OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
MojeFedora.cz informuje co nového přinese Fedora Workstation 34. Většinu uživatelů praští do očí přepracované GNOME 40, ale další důležité změny se dějí i pod povrchem. Wayland na grafických kartách Nvidia, Pipewire jako hlavní zvukový subsystém, Fedora Toolbox s RHEL, Flatpaky ve Fedoře s inkrementálními aktualizacemi.
Tiskni
Sdílej:
Ale ve Firefoxu mi mp3 seká a celej ten Firefox je hroznej. Trvalo mi 2 minuty než se ten krám spustil, mezitím jsem musel odkliknout 10 oken s textem firefox běží ale neodpovídá.Schválně jsem si tu Fedoru kvůli tobě stáhl. V livku, tedy naprosto out-of-the-box prostředí, dám v prohlížeči vyhledat "sample MP3 file", Firefox přehrává, dám stáhnout, poklikám, otevře se v GNOME Videos, přehrává se, dám otevřít ve výchozím hudebním přehrávači (Rhythmbox), přehrává se. Všude úplně bez problémů a sekání. A to prosím na roky starém počítači s i3 a 2 GB RAM. Jestli se ti to seká a Firefox nereaguje, tak to musí být nějaká 486, ne?
A mp4 neotevře vubec a přikládám foto jako dukaz.O MP4 snad nebyla řeč, ne? Ale ok, předpokládám, že v tom MP4 se schovává ten nejrozšířenější kodek - H.264 (protože tam může být téměř cokoliv). Dám vyhledat "sample H.264 file", stáhnu, otevřu v GNOME Videos a ano, dostanu onu hlášku o chybějícím kodeku, kliknu tedy na "Find in Software", tam kliknu na "Install" a video se mi přehrává. Není to úplně OOTB, ale na dvě kliknutí. Úplná tragédie.
To nejsou pády, ale ve většině případů warningy, třeba z kernelu.Omlouvám se za BFU dotaz, to značí něco shnilého u kernelu (zastaralost) nebo u aplikace (nedozralost)? Jinak z meho poznání, jsem nezažil že by po čerstvé instalaci jakéhokoliv stable linuxu se neplnily log soubory nějakými warningy, jakoby to nikdo vlastně neopravoval v době před vypuštěním.
Chtělo to odeslat nějakou zprávu do bug..Tam se instalovaly i debug balíky?
Anonymně nahlášené bugy jsou až na výjimky úplně k ničemu. Vývojář se obvykle potřebuje zeptat na dodatečné informace, potřebuje spustit další testy, otestovat potenciální opravu atd. Uživatel, který nemá ponětí o tom, co taková práce na opravě obnáší, si představuje, jak cenná je informace "když spustím program X, tak spadne" nebo rovnou "máte to úplně rozbitý, vždyť to ani nenabootuje", ale běžně to je tak, že ten progam spadne jen za určitých velmi specifických okolností a že "to ani nenabootuje" jen při použití konkrétní podverze konkrétního hardware - a ještě třeba jen s konkrétní konfigurací. Kdyby to totiž padalo pořád a všude, obvykle by si toho všimli sami vývojáři, kteří většinou daný program nebo distribuci sami používají. A ani vývojář nemusí vědět předem, co všechno bude potřebovat vědět, běžný uživatel to neví skoro nikdy.
Anonymní reporty typu "jsem vám to nahlásil, tak se starejte, měli byste mi líbat ruce, že jsem se obtěžoval" nic z toho neumožňují, takže se s nimi většinou nedá dělat nic jiného než zavřít jako WORKSFORME nebo NORESPONSE. (U Fedory je ještě oblíbená alternativa počkat, až to zavře bot po vydání nové verze.)
Anonymně nahlášené bugy jsou až na výjimky úplně k ničemu.Mě by ta registrace tak nevadila (ale taky to považuju za klacek) ale oni očekávají, že se tím nějak dál budu zabývat a následně si nechám spamovat mail roky jako mi dodnes spamuji od KDE z nahlaseneho bugu u KDE4, dokud si neudělám čas a minimálně se z jejich systému neodhlásím. Co ale považuju za nelogické ten nástroj je spuštěný od instalace i u lidí které to stejně jen nakonec zavřou a že je to otravné. U Windows vypnout službu je mnohem jednodušší.
ale oni očekávají, že se tím nějak dál budu zabývat
A přesně tenhle přístup jsem měl na mysli. Děkuji za potvrzení.
sudo systemctl disable abrtd.service
.
Dodatečné informace ale nemají nic společného s anonymitou, nebo dokonce registrací. Ten problém můžu aktivně sledovat a doplňovat i bez registrace.
U svých projektů fakticky taky vyžaduju pro bug reporting registraci, protože jsou hostovány na GitHubu a prostě využívají jeho infrastrukturu, kde to bez registrace nejde. Ale některé korporace - zářným příkladem je SUSE - se vyloženě vyžívají v systému různých samostatných obskurních registrací. Někdy je to až bizarní, například OBS má jiný účet pro projekty, nefunkční, zcela zapadlý, mailing list pro službu a GitHub pro systém jako takový. Přičemž veškeré reporty ještě typicky nějaký nekompetentní SUSE manager ihned zavře a řešit se začínají teprve po reakci na zavření...