OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vývojář Fedory Vojtěch Trefný nedávno představil nástroj blivet-gui (GitHub) určený ke správě diskových oddílů a LVM. Jedná se o grafickou nadstavbu nad modulem (knihovnou) pro Python Blivet (GitHub), který používá Anaconda při instalaci Fedory. [Fedora Magazine]
Tiskni
Sdílej:
foo
, bar
, baz
a qux
.
Přijde mi to jako EVMS, které bohužel už nikdo nerozvíjí. Hlavně bych rád podporu Btrfs a vzdáleného přístupu přes SSH.
Přijde mi to jako EVMS
Správně! NIH! Víc hejtu!
A vůbec, proč RH nepřejde na YaST?
/s
A je někde popsaná architektura toho programu? Docela by mě to zajímalo, tohle je totiž jedna z věcí, kterou jsem si chtěl1 taky napsat. Jak moc je to obecné?2. Jaké typy objektů tam máš (zařízení, oddíl, snapshot atd.)? Jak řešíš a popisuješ závislosti mezi nimi? Může to být docela složitá hierarchie, např. disk → oddíl → soubor → šifrovaný kontejner → LVM → oddíl → soubor → … dá se zobrazit obecný strom nebo třeba zjistit, co všechno se rozbije, když vytáhnu tenhle fyzický disk?
A koukal jsi na to EVMS? Já to zkoušel na nějakém starém SUSE, kde to ještě bylo v balíčkách, ale moc to nefungovalo, asi by to chtělo ještě starší verzi, kdy to ještě bylo udržované, ale k tomu jsem se nedostal.
[1] samozřejmě je to ten typ projektu, ke kterému se jen tak nedostanu, není čas
[2] abstrakce nad souborovými systémy, RAIDy, správci oddílů, šifrování atd.