Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řada uživatelů, ale i vývojářů Fedory, nebude nikdy spokojena s linuxovým jádrem. Několik vývojářů Fedory - Jiří Eischmann, Pavel Šimerda a Martin Holec - přišlo s návrhem umožnit používat i FreeBSD kernel. Podobné projekty lze najít i u jiných distribucí - například Debian kFreeBSD. Má FreeBSD proti Linuxu šanci?
Tiskni
Sdílej:
= může se to přesunout z kategorie "humor"?
Koukal jsem. A co poskytování FreeBSD userspace s linuxovým kernelem?
Vsadime se, kdy to bude viset na Phoronixu? O pivo ze do pondeli (aneb prave to ma Michael Larabel tak moc rad).
A ted skoncis na dlazbe http://phoronix.com/forums/showthread.php?77103-FreeBSD-Kernel-May-Come-As-Option-In-Fedora-19&p=308743#post308743
No do p... to byla rychlost! Co se da delat, Jirka dostane pivo (a Martix vysockoval dalsi jeste pred) a Pavlix treba rovnou dve
Nejake problemy s MariaDB?
Vždyť o tom fedoří feature pages jsou. Marcela vždy říkala, že prakticky to je jen o reklamě, nikoliv o tom, jestli Fedora změnu přijme nebo jestli to bude k něčemu dobré.
Například poslední akce Fast Boot Boys se změnou „stabilních“ názvů zařízení sice jde formálně přes FESCo, ale prakticky ta změna už je ve vydaném a zabaleném udevu 179 (jak si mohli uživatelé opravdových bleeding edge distribucí všimnout a jak vývojáři těchto distribucí mohli zhodnotit, že je to zatím stejně rozbité, takže inzerovanou funkcionalitu vypnuli).
Zavedení povinných oznámení jen popularitu zvýšilo.
Bohuzel, vypnutim inzerovane funkcionality se efektive system vraci nejakych 7-8 let zpatky, kdy neco jako 70-persistent-net.rules neexistovalo. Kod na prejmenovavani interfacu byl z udev odstranen bez nahrady. Takze jsme na tom podstatne hur dusledkem jednomyslneho rozhodnuti vyvojare(u).
predtým sme pre tú kartu dostali označenie eth0a ted
a kernel už ten názov pridelil inej karte,, ne? Uz jsem to dlouho nesledoval, ale Sievers/Poettering argumentace mi prisla celkem smysluplna. Tady je hlasovani FESCo asi opravdu tajtrdlikarna, zmeny uz byly udelany.
Uz jsem to dlouho nesledoval, ale Sievers/Poettering argumentace mi prisla celkem smysluplna.Jejich argumentace zní vždycky smysluplně. Z toho důvodu čekám na reakce a protože nemám možnost jejich kroky nějak smysluplně revidovat, tak si počkám i na výsledek.
To je tezke. Pokud jim clovek chce celit, musi byt schopen vyargumentovat jiny nazor na stejne urovniTo jsem si vyzkoušel. V síťové oblasti, které rozumím, to bylo mnohem jednodušší, než jsem čekal. Ale v oblastech mimo mojí specializaci to nedává smysl.
Nemelo, pokud prejdes na novy system. Ale chces-li z ruznych duvodu zachovat stare pojmenovani, kdy bylo potreba mezi sebou prehodit nekolik jmen, jsi v pasti, protoze ten kod uz je fuc. Z meho pohledu jednoznacne regrese z pohledu kompatibility.
Ne, tohle neni problem aplikaci, z jejich pohledu se nic nemeni. Problem je ve tvoji konfiguraci a skriptech, kde mas natvrdo zadratovane jmena interfacu, Pokud jich mas v systemu treba 5-10 a jsi zvykly na jejich pojmenovani, musis vsechno predelavat. Skripty na firewall, shaping, bridge, tunely, monitoring, konfigurace demonu atd. Idealne jeste zaznamy v databazich, pokud beres jmena interfacu jako ID. Jiste chapes, ze je pak jednodussi ohlidat si nazvy interfacu nez tohle vsechno predelavat.
Problem je ve tvoji konfiguraci a skriptech, kde mas natvrdo zadratovane jmena interfacu,Tohle jsem mel na mysli, kdyz jsem mluvil o "aplikacich", nepredpokladam ze nekdo koduje jmena interfacu do zdrojaku.
A ja mel zase na mysli kopu vlastnich skriptu, kde jsou sice jmena interfacu v promennych, ale skriptu je spousta a mist v /etc taky. Ale nechme toho, asi jsme se shodil
Melo se to hrat dele, chtel bych videt vyraz LP - toy OS.Kua, ja to cet ...vyrazit LP.... Uz jsem se tesil z predstavy LP prohozeneho oknem pateho patra FBC.
