Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Řada uživatelů, ale i vývojářů Fedory, nebude nikdy spokojena s GNOME Shellem. Uživatelské rozhraní lze sice snadno změnit, nejenom pro první dojem je ale důležité výchozí nastavení. Jeden z vývojářů Fedory, Eric Smith, přišel s návrhem použít Cinnamon jako výchozí uživatelské rozhraní ve Fedoře 19 místo GNOME Shellu. Má Cinnamon proti GNOME Shellu šanci?
Tiskni Sdílej:
Ano, cokoli bude lepší, než ta hrůza co tam je dnes.Tahle myšlenka možná vedla ke vzniku Gnome Shellu, ale určitě ke vzniku pulseaudia, systemd, journald a mnoha dalších nadivoko tvořených věcí, které nahrazují tu hrůzu odpředtím. Pro mě osobně je Cinnamon ještě větší hrůza než Shell. Gnome Shell mi konceptuálně celkem vyhovuje, vadí mi nedostatky v implementaci. A pak mi vidí nedostatky ve zbytku Gnome, které s přechodem na Cinnamon zůstanou. Kdyby ovšem strašení se Cinnamonem pomohlo nakopnout naše Gnomáky k lepším výsledkům, tak proti tomu nic nemám :).
Pro mě osobně je Cinnamon ještě větší hrůza než Shell. Gnome Shell mi konceptuálně celkem vyhovuje, vadí mi nedostatky v implementaci.Úplně to samé u mě, GNOME Shell je každou verzí lepší, ale na to, že je tady už 4. generace (3.0, 3.2, 3.4 a 3.6), tak to má nějaké mouchy. Už teď se těším na 3.8 a další...
Za desetiletí testu nejtvrdšími podmínkami se ukázalo, ...Jiste. Treba staleti tvrdych testu prokazaly, ze nejlepsim dopravnim prostredkem je povoz tazeny zviretem.
Pokud se DE začne v něčem z tohoto odchylovat, vzbudí to logicky nevoli.Nevoli budilo cokoliv noveho, pokud to bouralo desitky let zazite pristupy.
ale odmítli problematicky funkční Gnome MutterHlavni zmeny udelali na forku Gnome Shellu. A dokazete mi rici ty zasadni rozdily mezi Mutter a Muffin-em? Od doby, kdy udelali fork z Mutteru to jen stagnuje bez vyraznych zmen a vypada to, ze jediny ucel byl aby nemuseli v Cinnamonu reagovat na zmeny kodu Mutteru, nikoliv nejake rozdilne pristupy.
Adwaita z Cinnamonu prozatím nemá jinde protějšekNe, vubec nema .... vzdyt je to defaultni GTK3 theme prevzate z defaultni instalace Gnome3.
A pokud se vam Adwaita nelibi jako mne, mate problem, protoze jinych temat je malo a pochybne kvality, navic CSS theming v gtk3 nema garantovanou (API) stabilitu a take se s kazdou druhou verzi meni a logicky vznika problem s maintenance 3rd party themes. Segfaulty kvuli themovani jsou celkem bezne.
No to snad ne, a ja bral (Free)BSD jako azyl az se rozhodnu k uteku od zniceneho udev (jehoz spolkla pachnouci velryba), stejne jako pryc z CR az zvoli pana aristokrata.
Tak to dopadlo...
Prepinani ceho? Klavesnice? Pokud jo tak to stale funguje a da se to pres gnome-tweak nastavit
Hadam proto, ze ma editacni pole keyb (a mozna i mouse) grab. Navic, ona je to i jedna z feature shellu (kvuli PolicyKitu a keyringu)
Existuje návrh? Napsal jej vývojář Fedory? Je řada uživatelů i vývojářů s GNOME Shellem nespokojena?Je řada uživatelů nespokojena s linuxovým jádrem? Nemůžeme i tuto zprávičku alespoň dodatečně přeložit do kategorie Humor?
Je snad na Cinnamon návrhu nápis Joke page?Pod FreeBSD by přidán až dodatečně. Nicméně u Cinnamonu bych ho nedával z důvodu, že je netriviální riziko, že to dotyčný myslel vážně.
Imho, ten vtípek s FreeBSD kernelem se vám moc nepovedlDle mého názoru dalece předčil očekávání. Ale každému, co jeho jest.
řadu uživatelů Fedory to pobouřilo.Citation needed.
Haha.
Jen jedno voditko: https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=685744
Do Fedory se da procpat ledascos, uz tak je toho balastu hodne. Dokazu si predstavit, ze i ten novy Consort Desktop se tam dostane. Jakou bude mit zivotnost, to uz je jina otazka.
A hlavne RHEL != Fedora.
To by fakt chtělo kompletně předesignovat.A já myslel, že to už se stalo.
Kdo by chtěl sledovat další vývoj:
Development discussions related to Fedora (devel mailing list)
Proposed F19 Feature: Cinnamon as Default Desktop
FedoraForum.org
Cinnamon default DE of F19
Phoronix Forum
Fedora Proposal To Use Cinnamon Desktop By Default