množství zlata (nebo komodity XY), pak jediná možnost je si tu komoditu prostě nechat zavřenou např. v trezoru nebo v Trezoru. Nicméně ji ale pak nemůžeš investovat do něčeho jinnýho.
V ten okamzik ma ale veritel jen dva BTC z tech deseti.Nemá, má furt 10 BTC a banka je obvykle schopná mu je vyplatit ze svých rezerv. Je to něco jako prodej VPS, cloudových služeb, internetového připojení nebo podobně - provideři často dělají overselling a nebyli by schopni dodat službu s avizovanými parametry, pokud by ji uživatelé začali všichni najednou využívat na 100%. Někdo tohle může vnímat jako nesolidní jednání, nicméně ve výsledku je to optimalizace, umožňuje to providerovi efektivně využít prostředky. Protože nevyužitý hardware je vyhozený hardware a dtto peníze, nedělat tohle by v zásadě znamenalo obrovské plítvání. Zastánci zlatého standardu mají v tomhle trochu doublethink - na jednu stranu tvrdí, že zlato má na rozdíl od fiat peněz nějakou svoji instrinsickou hodnotu a užitečnost, ale zároveň by ho rádi ve velkém zavřeli na věky věků někam hluboko do trezoru.
To je pokrivenej pohled na zaklade toho, jak funguji dnesni penize/banky, kde ty uz si ani prakticky nepripoustis, ze ty rezervy jsou taky konecne a ne zadarmo.Proč si to myslíš? Ty rezervy jsou klíčové.
S BTC by banka mela mnohem mensi moznosti, jak veritele udrzet v nadeji, ze sve ulozene prostredky nekdy dostanou. (Stejne jak cela duvera ve VPS stoji na tom, ze ten overselling je spravne spocitanej, kdyz uz je treba vytahovat prirovnani.)No tak ano, musí to být správně spočítané, to se rozumí
A narozdil od too big to fail ve fiatu tady neni zadny stat co by mu tech zbyvajicich osm vytiskl.Jako ano, stát by měl asi nad BTC o něco svázanější ruce než nad běžnou fiat měnou, ale IMO zdaleka ne o tolik, jak si lidé myslí (a je otázka, jestli vůbec - nějaké kreativní účetnictví se dá dělat i nad BTC). Ještě jednou připomenu, že ten klíčový rozdíl BTC od fiat měny je to, že si lidi můžou mezi sebou dělat transakce sami (bez banky), nikoli ta limitovaná emise. Můj odhad je, že hodleři si časem uvědomí, že ta masivní deflace přestává být užitečná a začnou chtít svoje hnijící coiny investovat. IMO je to jediný způsob, jak tu měnu stabilizovat.
Jaka burza s coiny je nejvetsi a kdo za ni stoji, odbornici?AFAIK v USA je nejpopulárnější Coinbase, v Evropě Kraken, jinde nevim. Obě jmenované jsou US firmy.
v Evropě KrakenAno Kraken, kde jsi vzal tu Evropu to teda nevim, s Krakenem spolupracuji americke jako Morgan, kanadske banky treba Scotiababank a treba i Paypal, britska PWC a japonska asociace kryptomen s podporou treba i Nomury a celej balik ruznych investoru prevazne britskych. Jen me zajimalo jestli kdyz tu zvanite jestli vite, kde se cele deni odviji a jak to ovlivni nejaci joudove z Prahy
tttssssss když jako muže bejt eletrika pro antiekologický elektromobily tak je jakoby dost eletriky i pro minery :D ;D
btw bys to jako měl správně podporovat jestli seš jako u těch zelenejch protože potřebujete víc lepšejší přenosovou soustavu pro ty elektrický auta všecky a mineři sou dobrej tlak na voptimalizaci :D ;D
pro kterou není žádné další využití (což je ostatně velmi smutné)Pokud vás rozesmutní dopady základních fyzikální zákonů, tak to vám tedy nezávidím.
Já nejsem žádný ekoterorista, ale ty terawatty jen tak přehlédnout prostě nelze.Nelze přehlédnout - v tom to částečně je, že u jiných věcí ty terawatty přehlédnout lze snáz. Četl jsem např. někde nějaký odhad, kolik sežere streamování videa a bylo to řádově podobně. A běžné platební systémy taky nejspíš žerou v sumě velký množství energie. Bitcoin se liší tim, že ta spotřeba je vidět a relativně snadno se dá odhanout, kolik to celkem je. PS. Tim nechci nějak spotřebu těžení PoW kryptoměn omlouvat, taky si myslim, že to je hrozně moc a tak efektivita v sumě bude nejspíš celkem špatná.
A běžné platební systémy taky nejspíš žerou v sumě velký množství energie.
Ve srovnání s kryptoměnami je to naprostý zlomek. Celou banku si můžeš rozjet na jednom osobním počítači a točit v tom spousty transakcí víceméně zadarmo. Když budeš chtít dělat totéž s kryptoměnami, požereš na to násobně víc hardwaru a energie.
Tim nechci nějak spotřebu těžení PoW kryptoměn omlouvat, taky si myslim, že to je hrozně moc a tak efektivita v sumě bude nejspíš celkem špatná.
Oproti klasickým bankovním či účetním systémům je to výrazně dražší, ale nelze to srovnávat, protože to nabízí úplně jiné funkce a vlastnosti navíc. Ta nezávislost na centrální autoritě, svoboda, odolnost, ochrana soukromí, schopnost fungovat v režimu, kdy víceméně nikdo nikomu nevěří a nikdo nikoho nezná, schopnost fungovat bez podpory státu a jeho zákonů a silových složek… to jsou vlastnosti, které ty bankovní systémy nemají. Takže porovnat náklady na transakci a na základě toho říct, že „Bitcoin je neefektivní“ je blbost. Zda to je efektivní a zda ti ty poskytované vlastnosti/funkce stojí za to, si musí říct každý sám – je to subjektivní – a když to lidi používají, tak jim to za to asi stojí a smysl v tom vidí.
že je to vlastně okrádání středních a chudších vrstev.V zásade najmä stredných vrstiev, chudobná vrstva prakticky žiadne peniaze nemá, a tie, čo práve má, v rýchlom slede utráca (zaujímalo by ma, či niekto bude sledovať a zverejňovať, ako si bude počínať Floydova rodina s tými miliónmi dolárov).
Já nejsem žádný ekoterorista, ale..........................
taky jako nejsem žádná rasistka ale......................... :O :D :D ;D
Pozor, toto je spammer, který pouze zkopíroval část komentáře #10
Zobrazit komentář