Jak to myslíš "zachraňovat"?
To já budu zatím "jen" aktivně bojovat proti, na debian-devel listu (až se po vydání stable rozjede zase diskuze).
Super!
Navrhovat si může kdo chce, co chce. Když udělám na Fedoří wiki feature page o přechodu Fedory na BSD jádro, taky se dostanu do zpráviček na Abíčku?Mimo tento komentář je v tom Jirka úplně nevinně.
Jelikoz jsem se s temi, co zminujes nesetkal, tak nevim presne co myslis...Problémy jsem zhruba popsal jak v příspěvku víše, tak v blogu. Až bude někdo v okolí potřebovat instalovat fedoru, můžu to znovu ověřit.
pokud to samozrejme byla nejaka vyvojova verzeNějaká vývojová verze? Bylo to v době, kdy už tuším bylo schválené finální vydání.
Spis mi jde o to, ze instalator neni zabugovany poprveSkvělé :).
az se to odladi, tak si nikdo uz ani nevzpomeneAni ti, kteří si mezitím zvolí jinou distribuci, která půjde nainstalovat bez obdobných problémů. Máme prostě holt každý jiná měřítka, jak by vydání Fedory mělo vypadat a nakolik by měl být třeba zrovna instalátor odladěný, než se stane součástí oficiálního vydání.
víšePardon… :)
Nějaká vývojová verze? Bylo to v době, kdy už tuším bylo schválené finální vydání.Instaloval jsem Fedoru, kdyz to byla beta a nic takove jsem nezaznamenal. Mozna rozdil mezi Gnome a Xfce spinem?
Máme prostě holt každý jiná měřítka...Ver mi, ze nemame :) Zabugovany instalator je problem, sralo me to predtim a... no vzhledem k tomu, ze jsem s nim vazny problem nemel, tak me to ted moc nesere :) ale urcite to problem porad je.
Instaloval jsem Fedoru, kdyz to byla beta a nic takove jsem nezaznamenal. Mozna rozdil mezi Gnome a Xfce spinem?Netuším, používal jsem oficiální instalaci, žádný spin.
Ver mi, ze nemame :)Z příspěvků v tomto vlákně to tak vypadalo.
Netuším, používal jsem oficiální instalaci, žádný spin.Vidis a ja pouzival Xfce spin mozna tady je ten rozdil, prece jen divne chovani tlacitek a fokusu by teoreticky mohlo jit na hlavu rozdilnym WM.
Z příspěvků v tomto vlákně to tak vypadalo.Spis jsem chtel naznacit, ze rozjebany instalator neni az takova nova vec a F18 se tak dle meho urcite neradi mezi "nejhorsi vydani" jak treba Alan Cox tvrdi. F11 ho mela dle meho nazoru v horsim stavu a to vydani bylo jinak v pohode.
Vidis a ja pouzival Xfce spin mozna tady je ten rozdil, prece jen divne chovani tlacitek a fokusu by teoreticky mohlo jit na hlavu rozdilnym WM.Divil bych se, kdyby se to lišilo už v instalátoru, ale co já vím.
F18 se tak dle meho urcite neradi mezi "nejhorsi vydani" jak treba Alan Cox tvrdi.Tak já nejsem Alan Cox :). Navíc mezi F11 a F18 bylo docela dost času. Až na instalátor a menší regrese v použitelnosti Gnome by nebyla F18 až takový průser, zvlášť když byla vydaná takhle pozdě proti plánu.
Až na instalátor a menší regrese v použitelnosti Gnome by nebyla F18 až takový průserMozna proto ji nevnimam jako pruser :)
Tak třeba tomu já moc nevěřím. Tohle je hodně běžný use case, který mi funguje na RHEL5, RHEL6 i Fedoře 17. Včetně ssh (v rámci uživatele) sám na sebe. Ani ausearch neukazuje žádné AVC. Na RHEL6 to používám i v MLS bez problému.
Pamatuji si na pár souvisejících bugů, ale popisovaný postup (ačkoli nepřesný - veřejný klíč do authorized_keys *koho*, přihlásit *kam*, *na koho*) funguje.
3. Vloz verejny klic do authorizovanychJak jsi delal toto? Pokud pomoci ssh-copy-id tak to nemuze byt problem.
vývojári Fedory konečne opravia nejaké chybyTrochu spudnosti, please, pro radu vyvojaru Fedory jsou opravy bugu doslova denodennim chlebem.