Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ivan Čukić ve svém blogu ukazuje novinky v alternativním hlavním menu Lancelot, které chystá pro KDE 4.5. Například alternativní hlavní menu Lancelot bude podporovat kaskádovitě rozbalované podnabídky (jako klasické menu).
Tiskni
Sdílej:
if (!styleSheet().isNull() || Theme::defaultTheme()->useNativeWidgetStyle())podporu "natívnych" widgetov má, ale rozhodne by som ju tak nenazval. Tj. aj keď sa to tam dokope tak to zmení len pár widgetov, ale nie celý štýl. Atále ak mám napr. niekoľko zgrupovaných okien v taskbare tak po kliknutí sa nerozbalí klasické pekné menu, ale to hnusné z plasmy. Inak ruku do dverí, že táto vlastnosť vydrží do ďalšej verzie by som nedal, keď už odstránili asi najdôležitejšie nastavenie (možnosť vypnutia animácií) tak môžu kľudne aj toto.
Dobrý den,
nahrál jsem Vám video, na kterém je zachycen Vámi popisovaný úkon. Video bylo pořízeno v KDE 4.4.2.
http://temp.lmanik.cz/co-nejde.flv
S pozdravem Adam Todt
Kmail bude super.. riesenie archivacie mailov/kontaktov cez akonadi a MySQL/PostgreSQL je paradne..to byl doufám pokus o ironii ... takže místo syncnutí/zálohování maildiru a .vcf mám podle tebe být super šťastnej z toho, že budu muset řešit replikaci nebo dump databáze, neboť prosté zkopírování souborů databázovým serverům obvykle nestačí?
Tak isto Kontact ma uz viac funkci iako velky Outlook a priamo je to klient pre Kolaba už to aspoň umí DAV?
The messages stay right where they are, so amount of data is irrelevant. MailDir can encode most of the state data into the file name, so not an immediate problem either. Storage is local, no server involved, no caching to deal with.just for the record ...
[kavol@kavol ~]$ ps -ef | grep akon kavol 2847 1 0 Apr26 ? 00:00:04 /usr/bin/akonadi_control kavol 2849 2847 0 Apr26 ? 00:00:07 akonadiserver kavol 2889 2847 0 Apr26 ? 00:00:00 /usr/bin/akonadi_contacts_resource --identifier akonadi_contacts_resource_0 kavol 2890 2847 0 Apr26 ? 00:00:01 /usr/bin/akonadi_ical_resource --identifier akonadi_ical_resource_0 kavol 2891 2847 0 Apr26 ? 00:00:01 /usr/bin/akonadi_ical_resource --identifier akonadi_ical_resource_1 kavol 2892 2847 0 Apr26 ? 00:00:00 /usr/bin/akonadi_maildir_resource --identifier akonadi_maildir_resource_0 kavol 2893 2847 0 Apr26 ? 00:00:01 /usr/bin/akonadi_maildispatcher_agent --identifier akonadi_maildispatcher_agent kavol 2894 2847 0 Apr26 ? 00:00:02 /usr/bin/akonadi_nepomuk_contact_feeder --identifier akonadi_nepomuk_contact_feeder kavol 2895 2847 0 Apr26 ? 00:00:01 /usr/bin/akonadi_vcard_resource --identifier akonadi_vcard_resource_0 kavol 2896 2847 0 Apr26 ? 00:00:01 /usr/bin/akonadi_vcard_resource --identifier akonadi_vcard_resource_1 kavol 2897 2847 0 Apr26 ? 00:00:01 /usr/bin/akonadi_vcard_resource --identifier akonadi_vcard_resource_2 kavol 7258 7240 0 07:41 pts/2 00:00:00 grep akonjestliže je to "pouze" API, přístup k maildiru bych si na základě popisu představoval jinak ...
