plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Český hydrometeorologický ústav doposud poskytoval data z meteorologických měření pouze za úplatu, přestože jde o veřejnou instituci. Dlouhodobě se tím zabýval Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu. Dosavadní praxe se však nyní mění – Cibulka syrová historická data získal a zveřejnil včetně vzorové žádosti dle zákona o právu na informace o životním prostředí. Podle chystaného zákona o zabezpečení hydrometeorologické služby by měla odpadnout i nutnost o data explicitně žádat.
Tiskni
Sdílej:
proč jako do teďka ty data byly tajný?? s nima jako kšeftovali nebo proč jako?? :O :O
Jo aha, takže ty na ty náklady koukáš z hlediska státu, a ne z hlediska ČHMÚ, to je něco jiného.Chtěl jsem do toho prvního příspěvku dát odkaz na tu kauzu s katastrem, kde právě někdo vy106koval, že katastr sice na prodeji vydělá 12M a režie ho stojí 2M, jenže 10M z toho jsou platby od různých obcí a dalších státních uživatelů, a výsledek byl, že celkově je celý ten proces pár set tisíc ve ztrátě, ale nedokážu ho najít. Tím by se to vyjasnilo hned, omlouvám se.
Můj ideál je taky, aby stát prostě platil ČHMÚ 100% nákladů a data by byla dostupná zdarma pro všechny.To je otázka, jak píšu výše. Stejně jako u mýta/dálničních známek/silniční daně (ano, vím, že fyzické věci a data nejdou úplně srovnávat) by možná dávalo smysl, aby ti, kdo data chtějí, na to přispěli. Na druhou stranu ceny musí být nastaveny tak, aby se nevyplatilo stavět v ČR „paralelní“ soukromou síť, protože to by bylo zjevně plýtvání prostředky.
Obchodování mezi složkami státu mi naopak přijde jako pěkně pravicový způsob jak zjistit, jaká je skutečně tržní cena nějaké služby, a tedy způsob jak stát zpřehlednit a zefektivnitTo je dobrý nápad, to mě nenapadlo.
co se státu vyplatí dělat, dělá stát, co umí lépe soukromník, kupuje se od soukromníka, co umí lépe jiná než zamýšlená složka státu, kupuje se od ní.Tady bude porovnání složité v tom, že ČHMÚ má zařízení „dotované od státu“, takže data může vlastně prodávat libovolně levně, ale soukromník si ho musí nakoupit a musí prodávat tak, aby se mu to vrátilo.
To mi pro změnu připomíná systém vědeckých publikací: sice jsi už ten výzkum zaplatil z daní, ale pokud si ho chceš přečíst, zaplať ještě jednou.Ne, tam je to horší, protože ty poplatky za žurnály nejdou té instituci/autorovi/státu, ale soukromému publisherovi, který to nějak adminuje, ale třeba za peer review AFAIK většinou stejně neplatí. Ale good point, kdyby se za články platilo veřejným výzkumným institucím, tak bych asi taky prskal.
Obchodování mezi složkami státu mi naopak přijde jako pěkně pravicový způsob jak zjistit, jaká je skutečně tržní cena nějaké služby, a tedy způsob jak stát zpřehlednit a zefektivnitTo je dobrý nápad, to mě nenapadlo. Ne, to fakt neni dobrej napad. To je uplna picovina. Za 1. Slozky statu maji svoje ukoly dane zakonem, a jsou financovany z rozpoctu. Tudiz maji neomezene zdroje. A to minimalne z toho pohledu, ze velikost onech zdroju je jen velmi volne vazana na vysledek jejich uziti. Zjednodusene, muzou si koupit shit za kolik penez budou chtit. Za 2. CHMU diky prisunu penez, ktery neni vazany na vysledky jejich prace, muze nabizet zpoplatnene sluzby za libovolne ceny. Muze je nadstrelit, podstrelit podle potreby. To nema s pravicovosti ani volnym trhem nic spolecneho. Tyhle hybridy fungovani jsou pekny zlo. CHMU ma delat to co si stat objedna, a vysledky maji byt verejne dostupne. Pokud chce delat napr. nejake fancy grafy, nebo co ja vim, pak mu ma stat zaplait vic penez. Nebo, pokud je to uz mimo zajem statu, pak mu ma zaplatit jen tolik, aby mohl udelat verjen dostupne zdroje, pro ty fancy grafy.
CHMU diky prisunu penez, ktery neni vazany na vysledky jejich prace, muze nabizet zpoplatnene sluzby za libovolne ceny. Muze je nadstrelit, podstrelit podle potreby.My se (doufám) nebavíme o tom, že hydrák bude jako side-job ještě opravovat kancelářské židle, ale o prodeji dat, která už mají kvůli něčemu jinému. A já na to asi nemám teď úplně názor.