Note that use of Akonadi does not change data storage formats ...realita je ovšem poněkud jiná než dokumentace ... v případě addressbooku mi jej to zkonvertovalo tak nějak automaticky, musel jsem jej odebrat, a přes jistou peripetii se dobrat k přidání onoho vcf file resource (naštěstí to nesmazalo originál, nevím, kdy přesně se rozhodl se rozbít, jestli bych v záloze vůbec tak starou kopii měl ...) ohledně těch mailů, dobrá, budeme věřit, že možnost stále používat čistý maildir a "no server involved" zůstane (a doufat, že mezitím nenastane obdobný proces jako s tím kaddressbookem), nicméně reagoval jsem spíše na kolegovo nadšení pro ukládání mailů a dalšího v "plnohodnotné" databázi - osobně jej nesdílím ... zatímco soubory si odzálohuju na pozadí jednoduchým skriptíkem nebo tunou různých utilitek, v případě použití databáze je třeba zastavit práci s ní, udělat dump a ten teprv zálohovat - k tomu ovšem také musím dobře vědět, kam v systému hrábnout ... a což teprve taková synchronizace dat na dvou strojích, s replikací je to magie i v případě stabilního prostředí na serverech, natož když si nějaké desktopové prostředí bude pouštět databázový server ad hoc nemluvě o tom, že ten plnotučný databázový server taky něco žere - jistě, přístup k jednotlivým souborům není zadarmo, ale řekl bych, že v tomto případě vychází zatraceně líp ohledně přístupu maildir na disku a metadata nad ním v db si nedělám už vůbec žádné iluze, že jakmile se rozejde reálný stav maildiru se stavem podle metadat, tak se něco nepokaká no a což teprve takové zvrhlé přání, že by nad stejným addressbookem/maildirem mělo být schopno pracovat několik různých programů, momentálně třeba .vcf z desktopu krmím pisi na mobilu ... a nedejbože že bych chtěl v budoucnu přejít z KDE jinam, to se ukonvertuju ...
souhlas
hlavní menu Lancelot bude podporovat kaskádovitě rozbalované podnabídkyJo, super, přesně tohle mi chybělo... S tímhle zapomenu i na to, jak blbě se v KDE tiskne, určitě jo :(
Kolik dobrovolniku, ktery to delaj pro radost, se chce hrabat v nedodelanym subsystemu, kterej navic jako programatori moc nepouzivaj.Já to chápu. Prostě se svět znovu vrátí ke starým dobrým hodnotám a pořádkům: Programátoři budou používat Linux, budou vyvíjet desktopové prostředí jako efektní blbinku za jediným účelem rozptýlení mezi programováním v příkazové řádce a my ostatní (ne-programátoři) se pokorně vrátíme k operačním systémům mainstreamu, které sice dřou a štvou, ale nakonec produkují požadované výsledky. O které většinou pracujícím lidem jde v první řadě. Jen ještě zrušit ty donkichotské kampaně jako Linux pro lidi apod. aby to lidi zbytečně neblblo.
Například alternativní hlavní menu Lancelot bude podporovat kaskádovitě rozbalované podnabídky (jako klasické menu).Taky máte dojem, že kolem verze 4.7 bude KDE4 vypadat stejně jako KDE 3.5.10?
No vidím to tak, že dokud bude nejnabušenější novinkou menu, nemá smyl vůbec zkoušet, jestli je KDE zase každodenně použitelné. Takovou čekárnu, kde se jen žere paměť a Kontact neustále haleká, že neběží démon akonadi, nebo pro změnu akonadi haleká, že neběží nepomuk atd. to fakt nepotřebuju, ono bušit do klávesnice deset minut, jen abych si přečetl e-maily, to opravdu není moc user friendly prostředí. Stejně tak neustále tuhnoucí Konqueror, kdy je nejlepší volbou sestřelit Xka, to je ubíjející. Dle mého názoru: Zlaté Gnome, sice nevypadá tak cool, nemá tisíc hejblátek od výroby, ale alespoň tak funguje to co má.
OK, tak můj názor berte jako shrnutí toho, co jsem v posledních verzích viděl a co očekávám od n2kolika dalších.